Son yıllarda tüp bebek tedavisinde başarı oranını arttıran bir çok yeni tedavi, yeni teknoloji var.  Başarılı bir tüp bebek tedavisi için doğru tedaviyi, doğru hekimleri bulmak ve en son teknolojilerden faydalanmak gerekiyor. Çünkü tüp bebek tedavisinde bilim insanlarının  araştırmaları tüm hızıyla devam ediyor ve bu araştırmalar yeni tedavi yöntemlerine dönüşüyor.Son yıllarda tüp bebek tedavisinde başarı oranını arttıran bir çok yeni tedavi, yeni teknoloji var.  Başarılı bir tüp bebek tedavisi için doğru tedaviyi, doğru hekimleri bulmak ve en son teknolojilerden faydalanmak gerekiyor. Çünkü tüp bebek tedavisinde bilim insanlarının  araştırmaları tüm hızıyla devam ediyor ve bu araştırmalar yeni tedavi yöntemlerine dönüşüyor.

Kısırlık, her 100 çiftten 15’inin yardımcı üreme yöntemlerine başvurmadan çocuk sahibi olmamasına yol açıyor. Günümüzün yaşam koşullarının zorlaşması, çocuk sahibi olma yaşının ilerlemesi, iyi beslenememe ve stres gibi faktörlerle kısırlık durumu git gide artıyor.  Tüp bebek tedavi yöntemleri de kısırlık sorunu yaşayan çiftlerin çocuk özlemlerini dindiriyor.

Tüp bebek tedavisi nedir?

Tüp bebek anneden yumurta hücresinin alınması, babadan da sperm hücresinin alınmasını takiben bu iki hücrenin laboratuvar ortamında birleştirilmesi ile başlıyor. Daha sonra bu işlemleri takiben oluşan bebeğin yani embriyonun ana rahmine yerleştirilme işlemidir. Çocuk sahibi olmakta güçlük çeken çiftlerde uygulanan bir yardımcı üreme tekniği. Çocuk sahibi olmak isteyen çiftlerin yüzde 30’unda erkeğe ait sorunlar, yüzde 30’unda kadına ait, yüzde geri kalan 40’lık kısmında da hem kadına hem erkeğe ait sebepler bulunuyor. Bu sebepler doğrultusunda tedaviler uygulanıyor. Kadına ait sebepler çoğunlukla tüplerde tıkanıklık olarak karşımıza çıkıyor. Her iki tüpte de tıkanıklık varsa ya da yumurtada yumurtlama bozukluğu varsa ve tüp bebek öneriliyor.

Microchip yöntemi nedir?

Microchip, aslında micro enjeksiyon yöntemi. Sperm hareketliliğinde ya da sperm yapısını morforojik olarak sıkıntısı olan erkek hastaların en çok başvurulduğu noktadır. Şu anda dünyada zaten en çok tercih edilen yöntemdir . Micro enjeksiyon yönteminin en önemli faktörü başarı oranını yükseltmesi. Bunun en büyük sebebi de aslında teknik olarak biraz bahsetmek gerekirse; labaratuvar ortamında yumurta ve spermin bir araya getirilerek embriyoların oluşturulması ve sonrasında da embriyoların transferi tüp bebek tedavisinin gidişatını gösterir.

Micro enjeksiyon yöntemiyle zaten çok kaliteli ve sağlıklı bebeklerin dünyaya gelmesi mümkün oluyor.  Tüp bebek tedavilerinde de muhakkak başarıyı daha da yükseltmek adına micro enjeksiyon yöntemi kullanılıyor.

Bu yöntem nasıl uygulanıyor?

Tüp bebek tedavisi ile ilgili aileler başvuru yaptıkları zaman, sperm analizleri kontrol ediliyor. Ardından ileri hareketlilikte, sperm sayısında veya ileri hareketlilikte problem varsa ya da yavaşlık varsa veya morfolojik olarak yapıda bozukluk varsa, zaten micro enjeksiyon yöntemini muhakkak yapılması gerekir.

