Çeşitli nedenlerle kalıcı ses kısıklığı yaşayabilirsiniz. Bu durum birçok insanı rahatsız eder. Ses kısıklığı aslında sesin bütün anormalliklerine verilen ad. Sesin kalitesi, rezonansı, perdesi ve şiddetindeki en ufak bir değişiklik genel anlamda ses kısıklığı anlamına gelir.

Sigara, kafein ve alkol ses tellerinin de en büyük düşmanları arasında. Ses kısıklığı iki haftadan uzun sürerse ve belirli bir nedeni yoksa bir Kulak-Burun-Boğaz hastalıkları uzmanına başvurmanız gerekiyor.

Ses kısıklığına yol açan sebepler nelerdir?

Ses kısıklığının oluşma nedenleri çok geniş bir yelpazedir. Ses kısıklığının %70-80 nedeni geçirilmiş üst solumum yolu enfeksiyonları. Bunun akabinde ses kısıklığı yaşanıyor. Fakat aynı zamanda ses tellerinin hastalıkları da gene ses kısıklığı yapabilir, ki bunların içinde kanser de bulunuyor. Yani bir üst solunum yolu enfeksiyonundan, gırtlak kanserine kadar olan temada tüm bu yelpaze de bütün hastalıklar ses kısıklığı oluşturabilir .

Ses kısıklığı nedeniyle başvurduğunuzda öncelikle hastanın öyküsünü dinliyor doktorlar. Çünkü ses kısıklığının nedenini belirlemek teşhis ve tedavi için çok önemli.

Ses kısıklığının sebepleri nelerdir?

Ses kısıklığı sesinizin tam ya da kısmi kaybını içeren bir durumdur. Bu gibi durumlarda da hasta; daha ince, daha kaba, çatallı, çabuk yorulan, sürekli kısılabilen, fısıltı şeklinde olan, hatta bazı enfeksiyonlarda hiç çıkmayan bir sese sahip hale geliyor. Bunun dışında; sesin kötü ve yanlış kullanımı da ses kısıklığına yol açıyor. Bunlar; aşırı konuşma ya da bağırma, sigara, aşırı alkol ve kafein tüketimi, kirli havaya maruz kalma gibi sebepler olarak sayılıyor. Larenjit (Bakteriyel, viral veya fungal) gibi sebepler de ses kısıklığına yol açabiliyor. Boğaz reflüsü de ses kısıklığına sebep oluyor. Ses tellerinde kalınlaşma, ses tellerinde nodül veya polip, multipl Skleroz, parkinson hastalığı, boyun veya göğüs cerrahisi sonrası laringeal sinir yaralanması, bazı psikolojik sorunlar, ses teli felci, gırtlak kanseri gibi durumlar da ses kısıklığına yol açıyor.

Ses kısıklığı en çok kimlerde görülür ve belirtileri nelerdir?

Ses kısıklığını arttıran bazı dış faktörler de var. Bunlar genel olarak gırtlak ya da çevresinde cerrahi operasyon görmüş olmak. Sesin çok fazla kullanılması, anksiyete gibi psikolojik durumlar ses kısıklığına yol açıyor. Gırtlak kanseri için yüksek risk taşıyan, sigara gibi ses telleri kötü etkileyen alışkanlıklara sahip olmak da ses kısıklığı ortaya çıkabiliyor.

Ses kısıklığı belirtileri nelerdir?

Ses kısıklığı genel olarak belirti veren sorunlardır. Belirtiler genel olarak konuşamama ile başlar. Fısıltı ile konuşma ihtiyacı ve rahatsızlık ortaya çıkar. Boğaz ağrısına yol açan ses kısıklığı, yutma güçlüğüne de yol açabiliyor.

Larenjit kaynaklı ses kısıklığı nedir?

Larenjit, ses tellerinin iltihaplanması anlamına geliyor. En yaygın görülen ses kısıklığı nedeni de larenjit kaynaklı ses kısıklığı olarak karşımıza çıkıyor.  Bu sorun, genel olarak viral kökenli olarak ortaya çıkıyor ve dinlenme, bol sıvı alımı gibi rutin önlemlerle kolayca tedavi edilebiliyor. Hastalığın belirtileri de ses kısıklığı belirtileri ile aynı. Bunlar; boğaz ağrısı, birkaç gün süren ses kısıklığı, öksürük ve ateş olarak ortaya çıkıyor. Larenjit için de bazı risk faktörleri var. Bunlar genel olarak; bakteriler, virüsler, mantarlar olarak ortaya çıkıyor. Bunun dışında; tüberküloz, boğaz reflüsü, sesin kötü kullanılması, alerji, sigara dumanı, antihistaminikler de ses kısıklığı meydana getirebiliyor.

Ses kısıklığı nedeniyle yapılması gereken tetkikler nelerdir?

Yeni doğan çocukta ses kısıklığı varsa, hipoteroididen şüpheleniliyor. Tiroid hormonlarına bakılması gerekiyor. Fakat bunun yanında yaşlı, sigara içen bir hastanın ses kısıklığı varsa,  bunda ilk olarak akıllara kanser şüphesi geliyor. Bu sebeple de direkt olarak fizik muayene ile yola çıkılıyor. İstenen tetkikler de daha çok hekim, hasta ilişkisi ve hekimin kliniğe götüren tanıları ve görüntüleme sistemi ortaya koyduğu patolojiler ile tetikler yapılıyor.

Günümüzde ses kısıklığı için uyguladığı tedavi yöntemleri arasında ameliyatsız çözümler çoğunlukta. Elbette ameliyata ihtiyaç duyulan vakalarda oluyor.

Ne zaman cerrahi ameliyata gerek duyuyor?

Ameliyat mutlaka doğru bir tanı almalı. Tanıdan sonraki aşamalar çoğu zaman; ses telinde bir nodül görülüyor. Bu gibi vakalar hemen ameliyat edilmiyor. İlk önce bir ses tedavisi yapılıyor. Çünkü sesin kötü kullanımı söz konusu olabiliyor. Önce bir ses tedavisi, daha sonra ameliyat gerekebiliyor. Ama bazen de direkt olarak endoskopik muayenede ses telinde görülen lezyonlar hemen ameliyata götürebiliyor. Bu ameliyatlarda öyle çok meşakkatli ameliyatlar olmuyor. Genelde ağız içinden girerek yapılıyor. Lokal anestezi ya da genel anestezi kullanarak yapılıyor. Bu işlemlerin süresi 20 dakikayı geçmeyen ameliyatlar. Hasta için de herhangi zorluk teşkil etmiyor. Bu ameliyatlar onun için patolojinin çözümü ameliyatla olacaksa bir an evvel ameliyat edilmesi gerekiyor.

İstanbul’u gezerken en fazla bir gününüzü ayırarak Visit to be Treated aracılığı ile sağlığınıza kavuşabilirsiniz. Türkiye’nin en başarılı doktorları ile bütçenize uygun şekilde tedavi görebilirsiniz. Doğru tedavi için doğru hastaneyi ve doğru doktoru bulmak çok önemli. O yüzden biz buradayız.