Tüp bebek tedavisine başlamadan önce ciddi bir hazırlık aşaması var. Türkiye, tüp bebek tedavisi konusunda başarı oranları oldukça yüksek ve bütçe olarak uygun bir ülke olduğu için yurt dışından birçok hasta, tedavi için akın ediyor. Visit to be Treated aracılığı ile seçtiğiniz tedavi merkezleri, Türkiye’ye gelmeden önce yapmanız gerekenler konusunda sizi ayrıntılı biçimde bilgilendiriyor. Bir anlamda, tüp bebek tedavisine kendi ülkenizde başlamanızı sağlayıp, size zaman kazandırıyor.

Türkiye’ye gelmeden önce  tüp bebeği yapmak isteyen kişiler nasıl bir hazırlık yapmalılar?

Hastaların tüp bebek tedavisine genellikle bayan eşin adet döngüsü ile beraber başlaması gerekiyor. O yüzden yurt dışından gelecek hastaların bu kısıtlı zamanı en etkin şekilde kullanmaları amacıyla ön hazırlıklı gelmeleri oldukça önemli. Bu anlamda tedavi için gelmeden önceki aylarında mutlaka kendi jinekolglarına bir kez muayene olmaları, yumurtalıklar ya da rahimle ilgili herhangi geçici problem olup olmadığını ögrenilmesi gerekiyor. Aynı şekilde erkek eşler açısından da eğer sprem üzerinde değiştirilmesi gereken bir faktör varsa, bir enfeksiyon mevcut ise, bunları gidermek amacıyla ürologlar ile ya da oradaki tüp bebek doktorlarıyla temasa geçmeleri gerekebiliyor.  Elbette bütün bu hazırlıkları, eğer zamanınız varsa İstanbul’da de yapabilirsiniz.

Çiftlerin tüp bebek tedavisi için nasıl bir planlama yapmaları gerekiyor?

Hastaların tedavi için gelmeden önceki son 2 aylarında mutlaka ek vitamin  desteklerini almış olmalarını ve genel sağlıklarına yönelik tetkiklerini kontrol altında olması oldukça önemli. Bayan eşin adet döngüsünün başında, adetinin 2. gününde klinikte olması gerekiyor. Klinikte yapılan ultrason ve gerekli kan, hormon testlerinin ardından yumurta geliştirme sürecine başlıyor çiftler. Daha sonra yumurta toplama işlemi adı verilen, opu işlemine geçilir. O gün toplanan yumurtalar, dölleme işlemine tabi tutulacağından iki eşin de tedavi merkezinde hazır bulunması gerekir ve embriyolar dölleme işleminden sonra takibe alınır.

Yaklaşık olarak 5 gün kadar takip edilen embriyolar, embriyo transfer işlemi ile rahme yerleştirilir. Bu da bayan eş için toplam 18 günlük bir süreçtir. Transferden sonra 2 gün kadar İstanbul’da dinlenmelerini tercih ediliyor, ardından evlerine geri dönebiliyorlar. Yani yaklaşık 20 gün 3 hafta süren bir süreci burada geçirmeleri gerekiyor.

Embriyonun 5 günlük takip süresinde çiftler İstanbul’u gezerken, tedavi merkezi de sizi embriyodaki gelişimlerle ilgili bilgilendiriyor. Her aşamadan haberdar olmanızı sağlıyor.

Anne adayının tedavi merkezinde kalması gerekiyor mu?

Hayır, bütün işlemler ayaktan yapılan işlemlerdir. Özellikle 10 gün olan yumurta geliştirme sürecinde yaklaşık 1 saatlik bir sürelerini  kliniğe ayırmaları yeterli. Onun dışında güzel şehrimizde keyifli vakit geçirebiliyorlar.

Sağlıksız miyomların ve tüplerin hamilelikte zararı veya etkisi var mı?

Evet, bayanlar için miyomlar ve tüplerin sağlığı gebe kalmak için en önemli unsurlardan. Miyomlar, rahim içerisinde kas tabakasına ait bir dokunun, bir topak, yumak haline gelerek bulunması durumu. Kadınlarda oldukça sık görülüyor. Özellikle rahim içinde yerleşen sükmküs tip denilen miyomlar eğer bir buçuk santimin üzerindeyse emriyonun yerleşmesine engel olarak gebelik şansını maalesef azaltırlar. Aynı şekilde rahmin kas tabakasında yer alan intramural denilen miyom tipleri de 4 santimin üzerinde ve çoklu sayıdaysa yine gebelik şansını azaltabilirler. Eğer tüplerde sıkıntı varsa zaten doğal gebelik şansı maalesef çok azalıyor.

Elbette tüplerde yaşanan bu sıkıntı tüp bebek tedavisini etkilemiyor. Çünkü zaten embriyo dış ortamda hazırlanıp, rahme yerleştiriliyor.

Eğer tüplerde bir enfeksiyon varsa, özellikle bu sıvı toplanmasına eşlik eden bir hidrosalpenks denilen enfektiv bir doku olarak bulunuyorsa, bu gebelik oranlarını maalesef azaltıyor. Buradaki sorun tüplerin içerisinde bulunan sıvılardan salgınan maddelerin rahim alıcılığının bozması. Bu nedenle hidrosalpenks ya da piyosalpenks gibi bir faktör olan kadınlarda mutlaka tüp bebek tedavisine başlamadan önce bu tüplerin alınması öneriliyor.

Daha sağlıklı bebekler ve yüksek başarı oranı için her ayrıntıya dikkat edilmesi oldukça önemli. Çünkü tedavinin başarısında bu ayrıntılar çok önemli.

Tüp bebeği tedavisi olmadan önce  cerrahi bir ameliyata gerek duyuyor mu?

Bazı miyomların tedavi öncesinde mutlaka cerrahi olarak alınmaları gerekir. Özellikle rahim içerisinde yerleşmiş olarak adlandırılan sükmküs miyomlar, histeroskopik miyom eksizyonu adı verilen bir ameliyatla alınmalı. Bunun dışında rahimin iç kas katmanında yerleşen intramural miyomlar, eğer 4 santimden büyük embriyonun yerleşeceği rahim içi olan endometrium tabaksına bası yapar halde ise mutlaka cerrahi olarak öncesinde tedavi edilmeli. Bunlar da laparoskpik olarak yapılan bir ameliyat tekniğiyle alınırlar. Özellikle sup series olarak adlandırılan rahimin dış tabakasından kaynaklı miyomlar çok büyük olmadığı sürece cerrahi işlem gerektirmiyor. Ama bunun dışındakileri tedavi öncesinde cerrahi olarak almak gerekli olabiliyor.

Eğer cerrahi yöntemlerle alınması gereken miyomlar tedavi edilmeden gebelik oluşursa erken doğum riski artıyor.

Anne ve baba olmak paha biçilemez bir mutluluk. Bu mutluluğu yaşamak isterseniz Türkiye’nin en başarılı ve güvenilir yardımcı üreme merkezlerinde, en başarılı doktorlarla tedavi olabilirsiniz. Bunun için sizin bütçenize en uygun olan tedavi seçenekleri hakkında bilgi almak için formu doldurmanız yeterli.