Kalp tüm canlı varlıkların hayat merkezi. Kalp hastalıkları ise yaşamı tehtit eden hastalıklar arasında ilk sırada. Koroner arter hastalığı adı verilen hastalık, kalbin kendi adalesini besleyen damarların hastalığı. Kalp krizlerine, ani ölümlere neden olan hastalıklar; koroner arter hastalıkları. Koroner arter hastalıklarını sorununu darlık bölgesini çözmek için farklı yöntemler var. Bunlardan birisi de stent işlemi.

Strent nedir?

Stent işlemi 1970li yıllardan beri kullanılan bir yöntem. Önceleri kroner arter damarları balon yoluyla açılıyordu. Ancak bu yöntemin damarları kısmi olarak açtığı anlaşılınca yeni arayışlara girildi. Gelişen teknoloji ile birlikte stent bulundu.

Stent adı verilen materyal, paslanmaz çelikten yapılan ve daha sonra daralmayı engelleyici farklı maddeler kullanarak kaplanan bir malzeme. Bu malzeme, genelde teknolojik olarak balonun üstüne yüklenir ve kapalı bir şekilde tutulur. Balon açıldığında stentin teknolojisi ona uygun olarak genişler ve dar olan koroner arterin o bölgesini yüzde yüze yakın olasılıkla açar. O nedenle çok değerli, çok önemli bir malzemedir.

Stentler de zaman içinde değişikliğe uğradı. Önceleri altın ya da karbonla kaplanan stentlerin yerini şimdilerde ilaçlı stentler aldı. Bu da stent teknolojisinde  tüm dünyanın kullandığı bir teknoloji.

İlaçlı stentler, artık tüm dünyada kullanılıyor. Daha önce yapılan bypass ameliyatlarının yaptığı işi invaziv kardiyoloji laboratuvarında stentle çok daha kolay ve çok daha konforlu olarak çözmek mümkün oluyor. O nedenle stent pratik invaziv kardiyolojide kullanılan, hastalara çok fayda sağlayan bir malzeme. Hastaların ameliyat olmaktan kurtulduğu, bazen ameliyatın meşakatine girmeden hastaları 3-5 dakikanın içerisinde tedavi olmasına yarayacak bir malzemedir aynı zamanda.

Kalbi besleyen damarlara kroner arter deniyor. Ve 3 adet kroner arter var insan vücudunda. Kroner arterler parmak izi gibi her insanda farklı. Kroner arter hastalığında bazen bir damar bazen de iki damar tıkalı olabiliyor. Durum hastaya göre değişiyor.

Hangi durumlarda kalplere stent takılıyor?

Bazı insanlarda kısa segmentlerde, bazı insanlarda çok uzun segmentlerde, bazı insanlarda özellikle diyabetik hastalarda çok uzun segmentler boyunca darlık tıkanıklık pıhtılaşma sorunlu kompleks lezyonlar oluşturur. Uzmanlar, hastalığın derecesini, miktarını anlamak için koroner arterlerin filmini çekiyor. Bu işlem, koroner anjiyografi olarak ifade ediliyor. Koroner anjiyografi, bir teşhis yöntemidir. Yüzde yüz doğruluk sağlar ve anında o damardaki hastalığın stente uygun olup olmadığı tespit edilir. Genelde tespit edilen şey; koroner arter hastalığına stent takılmasının riskleridir. Yan dal tıkanma şansı olup olmadığı, ne boyutta stent takılması gerektiği, stentin çapının belirlenmesidir. Bunu anjiyografi işlemi esnasında damarın çapını ölçerek  yapılıyor. Hastaya standart riskleri belirttikten sonra stent işlemi yapılıyor.

Stent işlemi cerrahi işlem midir?

Stent işlemi cerrah bir işlem değil.  Stent uygulaması göğüs açılarak yapılmaz. Bu sebeple de herhangi bir yara oluşmaz. Bu durum sayesinde de cerrahi işlem olarak kabul edilemiyor. İşlem süresi ameliyata göre çok daha kısadır ve kısa sürede tamamlanır.

Çeşitli durumlarda, cerrahi prosedürün sonuçlarına bakılara,  daha sonra hastaya koroner girişimsel işlem tavsiye edilebiliyor.

Stent işlemi sırasında anestezi verilecek mi?

Hasta işlem sırasında uyanık oluyor. Hastanın tedirginliği ve korkusu varsa,  hafif bir sakinleştirici verilebiliyor.  Fakat bütün işlem sırasında uyanık ve bilinç açıktır. Girişimsel kardiyolog kateterin gireceği bölgeyi uyuşturmak için bir lokal anestezik ilaç uygulanır.

Stent işleminde dikkat edilmesi gerekenler neler?

Stent işlemini yapmak için tabi ki teknolojik imkanları yeterli olan tedavi merkezleri seçmek gerekiyor.  Doktorun beceresi, deneyimi, hastane imkanları bu aşamada oldukça önemli. Çeşitli durumlarda tıkalı bir damarın uç kısmı görülemediğinde bile, doktor damarın içinden geçmek durumundadır. Bu aşamada anatomiye hakim olmak oldukça önemli. Anatomik bilgiye sahip olan ve derin tecrübesi olan doktorın işlemi yapması gerekiyor. İncecik teli geçtikten sonra, tam darlık olan bölgeye balona yüklenmiş standart stentler yerleştiriliyor. Tekrar yerini teyit ettikten sonra doğru yere koyulup koyulmadığı kontrol ediliyor. Ardından belli basınçlarla balon şişiriliyor. Bu sayede de stentin tamamen açılmasını ve damar çepherine yerleşmesini sağlanıyor. Bu aşamadan sonra balonun sistemini geri çekildiğinde stent artık o darlık olan bölgede kalıyor ve akımın doğru şekilde olduğundan emin olunuyor.

Hastaları kalp stenti ameliyatı yapıldıktan sonra nasıl bir süreç bekliyor?

Stent takılması işlemi için bir günlük süre yeterli oluyor. Çoğunlukla stent öncesi hastanın rutin tetkikleri alınmış oluyor. Stent takılma işlemine engel hastalık ya da durum mevcut değilse, çok kısa süre içerisinde invasiv anjiyo laboratuvarlarda stent işlemi uygulanıyor. Bu aşamadan sonra da hasta bir gece dinlendiriliyor. Bu bir günlük sürede de hastada komplikasyon olup olmadığı kontrol edilir. Ertesi gün ise hasta evine gidebilir.

Türkiye’nin en deneyimli, en kaliteli ve en iyi merkezlerinde tedavi olmak isterseniz, yapmanız gereken tek şey formu doldurmak. Visit to be Treated olarak www.visittobetreated.com adresinden ya da whatsapp yoluyla bize ulaşabilirsiniz. Tedavi planlamanız ve uygun bütçelendirme ile size en kısa zamanda dönüş yapalım.