Çocuk sahibi olmayan ve tüp bebek tedavisine başvuran aileler tedaviye başladıkları andan itibaren büyük bir umuda kapılırlar. “Tedavi başarı olacak mı, bebek sağlıklı doğacak mı?” gibi sorularla yaşarlar. Tüp bebek tedavisinde başarı oranları oldukça yüksek olmasına rağmen dikkat edilmesi gereken bazı faktörler var…

Tüp bebek nedir?

Tüp bebek tedavisi, çeşitli sebeplerle doğal yollarla çocuk sahibi olmayan çiftlere uygulanan bir yardımcı üreme yöntemi. Bu yöntemde çiftler gerekli koşullar oluşturulduğunda bebeklerine kavuşabiliyor. İlk olarak çifte kısırlık sebeplerinin öğrenilmesi için testler yapılıyor. Bu testlerin doğru uygulanması, doğru teşhisin koyulmasını ve doğru tedavinin planlaması için çok önemli.  Tüp bebek tedavisi ancak hastaya doğru tanı koyulduğunda ve o tanıya göre uygulandığında başarılı olabiliyor.

Her hastalıkta olduğu gibi Tüp bebek tedavisinde de doğru kliniği bulursanız sorun net olarak ortaya konuyor ve tedavi buna göre yapılıyor.

Embriyo havuzu nedir?

Embriyo havuzu, çok önemli bir tedavi yöntemi. Embriyo havuzunu genelde yumurta rezervi düşük yani yumurta sayısı daha az olan hastalara, ileri yaş 35 yaş üstü kadınlarda yumurta sayısını arttırmak için yapılan bir yöntem. Bu yöntemi uygularken, normal bir tüp bebek tedavisi uygulanıyor. Hastaya tüp bebek tedavisi yapılıp, yumurtaları toplanıyor. Daha sonra embriyoları oluşturuluyor ve elde edilen embriyoları dondurarak saklanıyor. Daha sonra bir veya iki ay sonra hasta toparlanıp tekrar tüp bebek tedavisine hazır olduğunda, tekrar yumurta büyütme ve yumurta toplama aşaması başlanıyor. Ardından embriyo oluşturma işlemi yapılıyor. Bu şekilde embriyo sayısını arttırmak mümkün oluyor.

Embriyo sayısı ne kadar çok ise, gebelik oranı da o kadar yüksek oluyor. Bu yüzden de daha fazla embriyo elde etmek, tüp bebekte büyük bir avantaj sağlıyor.

Bu yöntem hastaya hiçbir şekilde zarar vermediği gibi tüp bebek tedavisinde başarı oranını katlayarak arttırıyor. Burada Kliniğin laboratuvarının  önemi ortaya çıkıyor. Embriyonun kaliteli bir şekilde saklanmasını ve dondurulmasını sağlamak oldukça önemli.

Embriyo dondurma işlemi, yumurtalıkla spermin laboratuvar ortamında bileştirilmesi sonucu elde edilen embriyonun anne karnına transfer edilme aşamasını daha sonraya bırakmak için kullanılıyor.

Embriyo dondurma kimlere uygulanır?

Yumurta rezervi düşük olan hastalarda, embriyo biriktirmek yani embriyo havuzu yapmak için embriyo dondurma işlemi uygulanıyor. Hastanın tüp bebek tedavisi sırasında hormon profilinde olan anormal seviyeler olduğu zaman, gebeliği engelleyebilecek hormonal seviyelerde taze transfer yapılmıyor. Bunun yerine embriyoyu dondurup hastanın hormonlarını düşürüp normal seviyeye getirdikten sonra transfer yapılıyor. Bu yöntem oldukça yüksek bir avantaj elde edilmesini sağlıyor.

Bu hasta grubu dışında polikistik over hastalarında, yumurta rezervi çok yüksek olan hastalarda tüp bebek tedavisi sonrası hipersitümülasyon sendromu denilen karın içerisinde su toplanması olmasın diye bu yöntem tercih ediliyor. Hasta iyileştikten birkaç ay sonra transfer yapmak mümkün oluyor.

Üçüncü grup hasta ise; tüp bebek tedavisi uygulanıp başarılı sonuç alınan hastalar. Gebelik oluşan ve sağlıklı bir bebeği olan çiftlere, ikinci bir gebelik istemi sonucunda dondurulmuş embriyolarla tüp bebek yapılabiliyor. Bu embriyolar 5-10 yıl kadar saklanabiliyor.

Tüp bebek tedavisi sırasında uygulanan aşamaların yanında bir de tüp bebek tedavisi başlamadan yapılması gerekenler var. Bu da tedavi de başarıyı olumlu yönde etkiliyor.

Tüp bebek tedavisinde beslenme nasıl olmalı?

Tedavi öncesi hastalar, yaklaşık 2-3 ay hatta 6 ay süreyle bir hazırlık dönemi geçiriyor. Hazırlık süreci ise şu şekilde; öncelikle kilo oldukça önemli. Hastaların obez olması ya da çok zayıf olması başarı sürecini olumsuz etkiliyor. Sağlıklı beslenmek çok önemli. Her zaman organik beslenmek, doğal beslenmek ve dengeli beslenmek gerekiyor.

İkinci bir faktör de ilaç kullanımında da tedavi öncesi yaklaşık 1-2 ay öncesinden multivitamin kullanımı. Özellikle Omega 3, D vitamini kullanımı, folik asit kullanım çok önemli.

Tüp bebek tedavisinde yapılan tahliller neler?

Tüp bebek tedavisi öncesi kadınlara ve erkeklere farklı testler uygulanıyor. Kadınlar için öncelikle adetin 2. veya 3. gününde yapılan hormon testleri, yumurta rezervini gösteren amh yani antimüliriyen hormon seviyesi hastanın sistimik durumunu gösteriyor. Bunun dışında; troid fonksiyon testleri, kan sayımı, troid ile ilgili antikorlar ve hepatit tahlili isteniyor. Gerekli, durumlarda vitamin seviyeleri ölçülüyor. Erkeklere ise; sperm miyogram testi yapılıyor. Bunun dışında hepatit tahlilleri, kan sayımı yapılıyor. Aynı şekilde en önemli testlerden biri rahim filmi… Rahim filmi regl dönemi bittikten sonra çekiliyor. Bu film sayesinde tüpler ve rahmin şekli görülebiliyor.

Era testi nedir?

Era testi son dönemlerde tüp bebek tedavisinde uygulanan en yeni, en ileri tedavi ve tanı yöntemlerinden biri. Era testi; yumurta rezervi iyi, embriyo kalitesi iyi, fakat yine de gebe kalamayan hastalara uygulanıyor. Bu test, rahmin bebeği tutabilirliğini gösteren bir genetik inceleme. Çok detaylı bir genetik incelemeyle rahim bebeği hangi gün tutabileceğini, tutup tutamayacağı, gebelik oluşup oluşmayacağını net bir şekilde gösteriyor.)

Anne baba olma fırsatını, üstelik uygun ücretlerle Visit to be Treated aracılığı ile elde edebilirsiniz. Türkiye’nin en iyi ve başarılı tüp bebek uzmanları için formu doldurmanız yeterli. Uzmanlarımız en kısa zamanda size dönüş yapacaktır.