Horlama, olması gerekenden daha az ciddiye alınan ancak mutlaka tedavisinin yapılması gereken bir sağlık sorunu… Nefes almada zorluk, uyku sırasında yaşanan problemler daha ciddi sorunlara yol açabiliyor. Peki, yarım saatte yeniden rahatça nefes almak mümkün mü? Ağrı yok, kanama yok. Yarım saatte horlamadan kurtulmak mümkün mü…

Burun eğriliği yüzünden yaşanan horlama sorunları

Horlama, kişilerin hayat kalitesini oldukça düşeren bir durum. Yalnızca horlayan kişinin değil, çevresindeki insanların özellikle ailesinin ve eşinin rahatsızlık duyduğu bir durum olarak karşımıza çıkıyor.

Sağlıklı insanlar burunlarından nefes alıp, burunlarından nefesleri verirler. Burun tıkanıklığı yaşayanlar ise ağızlarından nefes alıp vermek durumunda kalır. Özellikle de geceleri ağızları açık uyumak durumunda kalıyor. Ağızdan nefes almak ise, yumuşak damakta titreşimlerin oluşmasına ve horlamaya yol açıyor.

Burun eğriliği çok sık görülen bir sağlık sorunu. Genellikle ciddiye alınmaması sebebiyle de ciddiyetini ilerleyen yaşlarda gösteriyor. Yeterli oksijen alınmadığı için sürekli olarak yorgunluk hali, gözaltlarında morarma gibi problemler oluşuyor. Daha da şiddetlenerek kulak zarını dahi etkileyebilen burun eğriliği, duyma yetisinde de ciddi sorunlarına yol açıyor. Burun eğriliği sorunu yaşanıyorsa geç kalınmadan bir uzmana başvurulmalı ve gerekli tüm önlemler alınmalı…

Burun kemiği eğriliğinin belirtileri ve oluşturduğu şikâyetler nelerdir?

Kemik ya da burun eğriliği aşağıdaki belirtilere yol açıyor:

  • En sık görülen belirti şiddetli burun tıkanıklığıdır. Tıkanıklık, geceleri daha fazladır. Uyku sorunlarına yol açabiliyor.
  • Horlama, çabuk yorulma, baş ağrısı, geniz akıntısı, öksürük gibi şikâyetlerle hastanın yaşam kalitesini düşürüyor ve hastanın rahat nefes almasını ciddi oranlarda engelliyor.
  • Geceleri ağızdan nefes alma nedeni ile solunum havasının nemi ve ısısını ayarlamak mümkün olmuyor ve farenjitin ortaya çıkma riskini arttırıyor.
  • Tıkanıklık, sinüslerin normal çalışmasını önlüyor. Bu sebeple de sinüzite; oluşturduğu geniz akıntısı ile de larenjit ve bronşite sebep oluyor.
  • Burundan yetersiz nefes almak, özellikle ileri yaşlarda oksijen alımını azaltıyor. Bu durumda da akciğer ve kalp hastalıklarının oluşmasına ya da mevcut hastalığın iyileşmesinin zorlaşmasına yol açarak ciddi sağlık sorunlarına sebep oluyor.

Burun kemiği eğriliği tanısı nasıl konur?

İlk olarak hastanın şikayetleri dinleniyor. Muayenede ilk olarak belirtilerin neler olduğu tespit ediliyor, daha sonra ise buruna daha önce hasar alınmış mı, travma yaşanmış mı gibi tıbbi öykü inceleniyor.  Ardından ise eğriliğin derecesini ölçmek için doktorunuz tarafından detaylı bir burun muayenesi yapılıyor. Daha detaylı inceleme için endoskopik muayene ve bilgisayarlı tomografi oldukça önemli.

Burun eğriliği nedir, ve hangi durumlarda ameliyat gerektirir?

Burun, hayati bir organımız… Nefes aldığımız, burun dışında başka bir organımız yok. Burun 2 yapıdan oluşur. Burun bir tanesi kemik, diğeri de kıkırdak yapısıdır. Bir kişiye dışarıdan bakıldığı zaman burnunun düzgün ve simetrik görünmesi, burnun içten de düzgün olduğu anlamına gelmez. Kıkırdak yapısının eğriliği ancak içeriden anlaşılabilir. Burnun içerisinde bakmak için de endoskop adı verilen bir cihaz kullanılıyor. Bu alet ile kişinin burnunda her iki deliğini birbirinden ayıran kıkırdak duvarın eğri olup olmadığı görülür. O zaman kişinin nefes alması en az yüzde elli oranında burundan azalmış anlamına geliyor.  Burundaki kıkırdak eğriliği denilen şey; her iki burun deliğini birbirinden ayıran o bölmenin eğriliği anlamına geliyor.

Türkiye’de burun eğriliği çok sık görülüyor mu?

Türkiye’de burun eğriliği çok görülen bir hastalık olduğu için Avrupa ve Amerika’ya göre çok daha tecrübeli doktorlar var.  Özellikle de gelişen son teknoloji olan ses cerrahisinde kullanımıyla artık hastalar aynı gün evlerinde olabiliyorlar, hiçbir ağrı hissetmiyorlar, herhangi bir tampon olmuyor hastalarda. 2 gün sonrada günlük yaşantılarına devam edebiliyorlar. Bu yöntemin adı ise endeskopik mikro cerrahi tekniğiyle burun ameliyatı… Bu operasyonda hiçbir kıracı ve dökücü çekiç gibi bir alet kullanmaksızın ses enerjisini kullanarak bu ameliyat yapılıyor.

Nedir bu kansız  burun ameliyatı?

Bu ameliyat yönteminde, çekiç ya da kırıcı herhangi bir alet kullanmadan, hastanın burun eğriliği düzeltiliyor. Yalnızca ses enerjisi ile uygulanan bu işlem sayesinde hastanın yaşadığı travma en minimum seviyede oluyor.  Endoskopik rinoplasti’de buruna yapılan dokunuşların hassaslaşması ameliyat ardından hastanın iyileşme süresini de kısaltıyor.

Genel olarak ameliyat sonrası ortaya çıkan morluklar, burun kemiğine müdahale edilirken bazı damarların patlamasıyla ortaya çıkar. İyileşme süreci ise zarar gören damar ve dokuların kendi kendini yenilemesiyle ortaya çıkar. Endoskopik rinoplasti yönteminde ise bu durumlar ortadan kalkıyor.

Normal burun ameliyatlarında da kullanılan aletlerde gerçek bir kırma işlemi söz konusu değil. Yalnızca kemikler çeşitli yöntemlerle inceltiliyor. Bu işlem, endoskopi yöntemi ile yapıldığında ise, en ince detaylar dahi atlanmadan yapılabiliyor.  Bu sayede cerrah, hiçbir damarın zarar görmesine fırsat vermeden burun estetiği operasyonunu gerçekleştirmiş olur. Böylece ameliyat sonrası morluklar ve iyileşme süresi en aza indirgeniyor. Visit to be Treated aracılığıyla tedaviniz veya istediğiniz hizmet için Türkiye’nin en iyi hastanelerinden tedavi planı ve tedavi fiyat teklifi alabilirsiniz. Formu doldurmanız yeterli.