Spor yapmak birçok hastalığı önlüyor ve özellikle kalp sağlığına çok iyi geliyor. Konu profesyonel sporcuların sağlığı olduğunda ise işin rengi biraz değişiyor çünkü sporcular kalbi zorlayıcı egzersizler de yapmak zorunda kalabiliyor. Ne yazık ki kalp problemleri nedeniyle ciddi sıkıntılarla karşı karşıya kalan sporcular olabiliyor. Özellikle sigara ve alkol kullanmadıkları, düzenli beslendikleri halde genç yaştaki sporcuların kalp krizi geçirmeleri şaşkınlıkla karşılanıyor… Bu yüzden sporcuların sağlıklarını koruyabilmeleri için sporcu sağlığı alanında uzmanlaşmış profesyonellerle çalışmaları gerekiyor.

Bu yazıda hem amatör hem de profesyonel sporcuların sağlıklı bir hayat sürebilmek için neler yapmaları gerektiğine dair önemli ipuçları bulabilirsiniz.

Spor yapmak kalbi zorlar mı?

Sporun kalbe faydaları herkes tarafından biliniyor ancak profesyonel sporcuların ağır antrenmanları dolayısıyla kalp büyümesi ve kalp krizi riski artabiliyor. Tüm dünyada sporcu ölümlerinin oranı yüz binde ikiyken; bu oranın yüzde seksenini oluşturan sporcularda kalp krizi vakası olduğu görülüyor. Uzmanları bu riski azaltmak için çalışma programlarının değiştirilmesi gerektiğine dikkat çekiyor.

Bazı hastanelerde sporcu kardiyolojisi alanında çalışan özel klinikler bile bulunuyor. Bu klinikler sporculara özel kontroller ve sağlıkla ilgili müdahaleler yapılıyor. Özellikle büyük kulüpler bu tip merkezler mutlaka çalışıyor.

Sporun faydaları saymakla bitmiyor olsa da her spor türü ne yazık ki herkes için uygun olmayabiliyor. Yapılan sporun şiddeti ve türünün kalp sağlığına ve yapısına uygun olması gerekiyor.

Spor öncesi yapılması gereken basit testler

Aktif olarak sporu hayatınıza almak elbette büyük faydalar sağlıyor. Ancak eğer egzersiz sırasında biraz da olsa zorlanıyorsanız, kalıtsal kalp hastalıkları riskiniz varsa ya da 40 yaş üstündeyseniz spora başlamadan önce bazı basit testler yaptırmanız doğru spor programını oluşturmada ciddi ölçüde yardımcı oluyor. Klasik fizik muayene, kan biyokimyası değerlendirmeleri , istirahat EKG’si ve ekokardiyografi bu testler arasında yer alıyor.

Özel sporcu kliniklerinde neler yapılıyor?

Doktorlar sporcularda görülen kalp rahatsızlıklarının önüne geçmek için kontrollerin çok önemli olduğunu vurguluyor. Spor kardiyolojisi kliniklerinde sporcuların ani ölümlerinin önüne geçebilmek için risk analizleri yapılıyor. Sporcunun yapısal kalp hastalıklarının olup olmadığına ya da herhangi bir kalp zayıflığı belirtisi olup olmadığına bakılıyor. Ayrıca dayanıklılık ve kalp, akciğer sağlığı testleri de yapılıyor. Böylece gerekli güçlendirici takviyeler ilaç ya da doğal beslenme yöntemleri ile yapılabiliyor.

İlk kontrollerin yapılması yaklaşık yarım gün sürüyor. Sonrasında eğer kalp ve vücut gücüne dair bir program çıkarılırsa ya da kilo verme, kolesterol düzeyi hedefi gibi bir skala belirlendiyse buna ne kadar paralel ilerlendiğini görmek adına 3 ve 6 aylık kontroller de yapılıyor.

Uzmanlar özellikle on iki yaş üstü lisanslı sporcuların yılda ya da en az iki yılda bir olmak üzere kalp kontrollerini mutlaka yaptırmaları gerektiğinin altını çiziyor.

Aslında sanılanın aksine bir sporcunun performansı çoğaltıp kas gücünü artırmaktan geçmiyor. Aslında iyi performansın temelinde esasında iyi kalp ve akciğer sağlığı yatıyor.

Sporcu Performansı Nasıl Artar?

Sporcu performansı artırmak için öncelikle kardiyopulmoner egzersiz testi yapılıyor. Bu test sonucunda kişi bir yürüme bandında yürürken bir maske takıyor ve alınan oksijenin ne kadar verimli kullanıldığına bakılıyor. Test sonuçlarına göre sporcu oksijen kullanım yoğunluğunu artıcı nasıl egzersizler yapabileceğine karar verebiliyor. Zira iyi performansın en önemli etkenlerinden biri oksijenin iyi kullanılması oluyor. Yüksek performans için fiziksel egzersizlerin dışında mutlaka psikolojik yöntemlerin de kullanılması gerekiyor. Örneğin sporcu ulaşılabilecek hedefler koyduğunda ve bu hedeflere ulaştıkça motivasyonla birlikte verim de artıyor.

Sağlıklı spor yapma yöntemleri

Kişiler bireysel olarak spor yapmayı tercih etse de aslında bazı spor kulüplerine yazılmak da disiplini ve motivasyonu artırıcı etki yaratabiliyor. Grup sporları fiziksel sağlığa iyi gelirken, faydalı aktivite esnasında kurulan iletişim ile de zihinsel sağlığa da katkı sağlanıyor.

Kalp damar sağlımızı korumak adına mutlaka koşmak veya spor salonuna gidip jimnastik yapmak gerekmiyor. Uzmanlar haftada bir gün spor yapmanın yeterli olmadığını söylüyor. Kalp sağlığı için haftada en az 5 gün, yarım saat tempolu yürüyüş yapmak gerekiyor. Yani aslında spor için ille para harcamak da gerekmiyor.

Kardiyologlar, profesyonel sporcularında dışında, 40 yaş üstündeki amatör sporcuları da gereğinden fazla egzersiz yapılmamasına dair uyarıyor. Özellikle 40 yaş üstündeki erkeklerin, 1 hafta boyunca hareket etmeyip, sonrasında halı sahada yüksek efor sarf etmeleri kalp krizine davetiye çıkarabiliyor.  Özellikle hipertansiyonu olan veya kalp rahatsızlığı geçirmiş kişilerin spor yaparken ekstradan dikkatli olması gerekiyor. Ağırlık kaldırma, jimnastik gibi seçenekler bu kişilere önerilmiyor.

 

İster amatör ister profesyonel sporcu olun, spor yapmak hayat kalitesini yükseltse de kişiye özel bir programda ilerlenmezse kötü sonuçlar ortaya çıkabiliyor. Kişiye uygun olmayan sporlar ve egzersizler özellikle kalp sağlığını olumsuz yönde etkileyebiliyor. Visit to be Treated aracılığıyla tedaviniz veya istediğiniz hizmet için Türkiye’nin en iyi hastanelerinden tedavi planı ve tedavi fiyat teklifi alabilirsiniz. Formu doldurmanız yeterli.