Çocuk Serebral Palsi veya Serebral Palsi, hamilelik ve doğum sırasında çocukta az gelişmişlik veya beyinde hasara yol açan bir grup beyin hastalığıdır. Serebral Palsi çocukluk çağının en sık görülen ve en çok bilinen nöro-gelişimsel bozukluğudur. Serebral Palsi tedavisi  genel olarak fizik tedavi ve rehabilitasyon uygulamaları oluşturmaktadır. Tüm dünyada 17 milyon Serebral Palsi teşhisli çocuk yaşıyor. Her 1000 çocuktan 2 ya da 3’ü bu hastalıkla doğuyor.

Serebral Palsi belirtileri çeşitlidir hem zihinsel bozukluklar hem de motor bozukluklar olabilir. Kesin olarak, genetik bir hastalık olarak kabul edilmez. Ancak bugün bilim adamları kalıtım faktörünün hala mevcut olduğuna inanırlar. Prenatal veya doğum sonrası dönemde hipoksi veya asfiksi veya yaralanmalar nedeniyle oksijen açlığı sonucunda çocuğun beyin hücrelerinin hasar görmesine neden olur. Beyin felci, gebelik sırasında fetüsün gelişme döneminde, annenin enfeksiyöz ve endokrin hastalığı, olumsuz arka plan radyasyonu, plasentanın erken kopmasına yol açabilir. İstatistikler ayrıca Serebral Palsi’li çocukların yaklaşık yarısının erken doğduğunu göstermektedir.

Serebral Palsi doğum öncesinde, doğum sırasında yada doğum sonrasında meydana gelen bir probleme bağlı olarak beyninde hasar gelmesi durumu olup bu hasar sonucunda beynin etkilenen bölümüne göre kollar yada bacaklarla da sorun oluşur. Beyin ve kaslar arasında iletişim engellenir. Böylece hareket bozuklukları ortaya çıkar. Yalnız bu beyin hasarları ilerleyici değildir yani beyin hasarı ilerlemez ama çocuk büyüdükçe kas ve iskelet sistemi başta olmak üzere birtakım problemler ortaya çıkmaya başlar. Bu hastalar genellikle yaşıtlarına göre gelişme geriliği gösterirler. Başlarını tutmaları, oturmaları normal çocuklara göre gecikir ve bazı hastalar hiçbir zaman bunu başaramaz.

Serebral Palsi’nin ana belirtileri

Serebral Palsi’nin ana belirtileri motor aktivitesinin ihlalidir. Serebral Palsili çocuklar daha geç başlarını tutmaya, dönmeye, oturmaya, sürünmeye ve yürümeye başlar. Aynı reflekslerde, bebekler için karakteristik, daha uzun sürerler. Bu çocukların kasları aşırı derecede rahatlayabilir veya tersine, çok gergin olabilir. Her iki durum da bacaklarda doğal olmayan pozisyonlara yol açmaktadır. Serebral Palsi’li çocukların yaklaşık üçte biri konvülsiyonlara sahiptir. Bu semptom genellikle bebeklik döneminde değil, daha sonra ortaya çıkar. Ayrıca bu tür bulanık görme, konuşma ve işitme, algı ve uzay, epilepsi, gecikmiş zihinsel ve duygusal gelişim içinde gezinmek için yeteneği değişiklikler, öğrenme problemleri, gastro intestinal sistem ve üriner sistemin fonksiyonel bozukluk olarak Serebral Palsi belirtileri vardır. Erken yaşlarda Serebral Palsi tanısı koymak kolay değildir. Ancak ebeveynler aşağıdaki durumlarda bir nörologdan tavsiye almalıdır:

  •  1 aylıkken çocuk yüksek sesli bir sese tepki olarak gözlerini kırpmaz;
  •  4 aylıkken çocuk başını sese çevirmez;
  •  4 aylıkken çocuk oyuncağa ulaşmaz;
  • 7 aylıkken çocuk desteksiz oturamaz;
  • 12 aylıkken çocuk kelimeleri telaffuz edemez;
  • 12 aylıkken çocuk tüm eylemleri sadece bir el ile yapar; çocuğun krampları vardır; çocuğun şaşılık vardır; bebeğin hareketleri çok keskin veya çok yavaş;
  • 12 aylıkken çocuk yürümez.

