Her yıl, doğal olarak yüzümüze yeni çizgiler bırakıyor. Bu doğal yaş alma sürecine bir de yer çekimi, genetik faktörler, sağlıksız yaşam biçimi eklendiğinde ciltte sarkmalar da oluşabiliyor. Sarkmalar, yorgun ve yaşlı bir görüntünün ortaya çıkmasına neden olabiliyor. Yaşlanmak kaçınılmaz olsa da doğru uzmanlarla cilt bakımı yapılarak yaşlanmayı geciktirmek mümkün oluyor. Yani artık yıllara meydan okuyabiliyoruz.

Cilt sarkması 30’lu yaşlardan itibaren başlıyor, yaş ilerledikçe de etkileri daha yoğun bir şekilde görülüyor  ve bu süreçte özellikle kadınlar aynalardan gittikçe uzaklaşıyor. Böyle bir durumda akla ilk olarak ameliyat gelse de aslında sarkmaların ve yaşlanmanın önüne geçebilmek için birçok farklı yöntem de bulunuyor.  Yaşamı biraz değiştirerek, uzmanların yönlendirmelerine uyarak, daha genç ve ışıldayan bir görünüme sahip olmak kolaylaşıyor.

Yaşlanma ve cilt sarkması için atılacak ilk adımlar

Yaşlanma ve buna bağlı olarak oluşan cilt sarkmaları herkesten farklı hızda ve yoğunlukta seyredebiliyor. Sağlıklı beslenme ve sağlıklı yaşam ile bunun önüne büyük ölçüde geçilebilse de destek bakım uygulamalarından da faydalanılması büyük avantaj sağlıyor. Cilt bakımı öncesi ölçüm yapılması gerekiyor. Yani herkese her uygulamayı yapmayı uzmanlar doğru bulmuyor. Özellikle yanlış ve gereksiz uygulamaların doğurabileceği olumsuz sonuçlara karşı doktorlar herkesi uyarıyor.

Cilt analizlerinde cildin hidrasyonu yani su oranı, cildin esnekliği, cildin sebumu, ph oranı, melanin yoğunluğu, sıcaklık ortalaması, biyolojik cilt yaşı gibi değerleri belirlemek için testler yapılıyor. Kişinin genetik yapısına özel olarak çıkarılan cilt analizleri sonrasında uygun yaşlanma karşıtı cilt bakım önerileri sunuluyor. Her uygulama test sonuçlarında fazla, eksik ya da dengesiz çıkan değerleri olabildiğince dengeli hale getirmeye yönelik oluyor.

Cilt bakımı yaptırırken dikkat edilecek hususlar

Yaşlanma karşıtı cilt bakımı seçeneklerine yönelmek kişiyi güzelleştirmede bir seçenek olarak karşımıza çıkıyor. Ancak bu yolda doğru uzmanlarla buluşmak büyük önem taşıyor. Seçilecek uzmanın eğitimine ve tecrübesine mutlaka bakılması gerekiyor.

Ayrıca en çok yapılan hatalardan biri de herhangi bir kremi alıp cilde uygulamak oluyor. Oysa ki yaşlanmayı yavaşlatmak o kadar da kolay olmuyor. Öncelikle cildin neye ihtiyacı olduğunu belirlemek ve buna göre bakım sürecini ilerletmek gerekiyor.

Yaşlanmanın cilt üzerindeki etkilerini azaltmak için özel uygulamalar

Cilt özellikle dış ortamların etkileri nedeniyle hızlıca yıpranabiliyor. Cilt sağlığı ve dinç kalmak için uzmanların yapacağı özel uygulamalar yıpranmanın önüne geçebiliyor. Organik malzemelerle yapılan organik cilt bakımları bu uygulamalar arasında en çok tercih edilenler arasında yer alıyor. Kişinin cilt tipine özel olarak kullanılan doğal ürünler ile cildin kendi kendini yenileme ve iyileştirme özelliğinin tetiklenmesi sağlanıyor.

Aromaterapi de bir diğer yaşlanma karşıtı uygulama olarak karşımıza çıkıyor. Bitkisel kozmetiklerle uygulanan aromaterapi; hoş kokuya sahip bitkilerin sağlıklı şekilde güzel ve dinç kalabilmek için masaj gibi tekniklerle kullanılması olarak özetleniyor. Yöntem dahilinde sadece fiziksel değil zihinsel olarak da daha sağlıklı hissedilmesini sağlamak amaçlanıyor.

Yaşlanmanın önüne geçen cilt bakımı yöntemleri arasında bazı naturapatik vegan cilt bakımı gibi bazı özelleşmiş yöntemler de yer alıyor. Hayvansal ürünlerin kullanılmadığı bu yöntemde doğal ilaçlar ve alternatif malzemelerle hem bazı hastalıkların iyileştirilmesi hem de cildin güzelleşmesi hedefleniyor. Yine ürün bazında özelleşmiş bir diğer yöntem resveratrol cilt bakım uygulaması. Bakımda üzüm kabuğu içinde bulunan bir antioksidan olan resveratol baz olarak kullanılıyor. Özellikle E ve C vitaminin güçlendirici etkisinden yararlanılıyor. Yine vitaminlerin mucize etkisinden yararlanmak isteyenler için nar çekirdeği özlü, avokadolu, mega 3-5-6 yoğunluklu terapiler de cilt bakım seçenekleri arasında yer alıyor.

Cildin genç kalmasına yardımcı olan kolajeni vücut kendi kendine üretse de zamanla yoğunluğu azalabiliyor. Bunun sonucunda cilt sarkmaları, kırışıklık oluşabiliyor. Doğal kolejen bakımı ile cilt daha dayanıklı ve sıkı bir hale gelebiliyor. Yine cildin kendi kendine ürettiği bir başka yapı taşı olan hyalüronik asit de yaş aldıkça azabiliyor. Cildin nem oranını düzenleyen hyalüronik asit azlığı kırışıklıkların artmasına neden olabiliyor. Bunun önüne geçmek için de uzmanlar doğal hyalüronik asit bakımını öneriyor.

Yaşlanma karşıtı sıra dışı yöntemler

Cilt bakım uygulamaları gün geçtikçe çeşitleniyor ve birbirinden ilginç yöntemler karşımıza çıkıyor. Mesela gümüş mikro iğnelerle yapılan özel bir yöntem bulunuyor. Bu yöntemde; gümüş mikro iğnelerle masajlı akupresör yapılıyor ve cilt tipine uygun vitamin içerikli serumlar uygulanabiliyor. Bir diğer uygulama ise; Manyetik Hollywood Cilt Bakımı. Hollywood ünlülerinin de tercih ettiği bu uygulamada 24 karat organik altın kullanılıyor. Ayrıca yaşlanmanın önüne geçmek için okyanusların şifasından da faydalanılıyor. Mineral sularla yapılan masajlarla cildin parlaklığı artıyor ve yaşlanma belirtileri azaltılıyor.

 

Doğanın şifasıyla tıbbi yöntemleri harmanlayarak yaşlanmayı yavaşlatmak hatta neredeyse durdurmak artık mümkün olabiliyor. Cilt bakım uygulamaları hem vücudu hem zihinleri genç kılıyor. Visit to be Treated aracılığıyla tedaviniz veya istediğiniz hizmet için Türkiye’nin en iyi hastanelerinden tedavi planı ve tedavi fiyat teklifi alabilirsiniz. Formu doldurmanız yeterli.