Tüp bebek tedavisinde genetik tanı ile başarı şansı artıyor, sağlıklı bebeklerin dünyaya gelmesi sağlanıyor.

Tüp Bebek tedavisinde amaç doğal yollarla anne baba olamayan çiftleri bebek sahibi yapmaktır. Bebeğin ve annenin sağlığı ise bu süreçte çok önemli. O yüzden de gelişen teknolojilerle birlikte anne ve bebek sağlığına yönelik çalışmalar, tedavilerde  ayrı bir önem taşıyor.

Tüp bebek tedavisinde önemli gelişmeler neler?

Tüp bebek tedavilerinde genetik tanının genetik taramanın oldukça önemli büyük bir etkisi var. Tüp bebek tedavileri ile ilgili, ileri yaşta evlat sahibi olmak isteyen ailelerin aslında birçok problemlerle evlatlarında karşılaşma durumları var. Özellikle kadın hastaların 35 yaş üzeri oldukları zaman ciddi olarak dünyaya gelecek olan çocuklarda problemler yaşanması mümkün.

Özellikle ileri yaşta anne olmak isteyen adaylar için embriyoya yapılan bu işlem büyük önem taşıyor. Sağlıklı olan embriyonun transferi ile sağlıklı bebekler dünyaya getiriliyor.

Bu yöntemlerin tüp bebek tedavisinde katkısı var mı?

İleri yaşta evlat sahibi olmak isteyen, çocuk sahibi olmak isteyen ailelerin kafasındaki soru işaretlerini bir şekilde preimplantasyon genetik tanıyla geriye atmak mümkün. Örnek vermek gerekirse, bu konuda en büyük karşılaşılan sendrom; down sendromu, törn sendromu gibi kalıtsal hastalıkların ortaya çıkmasıdır. Preimplantasyon genetik tanıda, tamamıyla tüp bebek tedavisi öncesi embriyolar üzerinden yapıldığı için bu olasılıklar tamamıyla ayrıştırılarak, sağlıklı bebeklerin dünyaya gelmesine etkili olmaktadır. Bu yüzden preimplantasyon genetik tanının oldukça önemi vardır.

Genetik tanı yöntemi dünyada 90’lı yılların sonuna doğru hız kazandı ve İlk PGT bebeği 2000 yılının Ekim ayında Amerika Birleşik Devletlerinde dünyaya geldi. Bu gebelikte genetik tanı  yöntemi kullanılarak, yaklaşık 15 embriyo arasından tek sağlıklı olanı seçilip transfer edildi. Türkiye’de de bu yöntem dünya ile aynı anda kullanılmaya başlandı.

Pgt ile teşhis ne kadar süre almaktadır?

Preimplantasyon genetik tanı yani, pct 5’li gen üzerinden bakıldığı zaman tabi ki farklı bir süreye; 9’lu gen üzerinden bakıldığı zaman farklı bir süreye ayrılıyor. Ama preimplantasyon genetik tanı 5’li pct sisteminde embriyoların gelişim sürecine göre 7 ile 9 gün arasında bir zaman buluyor. 9 günü tamamlayan embriyoların gelişimini tamamladıysa sağlıklı olarak genlerinde bir problem yoksa, daha doğrusu sağlıklı olan embriyolar ayrıştırılmışsa, 9 gün sonrasında anneye sağlıklı olan embriyoları transfer ediliyor.

Tüp bebek tedavilerinde son gelişmeler nedir?

Geçmiş 2-3 yıllık süre içerisinde tüp bebekte teknolojik anlamda çok fazla değişiklikler oldu. Bunların başında özellikle kapsamlı embriyo taraması geliyor. Genetik tarama ile beraber, tüp bebekte başarı şansı gitttikçe arttı.  Genetik tarama; bir embriyonun yapısını tamamen normal olup olmadığının taranması anlamına geliyor. Geçmişte, yani geçmiş zamanda bundan 3-4 yıl öncesine kadar sadece 7 veya 8 kromozom taranırken, şimdi bütün çift kromozomlar taranabiliyor.

İkinci önemli gelişme ise özellikle tekrarlayan başarısızlığı olan hastalarda artık rahim iç kılıfından bir örnekleme yapmak. Bu sayede embriyo, en doğru zamanda rahme transfer edilebiliyor.Bu yönteme, era testi deniliyor.

Son zamanlarda erkek kısırlığında dikkat çekici bir gelişme var. Artık spermler, çok basit tekniklerle en iyi ve en kaliteli spermler bulunabiliyor. Bu yöntemin adı ise, microchip yöntemi. Onun dışında imsi adı verilen, eskiden spermi yüzlerce veya onlarca kez büyütürken artık 6.000 kez 7.000 kez daha büyütebilmek mümkün. Bu sayede de şekil itibari ile en kusursuz sperm hücresi, daha net bir şekilde tespit edilebiliyor.

Tüp bebek ve genetik alanında özellikle son yıllarda gözlenen baş döndürücü gelişmeler kısırlık sorunu yaşayan ve çocuk özlemi çeken aileler için yeni olanaklar sunuyor. Bunlardan biri de Mitoskor Testi.

Tüp bebek uygumalarında hangi ameliyatlar uygulanır?

Tüp bebek başarısını arttıran bazı operasyonlar var. Bunlar direkt olarak rahimle ilgili operasyonlar veya tüplerle ilgili operasyonlar. Bunlar iki şekilde gerçekleştirilebiliyor. İlk yöntem, histereskopi adı verilen, yani rahim içerisinden girilerek yapılan operasyonlar veya karından yapılan laparoskopik operasyonlar. Bunlar özellikle tüp bebek başarısını arttıran operasyonlar. Bunların amacı ise; tüplerde sorunları ortadan kaldırmak ve tedavide başarıyı arttırmak. Anne adayının rahminde miyom varsa, miyom embriyonun tutunmasını engeller. Bu sebeple de çocuk sahibi olma şansı azalır. Yapılan ameliyat ile miyom alınır ve tüp bebek tedavisi bu şekilde başlar. Bu sayede de tüp bebekte başarı şansı artar.

Bu ameliyatlar miyom, polip, tüplerde sıvı birikimi nedeniyle yapılıyor. Her ameliyattan sonra hamilelik şansı yüzde 15 ile yüzde 20 arasında artıyor.

Tüp bebek tedavi süreci ne kadar?

Normal bir tüp bebek süreci üçe ayrılıyor. Bunlardan ilki,  yumurtanın büyütülmesi sonrasında yumurtanın toplanması ve transfer dönemi. Sıradan bir tüp bebek uygulaması da bütün bu üç aşama yaklaşık olarak 15-20 gün arasında devam ediyor. Yumurta toplamı işlemi yaptıktan sonra hasta dinlendiriliyor ve ardından embriyo transferine geçiliyor.

Uluslararası standartların üzerinde başarı, kişiye özgü tüp bebek tedavisi, deneyimli ve güçlü doktorlar, en yeni ve en yüksek teknolojilerin kullanılması başarı nedeni. Üstelik bu başarıyı gelişmiş ülkelere göre hastaları çok daha uygun ücretle tedavi ederek yakalamanız mümkün.

Siz de doğal yollarla çocuk sahibi olmakta güçlük çekiyorsanız ve güvenebileceğiniz bir tüp bebek merkezinde tedavi olup, çocuk özleminizi dindirmek istiyorsanız, yapmanız gereken tek şey formu doldurmak. Visit to be Treated aracılığı ile Türkiye’nin en iyi, kaliteli ve başarı oranı yüksek tüp bebek merkezlerinde tedavi olabilirsiniz.