Serebral Palsi’nin bazı belirtileri çocukların kollarını bacaklarını hareket ettirmekte güçlük yaşaması, diğer çocuklara göre daha geç yürüme belirtileri olmasıdır. Her çocukta zeka ile ilgili bir sorun olmayabilir. Aileler genelde oturma sorunu ve geç yürüme sorunu yüzünden çocuklarını doktora götürüyor ve Serabral Palsi hastalığı ile karşılaşıyor. Çocukluk dönemi Serebral Palsi’nin semptomları ve erken belirtileri bazı durumlarda, çocuğun doğumundan hemen sonra fark edilebilir. Bununla birlikte, bazen yavaş yavaş görünürler ve onları zamanında tanımak çok önemlidir.

Serebral Palsi formları beynin etkilenen bölgesine bağlı olarak kendini farklı şekillerde gösterir. Bazen bu hastalığın belirtileri önemsiz görünebilir, ancak ağır vakalarda ihlaller çok ciddi olabilir

Küçük Efe’nin hayatı değişti

Küçük Efe’yi ailesi evlat edindi. Serabral Palsi hastası olduğunu biliyordu. Küçük Efe yürüyemiyor ve konuşamıyordu. “Oğlumun sağlığına kavuşmasını istiyorum. Kendi ihtiyaçlarını karşılamasını istiyorum. kendi kendine yetmesini, başarılı olmasını, çok daha iyi olmasını istiyorum.“

Düzenli tedaviler sonucu Efe ciddi gelişim sağladı.

Efe tedavi öncesinde başını hiç tutamıyordu, hiç oturamıyordu. Kollarında ve bacaklarında hareket çok azdı Hipotonik diye adlandırılan  ‘Gevşek bebek tanısı’ dediğimiz bir tablosu vardı. Küçük Efe görmüş olduğu tedavi sonrasında artık başını tutabiliyor destekle oturabiliyor, kollarında ve bacaklarında ki hareket arttı ve kas güçleri arttı. İlk geldiğinde iletişim kurmakta güçlük çekiyordu kısa sürede çok iyi iletişim kurabilecek hale geldi.

Dünyalar benim oldu

Tedaviye başladığında hiç konuşamadığını ve yürüyemediğini belirten Efe’nin annesi artık tek tek kelimeleri söylemeye ve yürümeye başladığı için çok mutlu olduğunu ifade ederek “Oğlumun bu tedavi sonucunda yürüdüğünü gördüm ve dünyalar benim oldu.” dedi.

Bu hastalık tüm çocuklarda aynı etkiye mi sahiptir ?

İnfantil Serebral Palsi’nin hem pek çok türü var alt türü var.  İşte diblejik tip, diskinetik tip, ataksit tip gibi. Buna göre de hastanın klinik tablosu ve etkilenimi değişmekte ayrıca beynin ne kadar kısmının etkilendiği, mevcut Serebral Palsi tablosunun ortaya çıkma sebepleri ve özellikle altta yatan sebebi , yandaş başka hastalıkların olup olmamasına göre hastanın etkilenimi değişir. Çok hafif  elde veya ayakta beceri kaybından kesinlikle kollarını bacaklarını hareket ettirememe yada kasılıp kalma, konuşamama, nefes almakta zorlanmaya kadar giden çok ağır bir tabloda olabilmekte. Etkilenim hem etkilenen kısma göre hem de altta yatan nedene göre değişiklik gösterebiliyor.

