Omurga problemi kaynaklı olan skolyoz hastalığında omurgada şekil bozukluğu oluşuyor. Omurgayı normal haline geri döndürebilmek için birçok farklı tedavi yöntemi uygulanıyor. Yapılan araştırmalarda, skolyozun toplumlarda görülme oranının yaklaşık % 0.2 – 6 civarında olduğunu gösteriyor. Özellikle kız çocuklarında skolyoz daha çok görülebiliyor.

Skolyoz nedir?

Omurga eğriliği, genelde genç yaşlarda anlaşılabilen bir rahatsızlık olarak karşımıza çıkıyor. Çeşitli sebeplerden dolayı ortaya çıkabilen bu rahatsızlıkta omurlar bir yöne eğrilebiliyor ya da kendi etrafında dönerek skolyozun oluşmasına neden olabiliyor. Skolyoz genç yaşlarda tedavi edilmezse ileriki yaşlarda yaşam kalitesi düşebiliyor.

Tıp dünyasında karşılaşılan en eski omurga hastalıkları arasında olan bu rahatsızlık; travma, gelişim sorunları gibi farklı sebeplerden ortaya çıkabiliyor ancak çoğu skolyozun nedeni de tam olarak belirlenemiyor. Çocuklarda omuzun asimetrik duruşu, sırtta kabarık bir şekil, kalçanın aynı seviyede olmaması gibi durumlar hastalığın belirtileri arasında olabiliyor.

Skolyozda omurga eğrileri yaklaşık olarak 10 derece üzerinde eğilebiliyor. Tedavi edilmediğinde omurga dışında vücudun farklı bölgelerinde de sorunlar oluşabiliyor. Kalçada, göğüs kafesinde, kürek kemiklerinde kayma olabiliyor.

Okul öncesi dönemden itibaren tespit edilebilen skolyozda erken teşhis yapılırsa uygun egzersizler ile düzelme sağlanabiliyor.

Skolyoz belirtileri

Skolyoz, çocukluk ve gençlik döneminde fazla şikayete neden olmayabildiği için tespit edilmesi de zor oluyor. Ancak ailenin çocuğunun vücudunu gözlemlerken skolyoza benzer bir duruş, omuz duruşlarında farklılık, sırt kemiklerinde çıkıklık gibi durumlar fark ettiğinde doktora başvurup ne gibi önlemler alınabileceğine dair bilgi edinilmesi gerekiyor.

Skolyoz vücuda yerleşmeye başladıkça sırt ve bel ağrıları oluşabiliyor. Omurga eğriliği arttıkça solunum sıkıntıları da oluşabiliyor.

Skolyoz dereceleri

Omurga bozukluğu ortaya çıktığında eğer tedavi için gerekenler yapılırsa ilerleme durdurulabiliyor veya düzelme sağlanabiliyor. Hiçbir şey yapılmadığında ise skolyozun ilerleme olasılığı yükseliyor.

R aşaması tespit edilirken eğriliğin derecesine bakılıyor. Görüntüleme yapıldığında çıkan sonuca göre cerrahi müdahale yapılabiliyor. Genelde 10 derece altındaki eğriliklerde özel tedavi uygulanmıyor. Sadece ilerleme olup olmadığına dair kontrollerin yapılması ve bazı egzersizlerin yapılması öneriliyor.

20-40 derece aası omurga eğriliklerinde ise genelde fizik tedavi, korse kullanımı ve uygun sporlar, özellikle suda egzersizler tavsiye ediliyor. Orta seviye olarak adlandırılan bu tip skolyozlar çoğunlukla ergenlik döneminde ortaya çıkabiliyor.

Ortalama 45 derece ve üzerindeki omurga eğrilikleri ilerlemesinin son evrelerinde olan bir skolyoz göstergesi olabiliyor. Bu durumda cerrahi müdahaleye başvurulabiliyor.

Skolyoz hastalığı tedavisi

İleri seviyeye gelmeden önce tespit edilen skolyozlarda egzersiz, fizik tedavi, masaj, korse kullanımı gibi yöntemler tavsiye ediliyor. İlerlemiş skolyoz hastalığı tedavisinde ise; omurgayı normal haline getirmek amaçlanıyor. Yani sağa ya da sola eğilmiş olan omurga mümkün olduğu kadar düz hale getiriliyor. Füzyon ameliyatı denen özel bir operasyon gerçekleştirilebiliyor. Omurgayı normal haline getirebilmek için bir takım vida, çivi gibi implantlar omurgaya yerleştiriliyor. Füzyon ameliyatından sonra omurganın sağlıklı duruşuna dönerek bu şekilde kaynaması hedefleniyor.

Skolyoz ameliyatı süreci zor mudur?

Eskiden skolyoz ameliyatı çok zorlu bir süreç olsa da gelişen tıp ve teknoloji sayesinde artık skolyoz tedavi süreci çok daha kolay geçiyor. Ayrıca son yıllarda bu ameliyatları gerçekleştiren doktor sayısı da arttığı için doktorların tecrübeleri de artıyor. Bu da operasyonların çok daha kusursuz geçmesine olanak sağlıyor.  Önceden 6-7 saat sürebilen skolyoz ameliyatı artık günümüzde 2-3 saat gibi bir sürede gerçekleştiriliyor.

 

Omurga eğriliği olarak da bilinen skolyoz hastalığının tedavisi artık eskisi kadar zor olmuyor. Erken tanıda egzesizlerle bile ilerleme durdurulabiliyori. İileri seviyedeki skolyozlarda ameliyat da tercih edilebiliyor. Visit to be Treated aracılığıyla tedaviniz veya istediğiniz hizmet için Türkiye’nin en iyi hastanelerinden tedavi planı ve tedavi fiyat teklifi alabilirsiniz. Formu doldurmanız yeterli.