Geleneksel tıp ne kadar ilerlerse ilerlesin bazı hastalıklara çare bulamıyor. Burada modern tıp olarak da adlandırılan yeni tedaviler devreye giriyor. Kök hücre tedavisi de bunlar arasında yer alıyor. Tedavisi imkânsız denen birçok hastalık kök hücreler sayesinde şifalanıyor. Hiç yürüyemez denen hasta ayaklarını hareket ettirebiliyor ya da kas erimesi olan kişilerde mucize sonuçlar alınabiliyor.

Kök hücre nedir?

Farklı hücre tiplerine dönüşebilme potansiyeline ve kendisini yenileyebilme gücüne sahip olan hücrelere “kök hücre” deniyor. Yani yüksek çoğalma kapasitesine sahip olan hücrelere bu isim veriliyor.

Kök hücre nakli örnekleri

Kök hücre tedavisi farklı alanlarda ve kalp damar hastalıklarında kullanılabiliyor. Kalbi besleyen damarlarda tıkanıklık olduğunda kalp beslenemiyor. Bu durumlarda kalbin dokusu zarar gördüğü için de kalp krizi yaşama riski artıyor. Kalp krizinden sonra da sorunlu damalar yerine yeni damarlar takılabiliyor ama ölmüş doku bir daha canlanmıyor. Kök hücre tedavisi sayesinde artık bu tip dokular canlandırılabiliyor.

Kalbinin pompalama gücü oldukça düşmüş bir hastaya kök hücre tedavisi uygulanıyor. Normal insanda pompalama gücü yüzde 55 olması gerekirken bu hastada bu gücün yüzde 31’e düştüğü gözleniyor. Hastada 3 damar değiştirilirken eş zamanlı olarak asörler terapi denen hücresiz bir tedavi yöntemi de uygulanıyor.  Hastanın  3 ay sonra kalbinin pompalama gücü  % 43’e, 4 ay sonrası ise % 48’e çıkıyor.

Genetik faktörler veya yanlış beslenme, yaşam alışkanlıkları nedeniyle şeker hastalığı ortaya çıkabiliyor. Diyabetik hastaların % 25’inde ayak yaraları görülüyor. Vakaların % 8’inde ise parmak ya da ayak kaybedilebiliyor. Kök hücre tedavisi ile bu yaraların iyileşmesi de mümkün olabiliyor. 60 yaşındaki diyabet hastası kadına kök hücre tedavisi uygulandıktan 90 gün sonra ayak sorununda %90 iyileşme olduğu doktor kayıtları arasında göze çarpıyor. 74 yaşındaki bir yaşlı erkekte de benzer bir durum görülüyor, kök hücresi tedavisi uygulanıyor ve 125 gün sonra iyileşme gözleniyor.

Estetik alanında kök hücre uygulamaları

Genellikle plastik cerrahlar kişilerin göbek yağlarını çekip kök hücre doktorlarına veriyor ve onlar da özel yöntemlerle kök hücreleri ayrıştırabiliyor.

Kök hücre sayesinde insanın kendi dokularından elde edilen yenileştirici hücreler kullanılarak birçok hastalık tedavi edilebiliyor. Kök hücre estetik alanında da kullanılıyor.

Kök hücre uygulamaları özellikle derinin gençleştirilmesi aşamasında kullanılıyor. Yani ameliyata gerek olmadan gençleşmek mümkün olabiliyor. Üstelik kendi dokuları kullanıldığı için hasta herhangi bir yan etki yaşamıyor. Yüz ve vücut dolgusu yapılabiliyor, kırışıklıklar yok ediliyor. Aknelere müdahale edilebiliyor. El kozmetiğinde de kök hücre tedavisi uygulanabiliyor. Yanıklar kök hücreyle tedavi ediliyor. Hatta kopmuş parmaklar bile fonksiyonel hala getirilebiliyor.

Saç dökülmesi kadın erkek pek çok kişinin korkulu rüyası. Gelişen teknoloji ve tıp bilimi çeşitli alternatifler geliştirmeye devam ediyor. Özel bir yöntemle kişinin kendi hücreleri kullanılarak saç dökülmesi ciddi oranda azaltılıyor ve yeni saçların çıkması gerçekleşebiliyor. Baş derisi lokal anestezi ile uyuşturularak uygulama yapılıyor. Tedaviyle hem yeni saç folüküllerinin çıkması sağlanıyor hem de uykuya yatmış saç folükülleri canlandırılabiliyor. Tedaviden yaklaşık 2-3 ay sonra sonuç alınmaya başlanıyor ve 8 ay, 1 yıl gibi bir sürede oldukça olumlu bir görüntü ortaya çıkıyor. Burada önemli olan nokta saç köklerinin ölmeden önceki uyku fazının yakalanması oluyor. Uyku fazına giren kökler cansızlaşıyor ve saç üretmeyi bir süreliğine bırakıyor. Bu dönemde saça uygulanan hücresel tedaviler, uyuyan ve saç teli üretemeyen saç köklerini uyandırarak sağlam, kalın, koyu renkli saçların oluşmasını, yeni saç kökleri çıkmasını sağlayabiliyor.

 

Kök hücre tedavisi ile kalp, diyabet gibi tıbbi hastalıkların tedavisinin yanı sıra gençleşmek, güzelleşmek, canlı ve parlak saçlara kavuşmak da mümkün oluyor. Üstelik acısız, ameliyat izi olmadan sonuç alınıyor. Visit to be Treated aracılığıyla tedaviniz veya istediğiniz hizmet için Türkiye’nin en iyi hastanelerinden tedavi planı ve tedavi fiyat teklifi alabilirsiniz. Formu doldurmanız yeterli.