Dünyada en değer verdiğimiz varlıklardır çocuklar. Onların kılına zarar gelsin istemeyiz. Hayatımızı onlara adarız. İşte kendilerini çocuklarına adamış bir aile ve serebral palsi hastası olan oğulları Ege Deniz ve Duru’nun hikayesi…

4 çocuklarından ikisi serabral palsi hastası

Özgür Bey ve Hatice Hanım için hayat hiç kolay değil. Çünkü 4 çocuklarından ikisi serabral palsi hastası. Ege Deniz ve Duru, serebral palsi hastası iki kardeş. Çiftçi olan baba Özgür Bey ve ev hanımı olan Hatice Hanım çocukların durumunu yürümeleri gecikince fark etti.

Hatice Hanım, “ Kardeşleri erken yürüdü, 10 aylık 11 aylıkken yürüdü Ege Deniz ve Duru yürümeyince yolunda gitmeyen bir şeyler olduğunu fark ettik. Yürümesi ve desteksiz yürümesi gecikti. Babası ile yaşıtlarından geri kaldığını fak edince doktora gittik. Hastanede MR çekildi. MR sonucunda beyninde hücre kayıpları olduğu tespit edildi. Sonra serabral palsi tanısı konuldu. Sonrada fizik tedavi için arayışa girdik ve bir süre sonra özel eğitime başladık. 2 gün oraya götürüyoruz. Kendi ilçemizde bulunan hastaneye götürdük. Çok fazla netice alamadık. Sonra sizin aracılığınızla sağlık merkezinize geldik. Kaplıca tedavisi, havuzu, çamuru extra bir şeyler var diye duyarak geldik. Daha faydalı olur diye burayı tercih ettik.

Aile, her iki çocuğun yürümesi gecikince doktora başvurdu

Aile, her iki çocuğun yürümesi gecikince doktora başvurdu. Yapılan tetkikler sonucunda her  iki çocuklarının da serebral palsi olduğunu öğrenen aile büyük bir şok yaşadı. Şimdi ilk gördüğümüzde çocuklarımızın diğer çocuklar gibi rahat hareket edemeyeceğini öğrendik. Tabi bayağı üzüldük ama sonuçta bir tedavisi olduğunu öğrendik ve rahatladık. Eşim özellikle bir anne olarak daha çok üzüldü. Ama bir tedavisinin olduğunu öğrenmek ikimizin de içimizi biraz rahatlattı.

Özgür Bey, “Açıkçası biz ilk önce hastalığı tam anlayamadık. Sonra araştırırken doktorlar açıkladıkça aynı rahatsızlığı taşıyan çocukları gördükçe hastalıklarının ne olduğu hakkında yeni yeni kanaat sahibi olduk. Aile olarak biz elimizden geleni yapıyoruz. Evde yapılacak egzersizleri uyguluyoruz ve çocuklarımızı en iyi noktaya getirmeye çalışıyoruz.”

Ege Deniz’in rahatsızlığı kardeşi Duru’ya göre biraz daha ağır bir vak’a

Tabi buraya geldiğinde aslında Ege 2 yaşlarındaydı. Halbuki doğum sırasında olan hadiseler, bize bu hastalığı önceden haber veren durumlar. Yani pürematüre erken doğum var. Pürematüreler de bu hastalığın ortaya çıkması 10 kez daha fazla ihtimaldir. Ardından da kuvöz ihtiyacı olmuş ve bebek bir süre kuvözde kalmak durumunda kalmış. Bu ikisi de çok önemli risk faktörü ve Ege Deniz’in yakından takip edilmesini gerektiren durumlardır. Daha sonrasında bir motor gelişim geriliği olmuş ve yaklaşık olarak 1,5 yaşında da bu hastalığın, serebral palsinin tanısı konulmuş.

Sağlık merkezimize geldiklerin de Ege Deniz yürüyemiyor ve konuşamıyor idi. Tabi onu yoğun bir programa aldık. Öncelikle serebral palsi olduğu tanısını doğruladık. Tamamen doğruladık çünkü serabral palsi olup olmaması çok önemli.  Serabral palside hasta fizik tedavi ve rehabilitasyon programına girdikçe hep daha iyiye doğru gider. Ama başka beyin hastalıklarında bu böyle olmayabilir. O nedenle tanı bizim için çok önemli. Bu tanıyı koyduktan sonra ona uygun programlarla her 10 seansta bir de kontrol ederek tedavi programını düzenleyerek başladık. Bu şekilde hep daha iyiye doğru gitti.

