Bazı hastalıklarda tedavi süresi uzun olabiliyor. Özellikle omurilik yaralanmalarında iyileşmek için sabır ve özen anahtar kelimeler arasında yer alıyor. Savaş Ö. de geçirdiği bir kaza sonrası tekerlekli sandalyeyle hayatına devam etmek durumunda kalan ve fizik tedavi ile uzun bir iyileşme sürecine giren örnekler arasında bulunuyor. Savaş Beyin hikâyesiyle birlikte fizik tedavi sürecinin inceliklerini bu yazıda okuyabilirsiniz.

Savaş Beyin kısa hikâyesi

Savaş Ö. 2010 yılında, 24 yaşındayken Türkiye’de zorunlu olan askeri görevini yaparken trafik kazası sonucu omuriliği zedeleniyor. Sırt omurlarında kırık ve omurgada hasar oluyor ve bacaklarını oynatamaz hale geliyor. Göğüs altında da hissizlik olan Savaş Bey idrarını tutmakta da zorlanıyor. Genç adam oturmakta ve nefes almakta da güçlük çekmeye başlıyor. Kazadan sonra oldukça zor günler yaşayan Savaş Ö. başlarda durumunu kabullenmekte güçlük çekiyor, bazen haftalarca evden çıkmıyor, iyileşeceğine inanmıyor…

Savaş Beyin fizik tedavi ve rehabilitasyon ile iyileşme süreci

Ancak 6 yıl boyunca tedavi görüyor ve fiziksel durumu da psikolojik durumu da günden güne daha iyiye gidiyor. Özellikle tedavisinin son 2 yılını geçirdiği özel hastanede mucize gelişmeler oluyor. Savaş Bey daha önce yapamadığı hareketleri yapmaya başlıyor. Bu ilerlemede hem kaliteli fizik tedavinin hem de uzmanların moral desteğinin çok etkisi oluyor.

Savaş Ö.’nün tedavi gördüğü son tıp merkezinde her hastanın ayrı fizyoterapisti ve masörü bulunuyor Çünkü tedaviler kişinin kas yapısına, hastalığına göre farklılıklar gösteriyor. Bu yüzden de her tedavi hastaya özel yapılıyor. Ayrıca hastanın özel doktoru sürekli kontroller yapıyor ve kişiyle birebir konuşarak psikolojisini de pozitif yönde etkiliyor. Hastaneye ilk geldiğinde üst gövdesindeki kasların hasar görmüş olmasından dolayı oturma dengesi olmayan Savaş Ö. artık bağımsız oturabiliyor. Göğsünden kalçasına kadar olan alanda ciddi kas güçlenme oranı bulunuyor.

Fiziksel tıp ve rehabilitasyon hastalıkları uzmanı kazadan 6 yıl sonra artık solunum problemlerinin de ortadan kalktığını söylüyor. Savaş Ö. kullanılan teknolojik cihazlarla ayakta durabiliyor ve yine cihazlarla yürüyebiliyor. Elbette bu sokakta yürümeye benzemiyor. Ancak bu yürüme seansları Savaş Bey’in sadece sağlığı için değil, morali için de çok faydalı oluyor.

Fizik tedavi sürecini olumlu etkileyen faktörler

Uzmanlar fizik tedavi gören kişilerin tamamen tedavi sürecinde kapalı kalmaması gerektiğini ara ara molalar ve küçük tatiller ile hayata tutunmaya devam etmesi gerektiğinin de altını çiziyor. Çünkü böylece kişi aslında normal insanlar gibi normal hayata dahil olduğunu hissederek güçleniyor. Bu da otomatik olarak tedaviden daha olumlu sonuçlar alınması için destek sağlıyor.

Savaş Bey gibi uzun süreli tedavilere ihtiyaç duyan kişilerin kendilerini evinde gibi hissedeceği sağlık merkezlerinde olması iyileşmeyi hızlandırabiliyor. Savaş Ö. çalışanların güler yüzü ve samimiyetinin bile tedaviye daha sıkı sarılmasında etken olduğunu söylüyor.

Fizik tedaviyi destekleyen teknolojik ve doğal yöntemler

Doğal tedavi yöntemleri binlerce yıldır insanlar tarafından uygulanan ve başarısı kanıtlanmış yöntemler olarak görülüyor. Teknolojik yöntemler ise tedavilerin hem süresini kısaltmak hem de etkinliğini arttırmak adına oldukça uzun uğraşlar ve bilimsel çalışmalar sonucunda ortaya çıkan işlemler oluyor. Bu iki gücü bir arada kullanmak tedaviden alınan verimi artırıyor. Fizik tedavi sürecinde de doğal termal suları, çamur tedavileri, masaj tedavilerinin yanında son elektroterapi ve teknolojik robotik cihazlar da kullanılıyor.

Fizik tedavide kişiye özel programların olmasının önemi

Tedaviler hastanın klinik durumuna göre değişebiliyor. Örneğin kişi kollarını kullanamıyorsa ona yönelik bir tedavi veriliyor, bacaklarını kullanamıyorsa ona yönelik bir tedavi veriliyor, oturamıyorsa önce oturtmaya çalışılıyor sonrasında ayağa kaldırılmaya çalışılıyor. Yani hastanın hangi kas gücü eksikse onu telafi etmeye yönelik çalışmalar öncelikli oluyor.

Bazı vakalarda ise kas gücü normal olmasına karşın denge problemi olabiliyor. Bu tip durumlarda da dengeye yönelik bir tedavi programı belirleniyor. Komplike tedavilerde bazen bazı uygulamaların çıkarılması da gerekebiliyor. Mesela suya girmemesi gereken bir hasta varsa bu kişide şifalı su egzersizleri yerine fizyoterapi ve robotik rehabilitasyona daha çok ağırlık veriliyor. Kalp sorunu olan kişilerde yorucu egzersiz programları hafifletilebiliyor.

 

Geçirilen kazalar veya yaşanan olumsuzluklar neticesinde vücudun bazı bölgelerini kullanmada kısıtlanmalar olabiliyor. Bu durumlarda fizik tedavi ve alternatif tıp yöntemleri devreye girerek hastalara umut ışığı oluyor. Visit to be Treated aracılığıyla tedaviniz veya istediğiniz hizmet için Türkiye’nin en iyi hastanelerinden tedavi planı ve tedavi fiyat teklifi alabilirsiniz. Formu doldurmanız yeterli.