Vücudun dengesi ve sağlıklı bir beden için omurga sağlığını korumak büyük önem taşıyor. Ancak farklı sebeplerden dolayı omurgada rahatsızlıklar ortaya çıkabiliyor. Omurga eğriliği yani skolyoz pek çok türe sahip ve uzmanlar tedavisinin kesinlikle ihmal edilmemesi gereken bir hastalık olduğuna vurgu yapıyor.

Skolyoz nedir?

Tıp dilinde skolyoz bir omurga deformitesi olarak tanımlanıyor. Normalde omurgamız önden bakıldığında düz görünüyor. Skolyozda ise bu düz olan omurga 2 boyutlu olarak kendi ekseni etrafında sağa ya da sola eğriliyor veya kendi ekseni etrafında dönmüş olabiliyor. Aslında skolyoz başka hastalıkların bulgusu olarak ortaya çıkıyor. Bu yüzden her skolyozun tedavisi farklı olabiliyor.

Çocuklarda ve gençlerde belirtiler nelerdir?

Skolyoz buluğ çağındaki her 10 kişiden birinde görülüyor. En önemli ve takibi kaçınılmaz olan türü ergenlik çağında olan kız çocuklarında görülüyor. Bu durum hasta ya da ailesi tarafından fark edilebiliyor. Skolyozu olan kişinin iki omzu arasında yükseklik farkı oluşabiliyor. Sağ ve sol tarafta olan bel çukurlarında asimetrik yani anormal bir görüntü ortaya çıkabiliyor. Sırtta ise sırttaki kaburgalarda çıkıntı gözlenebiliyor. Bunun gibi belirtiler gözlendiğinde hekime başvurulması gerekiyor. Çekilen filmler ile kesin tanı konabiliyor.

Eğilme testi nedir?

Skolyozu tespit etme yöntemleri arasında eğilme testi de bulunuyor. Bu testi herkes kolayca yapabiliyor. Ayaktayken 90 derece öne eğilince başka bir kişinin arkadan eğilen kişinin sırtına bakması gerekiyor. Sırtın sağ ve sol tarafı arasında 1 santimetreden fazla bir yükseklik varsa bu hastalık olma ihtimalini gösteriyor.

Skolyozun nedeni ve türleri nelerdir?

Omurga, kuyruk sokumu hariç 17 kemikten oluşan mükemmel bir yapı olarak vücudu taşıyor. Vücut askısındaki bir sorun olan skolyozun tam nedeni bilinmiyor. Farklı skolyoz türlerini farklı nedenler tetikleyebiliyor. Her yaşta ve her cinsiyette görülebilen skolyoz vakalarının %90’nının kesin sebebi bilinmiyor. Daha çok ergen yaş grubundaki kız çocuklarında ortaya çıkan ve nedeni netleşemeyen skolyozların dışında doğumsal anomalilerden dolayı ortaya çıkanlar da olabiliyor. Daha az oranda ise bu rahatsızlık omurga enfeksiyonu ve tümörlerine bağlı gelişebiliyor.

Genç kızlarda omurga eğriliği fiziksel rahatsızlıkların yanında ne yazık ki psikolojik olumsuzluklara da neden olabiliyor. Bu yüzden tedaviye geç kalınmadan başlanılması çok daha elzem hale geliyor.

Skolyoz nasıl tedavi edilir?

Skolyoz rahatsızlığı eskiden çok zor tedavi ediliyorken artık günümüzde, tıp teknolojisinin gelişmesiyle birlikte bu hastalık da kolaylıkla tedavi edilebiliyor. Tedavi yöntemine skolyozun derecesine göre kararlar veriliyor.  Bir ölçüm yapılıyor; düşük derecelerde mesela 25 dereceye kadar olan derecelerdeki eğiriliklere müdahale edilmiyor sadece ara kontrollerle ilerleme olup olmadığı gözleniyor ve basit egzersizler öneriliyor. 25 dereceyle 40 derece arası olan yani biraz daha ilerlemiş omurga eğriliklerinde korse tedavisi öneriliyor. Korse tedavisi skolyoz derecesini azaltmasa da ilerlemenin durdurulmasına destek veriyor. 40’lı derecelerden sonraki vaklar için ise cerrahi yöntemlere başvuruluyor.

Cerrahi tedavi kararı verildiğinde ameliyat öncesi bazı ek görüntüleme yöntemleri ve değişik analizler yapılıyor. Hangi omurgaların işlem sahasında olacağı hesap ediliyor ve ameliyat yapılıyor. Operasyonda vidamsı eklentiler kullanılıyor. 40 derecelik bir skolyozun ameliyat sonrasında tamamen düzelmesi mümkün oluyor. Ancak derece ilerledikçe ameliyattan alınacak verim de düşüyor.

Ameliyatlarda farklı yöntemler kullanılıyor. Son teknolojinin getirisi olan robotik omurga cerrahisi de bu yöntemler arasında yer alıyor. Robotik yöntemlerle yapılan operasyonlarda hata riski çok düşük oluyor ve küçük kesiklerle yapıldığı için iyileşme süreci çok kısalıyor.

Ameliyatta felç riski var mı?

Skolyoz ameliyatı öncesi yeterli planlama yapılmamışsa, ekibin yeteri kadar tecrübesi yoksa ameliyat anında oluşabilecek problemleri hemen çözebilme yeteneği olan uzmanlar yoksa bu ameliyat sonra hastanın az da olsa felç olma riski bulunuyor. Bu oran on binde üç on binde dört gibi rakamlarla ifade ediliyor.

Ameliyattan sonra bir komplikasyon oluşmazsa 15 gün içinde hasta taburcu ediliyor. %5 civarında problemli durumlar ortaya çıkabiliyor. Bu durumlar arasında; enfeksiyon oluşumu, solunum sıkıntısı, takılan vida gibi eklentilerde sorun yaşanması neticesinde tekrar ameliyat gerekliliği ve sinir felçleri bulunuyor. Sinir felci durumu genelde geri dönüşümü olan bir durum olarak ortaya çıkıyor. Felç vakaları tüm skolyoz ameliyatlarından sonra %1 gibi düşük bir oranda ortaya çıkan durumlar olarak kayıtlarda yer alıyor.

Skolyoz egzersizleri ve fizik tedavi

Egzersizler sayesinde omurga eğriliğinde ilerleme durdurulabiliyor. Özellikle çocuklardaki 15 derece üstü skolyozlarda ve 40 derece üstü skolyozlarda egzersizler çok etkili oluyor. Egzersizlerde farklı uygulamalar ve klasik germe, güçlendirme hareketleri yapılıyor. Özellikle grup halinde yapılan egzersizler hastalarda hem fiziksel hem psikolojik olarak iyileşme olmasına katkı sağlıyor. Tedavide farklı fizyoterapi yöntemlerine de başvurulabiliyor ve gerekirse akupuntur da programa dahil ediliyor.

 

Omurga hastalıkları arasında yer alan skolyoz artık çok kolay yöntemlerle tedavi edilebiliyor. Hastalık derecesine göre ameliyatlı ya da ameliyatsız tedavi planlaması yapılıyor. Visit to be Treated aracılığıyla tedaviniz veya istediğiniz hizmet için Türkiye’nin en iyi hastanelerinden tedavi planı ve tedavi fiyat teklifi alabilirsiniz. Formu doldurmanız yeterli.