Her kadın gergin ve selülitsiz bir vücudun hayalini kuruyor. Selülit tedavisi konusundaki gelişmeler sayesinde pürüzsüz cilde kavuşmak mümkün oluyor. İster ev kadını olun, isterseniz ünlü bir yıldız hatta bir profesyonel sporcu olsanız da sonuç değişmiyor. Selülit mesleğinize, şöhretinize bakmıyor, portakal görünümüyle kalçalara ve bacaklara yerleşebiliyor. Daha çok kadınlarda görülse de erkeklerde de yağlanma olan karın ve bel yanlarında selülit ortaya çıkabiliyor. Selülit tedavisi doğal, teknolojik ve tıbbi yöntemlerle yapılıyor.

Selülit nedir?

Selülit; cildin altında bulunan yağ tabakasının; bağ dokuları arası bölgede sıkıştığında ve yağ hücrelerinin su toplamasıyla birlikte deride oluşan portakal kabuğu görüntüsüne deniyor.

Selülit dereceleri

1.derece: İlk aşamada yumuşak bir yapıda olan selülitler kişi ayaktayken ve yatarken belli olmuyor. Ancak parmaklar arasında cilt sıkıştırıldığında portakal kabuğu görüntüsü ortaya çıkıyor. Bu aşamada sağlıklı beslenip, spor yapılırsa ve destekleyici kremlerle masajlar yapılırsa sorunlar ortadan kalkabiliyor.

2.derece: İlerleyen aşamada selülitli bölgelerde hafif sertlikler ortaya çıkıyor. Özellikle ayaktayken el selülitli alanlarda gezdirildiğinde bu sertlikler fark ediliyor. Bu aşamada uzmanlarda destek alarak tedavi uygulanması gerekiyor.

3.derece: Selülitler son aşamaya ulaşmışsa artık oluşan sertlikler her an hissedilebilir ve görülebilir halde oluyor. Bu aşamada klinik desteği alınsa bile iyileşme çok yavaş oluyor.

Portakal kabuğu görünümünün sebepleri

Selülitin oluşmasında en önemli etken genetik faktörler ama alkol, sigara, kafein kullanıyorsanız ailenizde olmasa bile selülitin oluşması kaçınılmaz oluyor.

Selülit bir cilt problemi ama herkeste oluşma nedeni farklı oluyor. O yüzden de kişiye özel bir diyet ve selülitin yok olmasını sağlayacak ürünler kullanılması gerekiyor. Özel kliniklerde; cilt tipinize, selülitin derecesine göre ürünler hazırlıyor. Analizler ve testlerden sonra, banyoda kullanacağınız keseden tutun, temizleyici, duş jeli ve akşam kullanacağınız merheme kadar her ayrıntı düşünülerek önerilerde bulunuluyor.

Selülit kimlerde görülüyor?

Kadınların derileri erkeklerden daha ince olduğu için selülit kadınlarda daha çok görülüyor. Selülitin kiloyla ve yaşla ilgisi olmuyor. Her yaştan ve her vücut tipindeki kişide selülit görülebiliyor.

Vücudun hangi bölümlerinde oluşuyor?

Selülit kadınların çoğunda; diz ve bilek içlerinde, kalça ve baldırlarda, üst bacakta görülüyor. Erkeklerde ise aynı bölgelerde selülit görülse de oran kadınlara göre çok az oluyor. Çünkü hormonel olarak yağlı hücre oluşumunda erkekler daha şanslı duruyor.

Şişmanlık ve selülit ilişkisi

Şişmanlık ile selülit paralel giden sorunlar olmayabiliyor. Selülit cilt dokusunu etkileyen ve genelde hormonel kökenli bir sorun olarak ortaya çıkıyor. Kişi şişmanlayıp tüm vücudu genişlese bile selülit bacak gibi belirli alanlarda oluşuyor. Selülit çok zayıf kişilerde de görülebiliyor.

Korunma yöntemleri

Sağlıksız beslenmek, sporun olmadığı bir hayat biçim, sigara kullanmak, genetik etkenler, stres, östrojen yüksekliği, lenf sistemi sorunları, doğum kontrol hapları ve hamilelik selülit oluşumuna neden olabiliyor.

Stresten uzak durmak, sağlıklı beslenmek, bol bol su tüketmek, spor yapmak, sigara ve alkol kullanmamak, kimyasal ve katkı maddeleri içeren besinlerden uzak durmak, masajlar selülit ile savaşta etkili oluyor.

Selülit ve varisler

Selülit kan dolaşımını zorlaştırıyor. Çünkü bozulmuş tabaka damarları sıkıyor. Bu yüzden varisler meydana gelebiliyor. Tedavi edilmezse varislerde damar yetmezliğine de dönüşebiliyor.

Selülit tedavisi için fırçalama yöntemi

Kan dolaşımının hızlanmasını sağlamak için uzmanlar cildin kuru şekilde fırçalanabileceğini söylüyor. Böylece hücrelere giden oksijen artıyor, yağ ve toksin atımı hızlandırılıyor. Orta sertlikteki fırçalar veya lifler ile kalbe doğru fırçalama yapılması öneriliyor. Böylece ölü hücreler cilt yüzeyinden temizleniyor, dolaşım düzenleniyor. Hassas cildi olanlar içinse uygulamanın daha yumuşak yapılması gerekiyor.

Selülit tedavisi için doğal yöntem

5 yemek kaşığı aspir tohumu yağı ile 10 yemek kaşığı limon suyu karıştırılıyor. Bu karışımla her akşam selülitli bölgelere masaj yapılıyor. Yürüyüşten önce masaj yapılıp, bacaklar streç filme sarılarak spor yapılırsa da selülit azalması oluyor.

Selülit tedavisinde teknolojik yöntemler

Portakal kabuğu görünümünün hafiflemesi için radyo frekansı, kızılötesi ışınlar, mekanik masaj cihazları, ultrasın teknolojisi kullanılıyor. Selülitin oranına göre tedavi süresi değişiyor. Ortalama 5-10 seans sonrası daha sıkı ve pürüzsüz cilde kavuşmak mümkün oluyor. Tedavilerde kolajen üretimi artırılıyor ve yağ hücreleri parçalanıyor.

Radyofrekans yöntemi selülitleri gidermesinin yanında cildi daha sıkı hale de getiriyor. Bu yüzden sarkmaları düzeltmek ve cildi sıkılaştırmak için de bu yönteme başvuruluyor.

Havalı bir masaj cihazıyla yapılan bir fizyoterapi yöntemi olan pressoterapi de tedaviyi destekleyici bir işlem olabiliyor. Lenfatik akımların verildiği başka bir teknikle ödem azaltılarak yine selülit tedavisine destek olunuyor.

 

Selülit ilk ortaya çıktığı zamanlarda sadece kozmetik bir sorun oluyor. Ancak ilerlemeyi önleyici işlemler yapılmazsa başka sağlık sorunlarına da neden oluyor ve ciddi rahatsızlıklar ortaya çıkabiliyor. Tedaviden tam verim alınabilmesi için kombine tedavi yöntemlerinin kullanılması gerekiyor. Öncelikle sebepler araştırılıyor ve çıkan sonuçlara göre tedavi yöntemleri seçiliyor. Visit to be Treated aracılığıyla tedaviniz veya istediğiniz hizmet için Türkiye’nin en iyi hastanelerinden tedavi planı ve tedavi fiyat teklifi alabilirsiniz. Formu doldurmanız yeterli.