Esen Hanım; burun eğriliği olan ve bu yüzden horlama problemi yaşıyor. Esen Akıncı 1.5 yıldır burundan nefes alma konusunda zorluk yaşıyor. Nefes alma problemi doğumdan sonra daha da artan Esen Hanım konforlu bir hayat yaşamak istiyor.

Özellikle burundan nefes alamayınca uyku kalitesi çok düştü Esen Hanım’ın. Horlama problemi ortaya çıktı. Önce  birkaç doktora gider, ardından Visit to be Treated aracılığı ile tedavi olmak için başvurur Esen Hanım ve eşi.  Esen Hanım bugün ameliyat olacak. Ameliyat Endoskopik cerrahi ile yapılacak ameliyat. Esen Hanım’a koyulan teşhis ise Burun eğriliği.

Bazen genetik faktörler, bazen çevresel etkiler hastalanmamıza neden oluyor. Ancak doğru tedavi ile hastalıklardan kurtulmak, sağlığımıza kavuşmak mümkün. Yarım saatlik ağrısız, kansız bir operasyonla kaliteli bir yaşama kavuşan  Esen Hanım’ın hikayesi de böyle başlıyor…

Geçen programımızda nefes alma zorluğu nedeni ile Visit to be Treated aracılığıyla tedavi için başvuran Esen Hanım’ın hikayesini oldukça ilham verici.  Esen Hanım ve eşi ameliyattan önce elbette biraz gergin. Genellikle burun eğriliği doğuştan ya da bir travma sonrası oluşuyor. Ancak normal nefes almanın nasıl olduğunu bilmediği için hastalar bu rahatsızlığı 40lı yaşlarda horlama ile fark ediyorlar.

Burun eğriliği nedir?

Halk arasında yeterince önemsenmeyen ya da ciddiye alınmayan burun tıkanıklıkları, aslında genel olarak sağlığımızı ciddi oranda etkileyebiliyor. İlk başlarda ciddiye alınmayan burun eğriliği ve nefes alamama sorunları ilerleyen zamanlarda daha ciddi sorunlara sebep oluyor. Akciğer ve kalp sağlığımız başta olmak üzere, uyku kalitemiz, koku, tat duyularımız ve birçok sistemin düzenli çalışması burun solunumunun rahat olmasına bağlı. Nefes alamama durumlarında ise başta koku, nefes ve tat olmak üzere birçok sistem olumsuz olarak etkileniyor.

İnsanların yüzde sekseninde fark edilmese bile burun kemiği eğriliği sorunu mevcut. Bu durum da sinüs boşlukları kapanıyor ve hava yolu tıkanmaları ortaya çıkıyor. Burunda kemik eğriliği C veya S şekline benzeyebiliyor. Bunun yanında kalınlaşma, düşme veya yer değiştirme şeklinde eğrilikler ortaya çıkabiliyor. Yol açtığı belirtiler ise:

  • Bir veya iki burun deliğinde birden tıkanıklık, nefes alma zorluğu
  • Burun akıntısı. Bazen tek taraflı olabilir.
  • Uyku problemleri, uyku apnesi, horlama
  • Burun kanamaları
  • Aralıklarla yaşanan sinüs iltihapları
  • Yüz ağrısı, baş ağrısı
  • Geniz akıntısı
  • Nöralji: Sinir ağrısı
  • Anozmi: Koku alamama
  • Bebeklerde ve çocuklarda uyurken gürültülü nefes alma

Burun kemiği eğriliğine ise; travmalar, doğum öncesi ve doğum sonrası yaşanan hormonal durumlar, iç basınca sebep olabilecek durumlar sebep olabiliyor. Tüm bunların dışında ergenliğe giriş gibi durumlarda, burnun hızlı büyümesi de eğriliğe yol açabiliyor.

Esen Hanım’ın hikayesi nasıl başlıyor?

Esen Akıncı 38 yaşında. Burnundan nefes almakta zorlanıyor. Bu durum doğum sonrası daha da artış gösterir Esen Hanım’da. Horlama da artınca eşi ile birlikte çözüm arayışına girerler. Esen Hanım’a konulan teşhis burun eğriliği. Esen Hanım ameliyat için hazır. Kısa, ağrısız ve kansız bir ameliyat olacak. Yarım saat çok kısa gibi gelse de eşi Taner Bey dakikaları sayıyor. Esen Hanım’ın ameliyatı bittikten sonra  oldukça kolay bir iyileşme süreci başlıyor.  Esen Hanım’a yapılan ameliyatla onun günlük yaşamını etkilemiyor. Bir gün sonra banyo yapabiliyor ve 2 gün sonra da iş hayatına geri dönüyor. Esen Hanım şu an rahatça nefes alabiliyor ve horlama sorunu yaşamadan hayatına oldukça konforlu şekilde devam edebiliyor.

Mikro cerrahi yöntemiyle yapılan ameliyat avantajları

Bu ameliyat mikro cerrahi bir teknikle ve endeskopik şekilde yapılıyor. Bu da kırma ve burnu dağıtma gibi bir teknik olmaksızın, ses enerjisini kullanarak kıkırdak ve kemik yapılarını kırmaksızın ve sadece eğri olan kısımları ses dalgasıyla düzeltme şeklinde yapılıyor.  Dolayısıyla ameliyat sonrasında hastalara herhangi bir tampon uygulaması yapılmıyor. 2 gün sonra hastalar rahatlıkla aynı gün evlerine dönüyorlar. 2 gün sonrada günlük işlerine devam edebiliyorlar sosyal yaşantılarına devam ediyorlar, yüzlerinde hiç şişlik ve morluk olmuyor.

İşlem süresi ve iyileşme süreci ne kadardır?

Şehir dışından veya yurt dışından gelen hastalar çoğu zaman tatillerini geçirmek için buraya geldikleri zaman eğer bir hafta gibi bir süre burada kalacaklarsa yani bir hafta süreyle bu sadece onların 2 gününü alabiliyor. Yani hasta sabah saatlerinde hastaneye yattığı zaman aynı günün akşamı rahatlıkla yemeklerini yiyebiliyor. Herhangi bir yemek kısıtlaması olmuyor. Bunun dışında burunlarında tampon olmuyor, sadece küçük bir silikon koyuluyor. Ertesi gün o silikonu da çıkardıktan günlük hayatlarına devam ediyorlar. Takılan silikonlar oldukça küçük olduğu için hastanın kendisi tarafından dahi silikonlar çıkarılabiliyor. Visit to be Treated aracılığıyla tedaviniz veya istediğiniz hizmet için Türkiye’nin en iyi hastanelerinden tedavi planı ve tedavi fiyat teklifi alabilirsiniz. Formu doldurmanız yeterli.