Bu sorunun yanıtı tabii ki evet. Cilt tüm kat yaralandığında yaralanma alanı daha pürüzsüz, parlak, biraz daha çukur ve kendi rengi etrafından farklı bir ciltle iyileşir. Bu yara izi tıbbi yöntemlerle giderilmeye çalışılsa da ancak % 20-30 oranında bir düzelme sağlanır ve yine maalesef iz görünür. Yaralanma kıllı alanda ise (saçlı deri, sakal, bıyık, kaş, kol) bu iz kıl ve kökün bölgeye verdiği görünüm sebebiyle daha abartılı görünür. Yara üzerine saç ekimi tedavisi ile artık dert etmenizde gerek yok.

Çocukluğunda kaza yaşayarak saç, sakal ve kaş bölgesinde yara üzerine saç ekimi yapılabilir mi?

Kıllı alanda bulunan skar-yara izini azaltmak ya da tamamen görünmesini engellemek için etraftaki kılların kalitesi önemlidir. Yine kılların yoğunluğu da önemlidir. Çünkü kıl kökü nakli yapıldığında tam ya da tama yakın kamufle edilebilir. Yani cilt yine farklı bir yapıdadır ama üstünü kılların örtmesinden dolayı görünmez.

Gençler arasında yaygın olan koldaki jilet izi de aynı tedavi ile kamufle edilebilir. Ancak kolda kıl yoğunluğu kafada olduğu kadar yoğun olmadığı için sonuç saçlı alandaki gibi mükemmel olmayabilir de. Kola ekim ancak normal alanlarda belirgin kıllanma varsa yapılmalıdır yoksa ekilen alan kıl adası şeklinde görünecektir. Koldaki jilet izine kıl kökü nakli yapılacak olursa kökler ya karşı koldan yada bacaktan alınmalıdır yoksa kıllar alındığı yerdeki gibi uzamaya devam edecektir.

Normal saç ekiminden biraz daha farklı bir yöntem

Yönteme baktığınızda sadece normal saç ekiminden biraz daha farklı bir yöntem izleniyor. Bu konuya ayrıntılı olarak bakacak olursak şöyle ki;

Saçlı bölgede oluşan yara, yanık gibi skar izler, kişilerde bu izlere bağlı kendini baskılama ve özgüven eksikliği oluşturabilmektedir.  Saç ekimi ile kaybolan özgüvenin yerine getirilmesi ve psikolojik olarak hastaların rahatlatılması  hedeflenmektedir.

yara üzerine saç ekimi

Yaşadığı çeşitli travmatik sebeplerden dolayı saçlarının belli bir kısmını kaybedenler için mevcut tedavilerin yanında farklı alternatif tedavilerde bulunmaktadır. Saç ekimi bunların en önemlisidir. Kafadaki saçlı alanın yanı sıra sakal, bıyık ve kaş bölgelerinde yaşanan herhangi bir travma,  ameliyat, kaza veya yanık gibi sebeplerden biri veya birkaçı ile oluşan scar veya izlerin üzerine ekim yapılabilmekte ve yapılacak operasyonlarla yara izleri yok edilmesi mümkün olmaktadır.

Sadece kazalardan değil günümüzde bazı hastalıklardan dolayı kafanın belli bölgelerinde yara çıkması ve o bölgede saçsız kalma durumlarıyla karşılaşılmaktadır. Örneğin saçkıran mantarı bunlardan biridir. Eğer erken fark edilmezse ve ilerlerse hastalar saç, sakal, bıyık ya da kaş bölgelerinde dökülmeler yaşayabilir.

Yara izinde saç ekimi için FUE yöntemi uygulanıyor.  Bu yöntemde saç kökleri vücudun başka bölgelerinden alınıp kapatılacak bölgeye konuluyor. İşlemden önce mutlaka saç ekilecek bölgede dolaşım testi yapılıyor.  Bu işlem yaklaşık 2-3 saat sürmekte ve aynı gün hasta günlük hayatına devam edebilmektedir.

Fue tekniğiyle saç ekimi

Başın saçsız alanlarına doğal saçın çıkış açısı ve yönü göz önünde bulundurularak, saç kökleri tek tek aşılama yöntemi ile yerleştirilerek yapılan FUE tekniğinde, lokal anestezi uygulaması altında özel uçlu mikro motorlar kullanılır. Amaç hastanın yüksek konfor ile tedavi görmesini sağlamaktır.

