Ebeveynliğe giden yol bazen zor ve uzun olabilir. İçiniz rahat olsun; Visit to be Treated  bu zorlu yolculukta çiftlerin hayallerini yüksek başarı oranıyla gerçeğe dönüşmesine yardım ediyor.

Gebe kalmayı planlayan çiftlerin yapmaları gerekenlerin başında eşleriyle birlikte fiziksel durumlarını değerlendirmeleri. Çünkü doğurganlığı etkileyen faktörlerin farkına varmak son derece önem taşıyor. Bilgilenmek ve farkındalık sayesinde gerek doğal yollarla, gerekse üreme teknikleri ile gebe kalma şansı daha da  artıyor.

Tüp bebek tedavilerinde son gelişmeler nedir?

Geçmiş 2-3 yıllık süre içerisinde tüp bebekte teknolojik anlamda çok fazla değişiklikler oldu. Bunların başında özellikle kapsamlı embriyo taraması geliyor. Genetik tarama ile beraber, tüp bebekte başarı şansı gittikçe arttı.  Genetik tarama; bir embriyonun yapısını tamamen normal olup olmadığının taranması anlamına geliyor. Geçmişte, yani geçmiş zamanda bundan 3-4 yıl öncesine kadar sadece 7 veya 8 kromozom taranırken, şimdi bütün çift kromozomlar taranabiliyor.

İkinci önemli gelişme ise özellikle tekrarlayan başarısızlığı olan hastalarda artık rahim iç kılıfından bir örnekleme yapmak. Bu sayede embriyo, en doğru zamanda rahme transfer edilebiliyor.Bu yönteme, era testi deniliyor.

Son zamanlarda erkek kısırlığında dikkat çekici bir gelişme var. Artık spermler, çok basit tekniklerle en iyi ve en kaliteli spermler bulunabiliyor. Bu yöntemin adı ise, microchip yöntemi. Onun dışında imsi adı verilen, eskiden spermi yüzlerce veya onlarca kez büyütürken artık 6.000 kez 7.000 kez daha büyütebilmek mümkün. Bu sayede de şekil itibari ile en kusursuz sperm hücresi, daha net bir şekilde tespit edilebiliyor.

Tüp bebek ve genetik alanında özellikle son yıllarda gözlenen baş döndürücü gelişmeler kısırlık sorunu yaşayan ve çocuk özlemi çeken aileler için yeni olanaklar sunuyor. Bunlardan biri de Mitoskor Testi.

Mitoskor nedir?

Mitoskor, daha doğrusu mitokondiden geliyor. Bu da, embriyoya yani yumurtaya güç veren bir yapı. Bunun embriyo içerisindeki miktarını belirlemek, mitoskor olarak adlandırılan kavram. Bunun önemi ise; özellikle genetik olarak normal tespit edilen embriyoların ayrıca mitoskorlarını ölçüldüğü zaman, hangi embriyonun daha çok enerjisini olduğunu anlamak. Enerjisi fazla olan embriyolar rahme daha kolay ve daha sağlıklı şekilde tutunabiliyor. Mitoskor denilen kavram aslında bu embriyo tutunma gücünü tespit etme kavramı olarak tanımlanabilir.

Mitoskor yaklaşık olarak güncel literatürde birkaç yıldır üzerinde çalışılan konulardan bir tanesi. İspanya kaynaklı bir yöntem. Ülkemizde yaklaşık son bir yıldır mitoskoru özellikle kapsamlı kromozom analizi yapılan embriyolarda değerlendiriyor.

Bir çok kez tüp bebek denediniz ve bir türlü istenen sonucu elde edemediyseniz üzülmeyin. Çünkü mitoskor ile başarılı bir gebelik yaşamanız mümkün. Erkek kısırlığı için kullanılan bir başka yöntem ise  microchip tekniği. Bu teknikle kaliteli spermler seçiliyor.

Tekniği özellikle ciddi erkek kısırlığı olan hasta grubunda uygulanıyor. Embriyonun kalitesini belirleyen en önemli faktörlerden bir tanesi sperm. Bu noktada en iyi spermi seçmek, en iyi embriyoyu oluşturmak için çok önemli. Microchip tekniği, belli micro düzeydeki filtrelerden spermleri geçirerek bu yarışı kazanan spermlerin seçilmesini sağlıyor. Seçilen spermler ile yumurtanın döllenmesi neticesinde iyi kalitede embriyo oluşturmayı hedefleyen bir yöntem. Günümüzde çok yeni bir yöntem olmakla beraber, yaklaşık olarak 1-2 yıldır tüm dünyada kullanılıyor.

