Eğer iki bacağınızda ağrı varsa, yürüdüğünüzde kendinizi yorgun hissediyorsanız, hele hele kaşıntı ve geceleri kasılma oluyorsa sizde varis olması muhtemel. Varis ameliyatlarında klasik yöntemlerin yanı sıra teknolojinin kullanıldığı ve lokal anestezi ile yapılan ve ameliyatın birkaç saat sonrasında hastanın günlük yaşamına döndüğü operasyonlar da yapılıyor.

Varis hastalığı nedir?

Vücudumuzun tüm yükünü taşıyan ayak ve bacaklarımızın herhangi bir ufak rahatsızlık sebebiyle işlevlerinde olumsuzluk meydana gelmesi, tüm vücut işlevini bozabiliyor. Vücudumuzdaki kan akışının sağlıklı olabilmesi için varis gibi problemlerin mutlaka tedavi edilmesi gerekiyor. Vücut dengesi, varis gibi rahatsızlıklar sebebiyle bacaklarımızın yapısının bozulmasına yol açıyor. Bu sebeple de vücudumuzdaki dengeyi değiştirebiliyor. Bacak toplardamarının genişlemesi, uzaması ve büklümlü hale gelmesi varis oluşumu olarak ifade ediliyor.

Varis hastalığı erkeklerden fazla bayanlarda görülen bir hastalık. Şu anda takriben kadınların %10 varis hastalığından şikayet ediyor. Peki nedir varis hastalığı? Cildin altındaki damarların genişlemesi olarak özetlenebilir varis hastalığı. Özellikle bacaklarda  bu genişlemenin ortaya çıkardığı damarlarda fazlalık meydana gelir. Bu durum hastada damarların rahatsız edici bir şekilde görünür hale getirir . Eğer iki bacağınızda ağrı varsa, yürüdüğünüzde kendinizi yorgun hissediyorsanız, hele hele kaşıntı ve geceleri kasılma oluyorsa sizde varis olması muhtemel.

Varis hastalığının sebepleri nelerdir?

Varis hastalığının sebepleri ikiye ayrılıyor. Birinci sebepler ve ikinci sebepler olarak. İkinci sebepler kadınların hamilelik dönemlerinde ortaya çıkıyor. Yani hamilelikten önce varis ile ilgili hiçbir sıkıntısı olmuyor ama hamile olduktan sonra ortaya çıkmaya başlıyor.  Doğum yaptıktan sonra tekrar azalıyor. Birinci sebepler  tedavi ve belki de  ameliyat isteyen varis hastalığı kategorisine giriyor. Özellikle ayakta çok duran kişilerde görülüyor.  En çok kuaförler, öğretmen ve ayakta durulması gereken işlerde sıkça ortaya çıkıyor. Bir diğer sebepler ise varis hastalığına yardımcı olan faktörler ve diğer başka sebepler. Genetik yapı, varise en büyük etkenlerden biri.  Çok kilolu olan kişilerde de varis riski daha fazla. Sık sık topuklu ayakkanı giymek ya da dar kıyafetler giymek de varis risk faktörlerinin başında geliyor.

Varis sizi sadece görüntü olarak rahatsız edebilir. Bunun dışında hiçbir belirtisini yaşamayabilirsiniz. Ancak tedavi edilmez ise ciddi sağlık problemlerine neden olabilir.

Varis belirtileri neler?

Varis belirtileri arasında en yaygın olarak görülenleri; Bacaklarda özellikle akşamları ve efor sonrasında ağrı, yorgunluk ve ağırlık hissi oluşması ve bu ağrının kolay kolay geçmemesi. Bunun dışında bacaklarda görülebilen kılcal damarlardaki artış, ayak bileklerinde şişlikleri oluşması, ayak bileklerinde mor lekeler meydana gelmesi, straz egzama ya da venöz egzama adı verilen ciltte kızarıklıklar oluşması da varis belirtileri arasında. Bunun dışında bacaklarda kaşıntı ve kuruluk da varis için önemli belirtiler arasında. Küçük çarpmalarda bile cilt altında iyileşmesi oldukça uzun süren kanamalar, kimi hastalarda cilt altı yağ tabakasının sertleşmesi sonucu ayak bileği derisinde çökme, çeşitli durumlarda tabloya eşlik eden huzursuz bacak sendromu varis hastalığı için en önemli belirtilerden biri.

Varis hastalığının yol açtığı belirtiler; kişinin hayat kalitesinin düşmesine yol açıyor. Varisin tedavi edilmemesi ise ciddi sorunların oluşmasına ve varis tedavisinin daha da zorlaşmasına sebep oluyor.

Varis hastalığı tedavi edilmezse ne olur?

Varis tedavi edilmediğinde ciddi problemlere sebep olabiliyor.  Varis  kanaması  meydana gelebilir, iltihap gibi sorunlar olabilir, enfeksiyon ve mikrop kapma riski ortaya çıkar ve ilerdeki aşamalarda ciltte yaralar oluşabilir. Bu yara, ayaklarda olursa bunun tedavisi zorlaşır ve cerrahi ameliyat olduğu zaman normal varis hastalığı ve bacaklarında yara  olmayan kişiye göre iyileşmesi zor olur.

Teknolojinin gelişimi ile birlikte varis tedavilerinde cerrahi ameliyatlar dönemi bitti. Lazer enerjisi, radyo frekansı gibi tedavilerle artık hastalar hastanede hiç yatmadan günlük yaşamlarına dönebiliyorlar.

Varis tedavisinde bant tekniğini duyuyoruz nedir bu?

Varis tedavisi artık cerrahi yöntemler dışında yeni tekniklerle yapılıyor. Son bir yıl ya da iki yılda yeni  bant tekniği çıktı, bant tekniği kolay bir teknik. Hastada sorun olan damara girip yapıştırıcı madde veriliyor ve daha sonra da hiçbir sorun kalmıyor. Oldukça kolay ve basit bir ameliyat. Hasta isterse lokal anestezi yapılıyor ve  ameliyathanede de yapılmasını istemiyorsa da dış klinikte de yapılabiliyor. Hasta ameliyat öncesi ve sonrası çok  ağrı hissetmiyor.  O yüzden tavsiye edilen yoğun tempoda çalışan hastalara ya da kısa zamanda iyileşmek isteyenlere varis tedavisinde bant tekniği öneriliyor. Çünkü çok yardımcı bir teknik ve oldukça kolay. Hatta yurt dışından gelen hastalar sabah ameliyat yapılıyor. Operasyon tamamlandıktan birkaç saat sonra hastalar  İstanbul’u gezebiliyor, seyahatlerini gerçekleştirebiliyor. Operasyon oldukça basit. Hasta gelip ameliyatını olup ve hayatını normal bir şekilde devam ettirebiliyor. Herhangi bir komplikasyonu da bulunmuyor.

Hastanede hiç kalmadan, operasyondan sonra günlük yaşamınıza hemen dönerek varis tedavisi olmak isterseniz bize ulaşın. Türkiye’nin en başarılı varis ameliyat yöntemlerinin uygulandığı tedavi merkezlerine, bütçenize en uygun şekilde planlama yapıyoruz. Visit to Be Treated aracılığı ile tedavi olmak isterseniz, formumuzu doldurmanız yeterli.