Spermin yumurtaya yeterli miktarda ya da hızda ulaşamadığı durumda mikroenjeksiyon yöntemi devreye giriyor. Sperm yumurtaya nazikçe yerleştiriliyor. Böylece mükemmel seviyede embriyolar oluşturuluyor.

Embriyo gelişimi 5. gününü tamamladıktan sonra da uygun koşullarda embriyolar transfer ediliyor. Micro enjeksiyon yöntemi aslında döllenmeyi direkt olarak laboratuvar ortamında, embriyolog tarafından yapılıyor.

20 yılı aşkın zamandır embriyoların dondurularak saklanması ve istenildiğinde çözülerek bebek sahibi olunması işlemi dünya genelinde kullanılmakta. Rutin tüp bebek tedavilerinde kullanılan embriyo dondurma yöntemini kullanmak hastanın durumuna göre değişkenlik gösteriyor.

Dondurulmuş embriyolar vasıtasıyla gebe kalma imkanı var mı ve başarı oranı nedir?

Dondurulmuş embriyolar vasıtasıyla, gebe kalma imkanı var. Opu işlemi gerçekleştirildikten sonra sperm analizi erkek hastadan alarak embriyoların oluşturulup 5. gün sağlıklı bir şekilde gelişimini tamamlayan embriyoların transferi ediliyor. Ancak çeşitli faktörler sebebiyle gelen aileler özellikle kadın hastaların geçmişte yaşadıkları rahim içerisindeki yapışıklıklar sebebiyle histereskopi olmaları gerekirken olmamaları veya rahim darlığı sebebiyle transfer edilememe gibi durumlarla da karşılaşabiliniyor. Bu gibi durumları minimize etmek için tedavi öncesinde mümkün olduğu kadar tetkik ve tahlilleri tamamlamak gerekiyor. Ama bazı durumlarda da operasyon sırasında ortaya çıkan kısımlarda embriyoları transfer etmeyip açıkçası dondurulma işlemini gerçekleştirmek durumunda da kalınabiliyor.

Kısırlığın toplumun genelinde görülme oranı % 10 – 15 civarında yani aşağı yukarı her 6 – 7 çiftten birisi çocuk sahibi olmakta sıkıntı çekiyor. Ancak günümüzde artık kısırlık rahatlıkla tedavi edilebilmekte. Yurt dışından  tüp bebek tedavisi için gelen hastaların bir çoğu anne baba olmanın mutluluğunu yaşıyor.

Anne baba olamama çiftleri psikolojik olarak yıpratan bir süreç. Tüp bebek tedavisine başlandığında da bu stres artabiliyor ve embriyonun tutunmasını zorlaştırıyor. Bu yüzden de özellikle kadın hastaların rahat etmesi için her ayrıntıyı düşünmek gerekiyor.

Tüp bebek tedavi işlemleri aslında psikolojik olarak da desteklenmesi gereken bu süreçte ailelerin özellikle kadın hastaların daha rahat, daha sakin, tedavi süreçlerini gerçekleştirmelerinin oldukça önemli bir payı var. Dünyada en çok sıkıntı yaşanılan kısımda bu. Tüp bebek tedavilerinde kadın hastaların strese girmeleri sebebiyle embriyoların tutunmama problemi. Stresi azaltacak bazı ayrıcalıklar sunmak gerekiyor.

Tüp bebek tedavisi için Türkiye’yi seçen hem Avrupa hem de Orta Doğu’dan çok sayıda hasta var. Bu tedavinin çok kaliteli verilmesi, yüksek başarı oranı, bekleme süresinin olmaması ve Avrupa’ya göre düşük maliyetler dünyanın dört bir yanından hastaları Türkiye’ye çekiyor. Siz de çocuk sahibi olmak isterseniz, Visit To Be Treated aracılığı ile başarı oranı en yüksek merkezlerde tedavi olabilirsiniz.

Her çift çocuk sahibi olmayı, mutlu bir aile tablosunun içinde olmayı hayal eder. Doğal yollarla anne baba olamayan çiftlerin unutmaması gereken bunun bir kader olmadığı. Artık  gelişen teknolojilerle kısırlığa çözüm bulunuyor , anne babalar o hayal ettikleri bebeklerine tüp bebek tedavisiyle kavuşuyor.