Trioid hastalıkları tedavi edilmediğinde çok ciddi sorunlara yol açabiliyor. Trioid aslında, vücudun orkestra şefi görevini gören bir organ. Birçok organın çalışmasını sağlıyor.  Trioid hastalıklarının bir hormon fazlalığı nedeniyle cerrahiye ihtiyaç duyan kısmı hipertioidiye bağlı olarak ortaya çıkıyor cerrahi yönteme geçmeden önce trioid ilaçla tedavi ediliyor. ama hasta sürekli tekrarlayan hipertrioidi ataklarından muzdarip ise cerrahi ile trioid dokusunun tamamı alınıyor. Hormon salgılanmanın fazla olduğu durumlarda tiroid cerrahisinde bu hasta gurubunda ameliyat ihtiyaç duyulabiliyor.

Trioid nedir?

Tiroid kalorilerinizi ne kadar hızlı yaktığınız ve kalbinizin ne kadar hızlı attığı da dahil olmak üzere vücudunuzdaki birçok aktiviteyi kontrol eden tiroid hormonu üretir. Tiroid hastalıkları, hormonun çok fazla veya çok az olmasına neden olur. Tiroidinizin ne kadar az ya da ne kadar hormon ürettiğine bağlı olarak, genellikle huzursuz ya da yorgun hissedebilirsiniz. Kadınların, özellikle de hamilelikten hemen sonra ve menopozdan sonra tiroid hastalıklarına yakalanma olasılıkları daha yüksektir.

Tiroid, adem elmasının hemen altında, boynunuzun tabanında bulunan küçük bir kelebek şekilli bezdir. Bu bez, kanınızda bulunan tiroid hormonunu vücudunuzun her yerine yayar. Tiroid hormonu, kalorilerinizi ne kadar hızlı yaktığınız ve kalbinizin ne kadar hızlı attığı da dahil olmak üzere vücudunuzun metabolizmasını birçok yönden kontrol eder.

Tiroid bezi, boynun ön kısmında tiroid kıkırdağının altında yer alır. Bu organ, metabolik hızı düzenleyen tiroid hormonları üretir. Tiroid hormonları vücut enerjisini, vücut ısısını, vücudun diğer hormon ve vitamin kullanımını ve vücut dokularının büyümesini ve olgunlaşmasını düzenlemede önemlidir. Tiroid bezi hastalıkları çok fazla (aşırı aktif tiroid hastalığı veya hipertiroidizm), çok az (tiroid hastalığı veya hipotiroidizm) tiroid hormonu, tiroid nodülü ve / veya guatr üretebilir. Tiroid problemleri kadınlarda erkeklerden daha yaygın şekilde görülüyor.

Tiroid hormonlarının üretimi: Hormon sentezi süreci, hipotalamus adı verilen beynin bir kısmında başlıyor. Tiroid hormon üretiminin düzenlenmesi: Hipofiz bezinin aşırı üretimi veya aşırı üretimini önlemek için, hipofiz bezi kanda ne kadar hormon olduğunu ve hormon üretimini buna göre ayarlıyor.

Tiroid nodüllerinin büyük çoğunluğu ciddi olmuyor ve semptomlara yol açmıyor. Tiroid kanseri, sadece tiroid nodüllerinin küçük bir yüzdesini oluşturuyor. Genellikle doktorunuz rutin bir sağlık muayenesi sırasında tespit edene kadar tiroid nodülünüz olduğunu bilemiyorsunuz. Bununla birlikte, bazı tiroid nodülleri dışarıdan görülebilir veya nefes almasını zorlaştıracak kadar büyüyebiliyor. Tedavi seçenekleri de trioidin çeşidine göre kararlaştırılıyor.

Belirtileri neler?

Çoğu tiroid nodülü, belirti veya semptomlara yol açmıyor. Ancak belirtilere yol açtıklarında en sık görülenleri;

  • El ile trioid hissedilebilir,
  • Boynun altı şiş görülebilir.
  • Nefes darlığına veya yutma güçlüğüne yol açabilir.

Bazı durumlarda tiroid nodülleri, tiroid bezi tarafından salgılanan bir hormon olan ek tiroksin üretir. Ekstra tiroksin, hipertiroidizm ise;

  • Açıklanamayan kilo kaybına yol açabilir,
  • Şiddetli terlemelere yol açabilir,
  • Sık sık titremeler görülebilir,
  • Sinirlilik hali kalıcı olabilir,
  • Hızlı veya düzensiz kalp atışı olabilir.

Tiroid ameliyatı ne kadar sürer?

Bu ameliyatlar yaklaşık 1,5 – 2 saat sürüyor. Hasta bir gün hastanede yatmakla tedavi edilebilen bir hastalık için tedaviye başvurmadığında ciddi sorunlar ortaya çıkabiliyor. Aşırı kilo kaybı ile beraber, depresyon, metabolizmanın aşırı hızlanması sonucunda kalp rahatsızlıkları ortaya çıkabiliyor.  Hipertiroidi dışında cerrahi yapılacak hastalıklar ise tiroid bezinin aşırı büyümesidir. Bu duruma ise guatr deniliyor. Bazı belirtileri ile karşımıza çıkan, boyundabüyük bir kitle meydana gelebiliyor. Aynı zamanda guatr olan insanlarda tiroid bezinin fazla çalışması ve buna bağlı olarak hipertirodi de söz konusu olabiliyor. Bununla beraber tiroid bezinin fazla büyümesine neden olan nodüller de söz konusu. Bu nodüllerin %5 civarında kanser riski söz konusu. Bu sebeple de bu nodüller ile ilgili de öncesinde iğne biyopsisi yapılması, nodülün iyi huylu, kötü huylu olup olmadığı tespit ediliyor.

Bu ameliyatlar gelişmiş teknolojiler kullanılarak yapılıyor. Hasta bir gece hastanede yattıktan sonra taburcu ediliyor ve birkaç gün sonra günlük yaşamına dönebiliyor.

Ameliyatta görülen komplikasyonlar neler?

Ameliyatlar esnasında ortaya çıkan komplikasyonlardan halk arasında en korkulanı; ses tellerinin zarar görmesiyle ortaya çıkan ses kısıklığıdır. Bunu engellemek için de günümüz teknolojilerini kullanarak, ameliyat esnasında rekürren sinirin monütörizasyonunu yapılıyor. Bu sayede de ses telleri zarar görmeden tedavi tamamlanıyor.

Troid; endokrin bir organdır ve diğer endokrin bozuklukları da birlikte içerebiliyor. Bu ameliyatın yapılacağı yerde endkronoji uzmanı özellikle bu konuda tecrübeli olmalı. Trioid cerrahisi konusunda deneyimi olan hekimlerin olması oldukça önem teşkil ediyor.

Hangi tür troid hastalığına sahip Visit to be Treated aracılığı ile sağlığınıza kavuşmanız mümkün. Bu sayede  konforlu bir hayat yaşama şansınız artacak. Bunun için tek yapmanız gereken formu doldurmanız. Uzmanlarımız uygun bütçelendirme ile size dönüş yapacaktır.