Serebral Palsi hastalığı yetişkinlerde görülebilir mi?

Evet yetişkinlerde de bu hastalık görülebiliyor. Bu hastalar genellikle büyümesini tamamlamış olduğu için ve belli bir eğitimde almış olduklarından dolayı yapılacak olan işlemler farklı olabiliyor. Burada önemli olan seçtiğiniz tıp merkezinin, kişiye özel tedaviler uyguluyor olması koşuludur. Her tedavi gören için uygulanan fizik tedavi ise kişiye özel şekilde hazırlanıyor. Tedavi gördükleri odaları ayrı, uygulanan tedaviler çok farklı. Seçilen tıp merkezinin imkanları da bu tedavinin faydasının çabuk görülme derecesini artırdığı bir gerçek olup , hidro terapi imkanları ve robotik rehabilitasyon imkanlarının olması da önem arz etmektedir.

Serebral Palsi Tedavisi başlamadan önce ne gibi işlemler yapılıyor?

Öncelikle hastalar bize başvurdukları zaman hastaların tanıları ve hastalık durumları ile ilgili önceden bir bilgi alıyoruz ve almış olduğumuz bilgi neticesinde eğer varsa hastanın yaşadığı yerde yapılmış olan tetkiklerini tahlillerini tanılarını ve doktor raporlarını getirmesini istiyoruz buraya geldiği zaman bize başvurmuş olduğu hastalık bulgusuyla biz hastayı ilk önce bir değerlendirmeden bir fiziki muayeneden geçiriyoruz ve sistemik sorgulamasında hastanın öyküsünü alırken hastanın daha farklı eğer mevcut tanısının dışında, şüphelendiğimiz ya da iyileşmesini sağlayabilecek yardımcı olacak bir olgu varsa burada check up tan tutun her türlü laboratuvar tetkikini yapabilecek donanıma sahibiz. Kliniğimiz de dolayısıyla ihtiyaç duymamız halinde gerek röntgenden laboratuvarına gerek burada gerekiyorsa daha üst düzeyde farklı tetkikler yapılması gerekiyorsa onları da yapabilecek bir unsurla hastayı kabul ediyoruz. Hastanın bütün bu oluşumlarını bütün bu bulgularının elde edilmesinden sonra eğer almış  olduğu tanı geçerliyse tedavisine burada başlıyoruz değilse merkezimiz  tanıyı koyup tedaviyi şekillendirip ona göre biçimlendiriyoruz.

Tatili, termali ve tedaviyi kombinasyon içinde sunan bir merkez

Tedavi ile lansman sunan bi merkez olarak, biz bir lansman şeklinde tatili termali ve tedaviyi kombinasyon içinde sunan bir merkeziz. Dünyada bu tarz merkezler çok az. Bu sebeple de dünyanın birçok ülkesinden hastalar bizi tercih ediyor. Biz çok ağır vakalarda büyük başarılar yakalayan bir merkeziz, dünyada böyle tanınıyoruz ancak içinde 5 yıldızlı otelin bulunduğu, tarihi ve turistik yerlere yakınlığı nedeniyle de tercih ediliyoruz.

Felç, serabral palsi gibi ağır vakalarda da termal, tedavi ve tatili bir arada uyguluyoruz. Teknolojik tedaviyi dünyadaki birçok merkez kullanıyor. Ancak biz bu tip vakalarda başarıyı bu teknolojinin yanında termal sularda uyguladığımız başarı ile sağlıyoruz.  Hastalar, tedaviden arta kalan zamanlarında tatillerini de yapıyorlar. Bu da psikolojik açıdan tedavi başarımızı çok yükseltiyor.