Saç ekiminde son ileri teknoloji sayesinde en sık kullanılan tekniklerin başında FUE yöntemi gelmektedir. Hastalar da,  cerrahi bir işlem uygulanmadığı ve iyileşme daha hızlı sağlandığı için bu yöntem tercih edilmektedir.

FUE (Foliküler ünite ekstraksiyonu) tekniği nasıl uygulanır?

Hastanın teşhis ve tedavi aşamasında işleme uygunluğu ile ilgili olarak önce kan tahlilleri yapılır. Sonra, donör alandaki saçlar bir milimetre olacak şekilde kısaltılır. FUE saç nakli tekniği , küçük çaplı bir zımba kullanılarak (0.75 – 0.8 – 0.9 – 1.0 mm) greftleme , yani vücuttaki herhangi bir dokunun, vücuttaki başka bir bölgeye nakil edilmesi amacıyla, bu dokuyu besleyen damar ve sinir bağlantısı olmadan alınmasıdır işlemi gerçekleştirilir.

Saç kökleri alınacak bölge lokal anestezi ile uyuşturulur. Ardından Mikro Motor ile donör bölgeden kıl, greft ve doku kesilerek kılın çıkış açısına uygun bir şekilde çıkarılır. Foliküler üniteler, yaklaşık 2-3 saç teli içerir. Alınan foliküler üniteler, saç ekimi için sterilize bölge için cam petri kabına alınarak saklanır ve akabinde saçsız bölgede Lateral Slit Tekniği ile kanal açılarak bu kanala tek tek aşılama yapılır..

Bu yeni teknik çok daha az travmatik.

Kafatasının arkasında göze çarpan bir yara oluşmaz ve bu nedenle ameliyattan sonra çok kısa kesintilere izin verir. Diğer örnekleme teknikleriyle karşılaştırıldığında, FUE yöntemi, özellikle sporlardan (ameliyattan birkaç gün sonra, diğer tekniklerle birkaç aya kadar) fiziksel aktivitelerin çok hızlı bir şekilde geri kazanılmasını sağlar.

Süitler genellikle çok basittir ve hasta prosedürün sonunda evine geri dönebilir. Prensip olarak, ertesi gün profesyonel bir faaliyete devam etmek mümkündür. Ancak, özellikle ameliyat sonrası ödem durumunda (2-3 gün içinde absorbe edilecek) birkaç günlük dinlenme sağlanması tercih edilir. Kabuklar 8 ila 15 gün boyunca greftler oluşturacak ve yapışacaktır. Yavaş yavaş düşecekler. Hassas bir şampuanın kullanılmasına 48 saatlik bir süre sonra izin verilir.

İmplante edilmiş saçlar ilk olarak bir iki hafta boyunca büyür, sonra düşer. Aslında, sadece yeni bir saç üretecek olan ampulün mikrop hücreleri implante edilir. Bunlar, üç ila altı aylık bir sürede (bazen bazı hastalarda biraz daha fazla) kesin bir şekilde geri iten yeni bir saç doğurur. Bu saç çok iyi ve ameliyat sonrası altıncı ve on ikinci ay arasında normal kalibre ve dokuya devam eder.

Unutmayın, saç ekim işlemi tıbbi bir işlemdir

Unutmayın, saç ekim işlemi tıbbi bir işlemdir. Herhangi bir yerde, herhangi bir kişi tarafından yapılamaz. Ekim için, doğru kliniği, doğru doktoru bulmalısınız.

Türkiye’ye Arap ülkelerinden her yıl 5000 hasta saç ekimi için geliyor. Doğru bir merkez seçtikleri takdirde ülkelerine mutlu bir şekilde dönüyorlar. Görüntünüzden memnun değilseniz, saç ektirerek kaybolan öz güveninizi kazanabilirsiniz.

Avrupa ve Amerika’ya göre çok uygun maliyetlerle elde edebileceğiniz bu tedavi ve bu fırsat için bir kez düşünün deriz. Karar vermek sizden, en iyi saç ekim merkezini bulmak bizden.

Eğer sizde saç ekimi kararı aldıysanız size en doğru merkezi bulmamız için www.visittobetreated.com adresinden bize ulaşın. Resimlerinizi gönderin. Uzmanlarımız uygun bütçe ve tedavi planlaması ile size dönüş yapacaktır. Visit to be Treated aracılığıyla tedaviniz veya istediğiniz hizmet için Türkiye’nin en iyi hastanelerinden tedavi planı ve tedavi fiyat teklifi alabilirsiniz. Bunun için sadece ”Formu doldurmanız yeterli.”