Meme kanseri… Kadınların korkulu rüyası olmaya devam ediyor. Oysa periyodik kontrollerle meme kanserini erken teşhis ederek tamamen kurtulmak mümkün. Ancak doğru hastaneyi ve doğru doktoru bulmak şartıyla.

Günümüzden 30 yıl önce meme kanseri, 12-14 kadında ortaya çıkan, oldukça ciddi ve hayati tehlikeye sahip bir sağlık sorunuydu. Günümüzde ise artık her 8 kadından 1’i hayatı boyunca meme kanseriyle karşı karşıya kalma riskine sahip. Risk altında olmak, kansere yakalanacağı anlamına gelmese de tedbiri elden bırakmamak gerekiyor. Meme kanseri, erken teşhis ile tamamen iyileştirilebiliyor.

Tülay Pakyürek meme kanserine yakalananlardan biri…

Tülay Pakyürek 51 yaşında. Evli ve iki çocuk annesi. Sağ memesinde 5 ay önce bir kitle hissetti. Yapılan tetkikler sonucunda meme kanseri olduğu ortaya çıktı. Tülay Hanım meme kanserine karşı açtığı savaşta Visit to be Treated aracılığıyla tedavi için başvurdu ve oldukça başarılı bir ameliyat geçirdi. Tülay Hanım başarılı bir ameliyat geçirdi. Memedeki kanser kitlesi tamamen alındı.

Kadınlarda en sık görülen kanser tipi olan meme kanseri hastalığında, son 20 yılda teşhis ve tedavi anlamında büyük ilerlemeler söz konusu. Erken teşhis yöntemleri sayesinde memeyi koruyan ameliyat seçenekleri ve uzun süre hayatta kalma şansı gün geçtikçe artıyor. Meme kanserinde en önemli faktörün erken teşhis olduğunu unutmamak gerekiyor. Erken dönemlerde teşhis edilen meme kanseri, tamamen tedavi edilebiliyor.

Memede oluşan ağrılar bayanlarda herhangi sağlık problemlere yol açma ihtimali var mı?

Meme ağrısı genellikle altında ciddi bir sorun yatmayan bir semptomdur. Sıklıkla iyi huylu sebeplerle meme ağrısı olur.  Ama nadiren meme kanserinde de meme ağrısı görülebilmektedir.  O bakımdan meme ağrısını ciddiye almak ve incelemek çok önemli.  Gerekli tetkikleri yapmak gereklidir, yaşına uygun şekilde görüntüleme yöntemleriyle.  Ama büyük bir ihtimalle meme ağrıları iyi huyludur.

Meme ağrısı her ne kadar iyi huylu olsa da mutlaka doktora gidip kontrol ettirmek gerekir. O ağrının nedenini saptamak ve eğer bir sorun varsa erken teşhis etmek bir çok sancılı süreci önlemek anlamına geliyor. Yapılan tetkiklerde bir şey bulunmadığı taktirde o zaman iyi huylu meme hastalığından olabilir, fibrokistik yapı gibi…  Adele ağrısı olabilir,  depresyondan da olabilir,  adet düzensizliğinden olabilir…  Dolayısıyla meme ağrılarında önce ciddi bir sebep var mı onu ekarte etmek lazım.

Meme dokusundaki süt kanalını oluşturan ve süt yapıcı hücrelerin kontrolsüz olarak çoğalmasıyla ortaya çıkıyor meme kanseri. Meme kanseri kadınlarda görülen kanserlerin %33’ünü kapsıyor. Tüm kanser hastalarının ise %20’sini ise risk altında bırakıyor.

Meme kanseri, meme dokusu içinde süt kanalları içerisinde  ortaya çıkan kanser hücreleridir. Meme kanserlerinin yakaşık olarak yüzde 80’i invaziv duktal karsinomdur. Invaziv duktal karsinom terimin karşılığı ise, kanser hücrelerinin meme kanallarında olduğunu ortaya koyuyor. Meme kanseri sinsi ilerleyen bir hastalıktır.  Meme kanserine neden olan hücrelerin çoğalması ve büyümesi oldukça zaman alan bir süreçtir. Fakat çoğaldıktan sonra hücreler lenf ve kan yoluyla vücudun diğer organlarına yayılma yapabiliyor. Meme kanserinde en önemlisi kanserin kan ve lenf yolu ile diğer organlara yayılmadan teşhisin koyulması gerekiyor. Bu aşamada konulan bir tanı ile tedavi oranı çok fazla oluyor. Bu nedenle meme kanserinde erken teşhis çok önemlidir.

40 yaşına kadar 3 yılda bir, 40 yaşından sonra da her yıl düzenli kontroller yaptırmak gerekiyor. Çünkü memede her kitle ele gelmiyor, yani dışarıdan görülemiyor. Uzmana muayene olmak ve belli tetkiklerden geçmek gerekiyor.

Bir bayan memesinde kitle veya hastalık olduğunu nasıl anlayabilir?

Bazen memede kitle olabilir, fakat bu kitle ele gelmeyebilir.  Yani kişinin eline gelmiyor, doktorun da eline gelmeyebilir. Ama yapılan tetkikler bunun var olduğunu gösterebilir. Bunun dışında direkt elimize gelen kitleler olabilir.  Burada izlememiz gereken rol, yaşına uygun bir şekilde görüntüleme yapmak ultrason, mammografi gibi gerektiğinde mr gibi… İkincisi de gerek görülürse kalın iğne ya da ince iğne biyopsisiyle bu kitlenin ne yapıda olduğu için araştırma patolojik değerlendirme yapmak gerekir.  Burada bir diğer önemli nokta ise, kadınların her ay menopozdan önceki dönemde yani genç yaşlarda düzenli olarak adet dönemi bittikten 3 – 4 gün sonra kendi kendilerini muayene etmeleri.  Menopozdan sonra ise ayın belli bir gününü koyup her ayın 1 i her ayın 3 ü gibi kendi kendini muayene etmesi çok önemli.  Çünkü birçok defa meme tümörlerinde tanıyı kişi kendisi koyabilmektedir.

Bunun yanı sıra koltuk altını da gene eliyle muayene etmesi gene çok değerli.  Bir tümör var mıdır, bu tümör koltuk altına yayılmış mıdır, bütün bunlara cevabını vermek bakımından çok değerlidir. Visit to be Treated aracılığıyla tedaviniz veya istediğiniz hizmet için Türkiye’nin en iyi hastanelerinden tedavi planı ve tedavi fiyat teklifi alabilirsiniz. Formu doldurmanız yeterli.