Tıp merkezinin tedavi ettiği hastalıklar arasında sedef, egzama gibi cilt hastalıkları da var. Merkezde bulunan çamur tedavisi 2500 yıldır kullanılan bir tedavi şekli. Cildi gençleştirici etkisi olduğu da kanıtlanmış bir yöntem bütün bu tedavileri yaparken aslında bir bakıma da insanların burada dinlenmelerini de sağlıyoruz . Türkiye termal sular açısından çok zengin bir yer. Uyguladığımız su ve çamur tedavisi ile sadece hastalıklara şifa olmuyoruz, kişilerin hasta olmasını da engelliyoruz. Modern tıp artık bunun üzerine çalışıyor. Hem hastalarımıza hem yakınlarına konforlu bir tedavi süreci yaşatıyoruz.

Termalde dünya kalitesiyiz

Türkiye jeotermal kaynaklar açısından dünya çapında bir potansiyele sahip olup, Avrupa’da  kaynak potansiyeli açısından birinci, kaplıca uygulamaları konusunda ise üçüncü sırada bulunmakta. Tıp merkezlerimizin şifalı suları ve çamuru için bir çok hasta yurt dışından geliyor ve  tercümanlar eşliğinde onlara her türlü olanağı sağlıyoruz.

Tıp merkezlerimizi farklı kılan doğal sularla teknolojiyi bir arada kullanması. Havuz ve çamur tedavisinin yanında robotik tedavi ile mucizevi başarılar elde ediyorlar. Biz Türkiye’de hem doğal kaplıca kaynaklarını kullanıyoruz hem de robotik rehabilitasyon olanaklarını. Yani ileri teknolojiyi, kaplıca ve fizik tedavi ile birleştiriyoruz. 12 tedavi imkanımız var. Yeşil bir coğrafyadayız. Hastalarımız tedavinin dışında iyi vakit geçiriyorlar. Hastaların yanında refakatçileri de düşünen bir merkeziz. Bu tedavi süreçlerinde onlarda çok yıpranıyorlar. Hasta ve hasta yakını bir hastane ortamında kalmıyor. 5 yıldızlı otelde kalıyor, tedavi için hemen yanı başındaki merkeze geliyor, tedavisi bitince otele dönüyor. Tarih var, doğa var, tedavi var, konfor var. Bunların hepsine tek bir merkezden erişmek büyük avantaj. En önemlisi de doktorlarımız, fizyoterapistlerimiz ve diğer kadromuz çok tecrübeli.

Bu değişime inanamayacaksınız!

Fizik tedavi ve rehabilitasyon fiziksel ve fonksiyonel bozuklukların tanı ve tedavisini kapsar. Bel fıtığından felce kadar geniş bir hastalık grubunu kapsar. Türkiye’de başarılı tedavileri ile uluslararası alanda tanınan birçok tıp merkezi var. Asla yürüyemez denen hastalar burada yürümeye başlıyor. Burada birçok hastaya şifa dağıtılıyor. Sevinçlerine herkes şahit oluyor.

Sadece fiziksel olarak değil ruhsal olarak da iyileşmenin adresiyiz.

Türkiye’de 2500 3000 yıllık tedavileri uygulayan merkezlerimiz var. Hem son robotik rehabilitasyona kadar olan ileri teknolojik tedaviler uygulanıyor. Bu kadar çeşitli tedaviyi aynı mekanda uygulayan merkez çok az.

Serebral Palsi hastalığı sadece çocuklar için değil, aileler içinde zor bir hastalık. Anne babaların en büyük dileği, bu hastaların  kendi kendilerine yeterli hale gelmeleridir.

Eğer sizin ya da bir yakınınızın çocuğuna Serebral Palsi teşhisi konduysa, vakit kaybetmeden www.visittobetreated.com adresinden bize başvurun. Çocuğunuzun kendi kendine yetebildiği bir hayat sağlayın. Visit to be Treated aracılığıyla tedaviniz veya istediğiniz hizmet için Türkiye’nin en iyi hastanelerinden tedavi planı ve tedavi fiyat teklifi alabilirsiniz. Bunun için sadece ”Formu doldurmanız yeterli.”