Tüp bebek tedavilerinde hastaların mümkün olan en kısa sürede gebe kalıp çocuklarını sağlıklı olarak kucaklarına alabilmeleri için mümkün olan en iyi embriyoların üretilip seçilmesi esastır.

Rahim dinlenme dönemi nedir?

Rahim dinlendirmeyi örnek olarak açıklamak daha çok anlaşılmasını sağlayacak. Örnek olarak hasta ile tüp bebek sürecine başlanmış, yumurtaları toplanmışsa, transferden önce biraz bekletmek gerekiyor. Hasta bir ay dinlendirildikten sonra, transfer sağlanıyor. Bu süreçte hastanın hormonları eski haline dönüyor. Başarı şansı rahim dinlenme dönemi ile artıyor. Özellikle de yumurta sayısı fazla olan, hormon seviyeleri yüksek çıkan veya rahim duvarı istediği gibi gelişmeyen hasta grubunda, normal taze gruba göre daha başarılı bir yöntem olarak karşımıza çıkıyor.

Visit to be Treated aracılığı ile tedavi olan anne baba adaylarına fiziksel tedavilerin yanında psikolojik destek de sunuyor. Anne adayı hamile kalınca sürekli takibini yapıyor ve her türlü ayrıntıyla ilgileniyor. Yurt dışından Türkiye’ye tedavi olmak için gelen hastaları tercümanlar eşliğinde  havaalanından indiği andan ülkesine döndüğü ana kadar yanında yer alıyor.

Tüp bebek uygulamalarında hangi ameliyatlar uygulanır?

Tüp bebek başarısını arttıran bazı operasyonlar var. Bunlar direkt olarak rahimle ilgili operasyonlar veya tüplerle ilgili operasyonlar. Bunlar iki şekilde gerçekleştirilebiliyor. İlk yöntem, histereskopi adı verilen, yani rahim içerisinden girilerek yapılan operasyonlar veya karından yapılan laparoskopik operasyonlar. Bunlar özellikle tüp bebek başarısını arttıran operasyonlar. Bunların amacı ise; tüplerde sorunları ortadan kaldırmak ve tedavide başarıyı arttırmak. Anne adayının rahminde miyom varsa, miyom embriyonun tutunmasını engeller. Bu sebeple de çocuk sahibi olma şansı azalır. Yapılan ameliyat ile miyom alınır ve tüp bebek tedavisi bu şekilde başlar. Bu sayede de tüp bebekte başarı şansı artar.

Bu ameliyatlar miyom, polip, tüplerde sıvı birikimi nedeniyle yapılıyor. Her ameliyattan sonra hamilelik şansı yüzde 15 ile yüzde 20 arasında artıyor.

Tüp bebek tedavi süreci ne kadar?

Normal bir tüp bebek süreci üçe ayrılıyor. Bunlardan ilki,  yumurtanın büyütülmesi sonrasında yumurtanın toplanması ve transfer dönemi. Sıradan bir tüp bebek uygulaması da bütün bu üç aşama yaklaşık olarak 15-20 gün arasında devam ediyor. Yumurta toplamı işlemi yaptıktan sonra hasta dinlendiriliyor ve ardından embriyo transferine geçiliyor.

Uluslararası standartların üzerinde başarı, kişiye özgü tüp bebek tedavisi, deneyimli ve güçlü doktorlar, en yeni ve en yüksek teknolojilerin kullanılması başarı nedeni. Üstelik bu başarıyı gelişmiş ülkelere göre hastaları çok daha uygun ücretle tedavi ederek yakalamanız mümkün.

Siz de doğal yollarla çocuk sahibi olmakta güçlük çekiyorsanız ve güvenebileceğiniz bir tüp bebek merkezinde tedavi olup, çocuk özleminizi dindirmek istiyorsanız, yapmanız gereken tek şey formu doldurmak. Visit to be Treated aracılığı ile Türkiye’nin en iyi, kaliteli ve başarı oranı yüksek tüp bebek merkezlerinde tedavi olabilirsiniz.