Aile eğitime alınarak hastalık ve risk faktörleri hakkında bilgilendirilmektedir

Özgür Bey ve Hatice Hanım, çocuklarını ilk tıp merkezine getirdiklerinde oldukça moralsiz durumdaydılar.

Tabi ailemiz ilk geldiğinde çok üzüntülüydü. Böyle bir çocuğa sahip olmak çok kolay bir şey değil. Klasik olarak söylenen bir söz vardır. Sadece çocuk hasta değildir aile de hastalanır. Moralleri bozulur. Kendilerini suçlamaya başlarlar, bizim yüzümüzden oldu. Veya ne günahımız vardı başımıza geldi diye. Önce aileye bu hastalık hakkında etraflıca bilgi veriliyor. Aileyi eğitime alınmakta hastalık ve risk faktörleri hakkında bilgilendirilmektedir. Ve yapılan muayene teşhis ve tedavi sonucunda nereye gelinebileceği hakkında aile bilgi sahibi edilmektedir.

Tıp merkezinde tedavilere başladıktan sonra büyük gelişmeler oldu

Ege Deniz ve Duru sağlık merkezimizde tedavi görmeye başladı.Tıp merkezinde tedavilere başladıktan sonra büyük gelişmeler oldu çocuklarda ve bu gelişmeleri en iyi gözlemleyen ise baba Özgür Bey ve anne Hatice Hanım,

“Ege Deniz eskiden en fazla 15 adım yürüyordu. Bir yere tutunma mesafesinde yürüyordu. Şu anda istediği kadar yürüyebiliyor. Desteksiz, tutunmadan yürüyor artık. Eğilerek yerden eğilip bir nesneyi alıyor artık. Eskiden yürürken düşüyordu. Durduğu an düşüyordu ama şu an durabiliyor yerden bazı cisimleri alabiliyor. Önceden sinirliydi biraz. Tedavi ile biraz daha agresifliği gitti. Daha önceden daha çok agresifti. Psikolojik olarak ta pozitif yönde bir etki oluştu tedavi ile birlikte. “

Tedavilerdeki gelişim ve tıp merkezimizin çocuklara gösterdiği özenden dolayı çok mutlu Özgür Bey ve eşi Hatice Hanım. Çevremizde bulunan bir fizyoterapist dostumuz tavsiye etti. Bir de gittiğimiz nöroloji doktoru tavsiye edince “felçli hastalar yürüyor, hani yürüyüp gidiyor buradan, bayağı faydası var” dedi. Biz de bunun üzerine sağlık merkezine geldik.

Çocukların sıkılmayacağı bir atmosfer var ve tedaviler eğlenceli hale getiriliyor

Ege Deniz ve Duru, sağlık merkezimizde tedavi gördüğünden beri büyük aşama sağladılar. Tıp  merkezimiz, çocuk hastalar için farklı tedaviler uyguluyor. Onların tedavi gördüğü ortamlar çok farklı. Çocukların sıkılmayacağı bir atmosfer var ve tedaviler eğlenceli hale getiriliyor.

Hatice Hanım, “Tıp merkezinde bize hizmet verenlerle aile gibi olduk zaten şu an sağ olsun terapistler bir aile şefkati ile çocuklara yaklaşıyor ve ilgi gösteriyorlar.” dedi.

El ve beyin arasındaki bağlantının daha sağlıklı olması için rekreasyon çalışmaları önemlidir

Tıp merkezimiz bu tür hastaların tedavisinde el ve beyin arasındaki bağlantının daha sağlıklı olması için rekreasyon çalışmalarına önem veriyor. Bu çalışma çocuklar için eğlenceli bir hale getiriliyor. Günlük hayatındaki kullanacağı, günlük yaşamını sürdüreceği hareketlerde kolaylık sağlamak ve bu kaba motordan ise ince motor günlük hayatta bizim için daha önemli, ilerde okula başlayacak, yazı yazacak, kalem tutacak, bunları geliştirmeye çalıştık. Bunları yaparken de materyallerde oyuncakları tercih ettik, çocukların dikkatini ve ilgisini daha çabuk çekebilmek için. Medikal malzemeler kullanmadık. Çünkü çocuklar çok çabuk sıkılıyorlar. Zaten burada bir tedavi görüyorlar. Bizde hem tedavi uyguluyoruz hem eğlendiriyoruz hem de aynı zamanda kaslarını güçlendiriyoruz.

Tıp merkezinde hedefimiz iki çocuğun normal yaşamlarına dönüp normal bir hayat yaşaması. Bütün tedavi planlaması bunun üzerine kuruldu. Ege Deniz’de ve Duru’da gelişim büyük oranda sağlandı ve tedaviler geriye gitmemesi üzerine kuruldu.

Tedavi ile çocukların hem algısı hem algıyı aktarması güçleniyor

Bizim için önemli olan bu saatten sonra tedavinin gerilememesi, kasların kuvvetlenmesi. Sürekli aynı şeyleri yapıyormuşuz gibi görünüyor. Fakat yönergelerle farklılaştırıyoruz. Başta çocukların isteğine bırakıyoruz yapış şeklini, yapmaya başladıktan sonra kademe kademe zorlaştırıyoruz. Yönergelere uyan çocukların bu sayede hem algısı güçleniyor, algıyı aktarması güçleniyor aynı zamanda da kasları daha da kuvvetlendirmiş oluyoruz.

Her iki çocuğun fizyoterapistleri ayrı. Çünkü Ege Deniz ve Duru’ nun sağlamaları gereken gelişimler farklı. Duru biraz daha hareket ve yürümelerde Ege Deniz’e göre durumu iyi. Fakat Ege Deniz isimli hastamız merkezimize ilk geldiği zamanlarda, hastamız kendisi desteksiz bir şekilde yürüyemiyordu. Annesinin babasının veya yakınlardaki birilerinin yardımı ile destek alarak yürüyordu. Aynı zamanda hastamız oturmak gibi, ayağa kalkmak gibi eylemleri kendisi başaramıyordu. Yine aynı şekilde ayakta durmayı gerektiren aktiviteleri, ancak bir kişiden yardım alarak gerçekleştirebiliyordu.

Aynı zamanda hastamızın ayak bileği çevresi dediğimiz kaslarında artmış kas tonusu vardı. Bu da hastamızın ayaklarını eklem hareketi olarak kısıtlamakta ve hastamızın günlük yaşamda normal fonksiyonel yürüme aktivitelerinin gerçekleşmesine olumsuz bir durum teşkil etmekteydi.

Aile motive edilerek tedaviye dahil olabileceklerini anladılar

Ege Deniz’in tamamen normal bir hayat sürmesi, günlük yaşamda kendi kendine yeter hale gelmesinin tedaviyle mümkün olduğu aileye anlatıldı. Ve bir süre sonra aile motive edilerek tedaviye dahil olabileceklerini anladılar. Aile evde tedaviye katkıda nasıl bulunabileceklerini öğrenerek çift taraflı bir tedavi ile serebral palsi olan çocuklarında her geçen gün iyileşmeyi görerek hem çok mutlu oldular, hem de motivasyonla egzersizlere devam ettiler.

Her 10 günde bir çocuklar muayene edilerek,  gelişimleri yakından takip edildi. Ve mutlu sona gelindi. Bütün tedaviler sonucunda bugün Duru ve Ege Deniz çok iyi durumda.

Ailenin gözlemlerini, tedavi ile ilgili fikirleri

Ailenin gözlemlerini, tedavi ile ilgili fikirleri : “Tıp merkezi, gerek doktorları, gerek fizyoterapistleri ve diğer çalışanları ile birlikte uzman bir kadroya sahip. İşini severek yapan bir ekip, son teknolojilerin kullanımı, termal su ve çamurla yapılan tedaviler sonucunda ortaya bizim ki gibi başarı hikayeleri çıkıyor.”

Türkiye’de çok gelişmiş fizik tedavi merkezleri var

Türkiye’de çok gelişmiş fizik tedavi merkezleri var.  2500-3000 yıllık tedaviler bu merkezlerde uygulanıyor. En son robotik rehabilitasyona kadar en ileri teknolojik tedaviler buralarda uygulanmaktadır. Bu özellikleriyle uluslararası tedavilerde sağlık merkezlerimiz fark atarak öne çıkıyor. Dünyada çok gelişmiş merkezler var ama böylesi yok. En eski tedavilerle en yeni tedavileri bir arada uygulayan merkezlerimiz yurt dışından da hastaların akın etmesine ve memnun kalacakları bir tedavi ve sonuca hastaları yaklaştırıyor.

Tedavi, termal, tatil konseptinde hizmet veren merkezlerimiz var

Sağlık merkezimiz 2500 yıldır hastalıkların tedavisinde kullanılan şifalı su ve çamurla, robotik tedaviyi birleştiren, Türkiye’de bulunan eşsiz bir fizik tedavi merkezlerinden sadece biri. Türkiye’de içinde 5 yıldızlı otelinde bulunduğu tedavi, termal, tatil konseptinde hizmet veren merkezlerimiz var. Ağrılarından kurtulmak, dinlenmek için gelen hastalar olduğu gibi, Ege Deniz ve Duru’ nun hastalığı gibi ağır vak’alarda sağlık merkezlerimizde tedavi ediliyor.

Türkiye’de birçok tıp merkezi, Avrupa’da sayılı fizik tedavi merkezlerinden kabul ediliyor. Ege Deniz ve Duru gibi vak’alarda ve diğer vak’alarda yakaladıkları başarılar, tedavi merkezlerimizi uluslararası alanda saygın bir yere oturttu. Bu yüzden de dünyanın birçok ülkesinden hastalar tedavi için Türkiye’ yi tercih ediyor. Her şeyden evvel tedaviler kişiye özel olarak belirleniyor.

Tıp merkezinde yapılan uygulamalar nelerdir?

Tıp merkezimizde hastamıza havuz içi uygulamaları, birebir fizyoterapistler; uzmanlar eşliğinde yer egzersizleri, daha sonra masaj uygulamaları ve çamur peloit uygulamalarını uyguluyoruz. Hastalarımıza havuz içi uygulamalarla beraber aynı zamanda suyun yer çekimine karşı etkisini kullanarak su içinde aktif hareketlerini daha iyi bir şekilde yaparak hastalarımızı yer egzersizlerine hazırlamış oluyoruz. Masaj uygulamalarında ise, birebir egzersizlere gelmeden önce hastamızın iyileşmesine, vücuttaki kas dokularının iyileşmesini hızlandırarak, dolaşımı hızlandırarak iyileşmesinin ve kas kuvvetlerinin artmasına faydası ve bir yardımı oluyor.

Tıp merkezimizde havuz içi uygulamalarında olsun, birebir egzersizlerde olsun her hastamızın kendi fonksiyonel aktivite durumuna, bağımsızlık durumuna göre egzersizlerini ona göre çeşitlendirip, ona göre kişiye özel uyguluyoruz.  Bu da hastalarımıza yönelik direk, genel olarak bir egzersiz programı değil, hastalarımızın kendine özgü bir egzersiz programını hastalarımıza oluşturmuş oluyoruz. Böylece çocuk hastalarımız da egzersizlerimizi çocukların hastalığına uygun olarak hazırlayabilme olanağı sağlamaktadır.

Tıp merkezlerimiz doğal tedavi ile teknolojik tedaviyi bir arada kullanan dünyada çok az merkezlerdendir. Tıp merkezimizin diğer merkezlere göre en büyük avantajı; tedavilerdeki başarının yanı sıra hasta ve hasta yakınlarına sağladıkları konfor. Ayrıca tarihi ve turistik merkezlere yakınlığı ile onların iyi vakit geçirmelerine de olanak sağlıyoruz.

Eğer siz veya bir yakınınız serebral palsi hastası iseniz

Eğer sizin veya bir yakınınızın çocuğu serebral palsi hastası ise ve tedavi olmak isterse sizlere en doğru merkezi bulmamız için http://www.visittobetreated.com adresinden bize ulaşın. Uzmanlarımız uygun bütçe ve tedavi planlaması ile size dönüş yapacaktır. Visit to be treated aracılığıyla tedaviniz veya istediğiniz hizmet için Türkiye’nin en iyi hastanelerinden tedavi planı ve tedavi fiyat teklifi alabilirsiniz. Bunun için sadece ”Formu doldurmanız yeterli.”