Diyabet kimi insanlarda genetik, kimilerinde ise sonradan ortaya çıkıyor. Sebebi ne olursa olsun diyabet kişinin hayatını ve yaşam kalitesini doğrudan etkileyen çok önemli bir hastalık. Şeker hastalığı mağdurlarından biri de Selim B.

Selim B. 50 yaşında, evli ve iki çocuk sahibi. 20 yıl şeker hastalığı ile mücadele etti.Tüm ailesi diyabet hastası. Bir abisi bu yüzden hayatını kaybetti. Kardeşi de kendisi gibi şeker hastası. Diyabet yüzünden Selim Barış organ hasarlarıyla mücadele etti. Selim Bey’in 20 senelik şeker geçmişinin vücudunda yarattığı tahribatı özetleyecek olursak: normal insanların 70’li yaşlarında olduğu katarakt ameliyatını Selim Bey 45 yaşında geçirdi.

Selim Bey’in ayaklarında da dolaşım bozukluğu nedeniyle başlayan ve zamanla gelen hissiyatsızlık var. Tüm bunların yanında bir de şeker hastalığının sinir sistemine vermiş olduğu zarar var ki Selim Bey en kötüsünün bu olduğunu söylüyor. Bu durum çalışma hayatını, ailesini ve sosyal yaşantısını oldukça olumsuz yönde etkiliyor.

Metabolik Cerrahi Ameliyatı

Selim bey uzun zamandır boğuştuğu diyabet hastalığından kurtulmak için kardeşi ile metabolik cerrahi merkezine başvurdu. Selim Bey ve kardeşi bir hafta arayla metabolik cerrahi ameliyatı geçirdiler ve o andan itibaren ikisinin de hayatı değişti. Selim Bey bu ameliyattan sonra gündelik yaşamında çektiği tüm eziyetlerin sona erdiğini söylüyor. Ameliyat öncesindeki diyabetik yaşamında çok eklem ve kemiklerindeki pek çok ağrı nedeniyle yürüyemezken şu an çok uzun mesafeleri rahatlıkla yürüyebildiğini söylüyor. Ameliyattan önce yaşadığı devamlı halsizlik problemi son bulmuş. Selim Bey’in ameliyatını yapan Prof. Dr. Alper Çelik ise dünyada bu ameliyatı yapan on doktordan biri. Şeker hastalığı ameliyatlarındaki başarı oranı yüzde doksan iki.

Metabolik Cerrahi Nedir?

Kilo fazlalığı veya obezite, tip 2 diyabet, kolesterol ve tansiyon yüksekliği ile seyreden tabloya Metabolik Sendrom deniyor. Metabolik sendrom; ciddi organ hasarı, iş kaybı ve önemli maddi kayıpların yanı sıra kalp ve damar hastalıklarına da sebep olması nedeniyle üzerinde durulan bir ölüm sebebi. Metabolik Sendromun ameliyat yöntemleri kullanılarak tedavi edilmesi Metabolik Cerrahi operasyonudur.

Metabolik Cerrahi’nin obezite ameliyatlarından en önemli farkı ince bağırsakların bypass işlemi ile devre dışı bırakılmaması, bir yer değiştirme (transpozisyon/interpozisyon) işlemi ile hormonal değişimlerden faydalanma prensipleri üzerine kurulmuş işleyiş mekanizmasından oluşuyor. Bir diğer fark ise Metabolik Cerrahi uygulamalarının ciddi kilo problemi olmayan tip 2 diyabet hastalarında da kilo kaybından bağımsız olarak bu hormonal düzeni değiştirebilme ve bu sayede kan şekeri kontrolü üzerine olan olumlu etkileri.

Dünya’da sadece 10 cerrahın uygulayabildiği bu yöntem, en basit anlatımıyla üç aşamadan oluşmaktadır:

1. Aşama

  • Birinci aşamada, midenin salgıladığı açlık hormonu ghrelini kontrol altına almak için, midenin sol üst dış kısmı alınıyor. Bu işlemle, vücuttaki insülin direncinin kırılması ve hastaların kontrollü bir şekilde kilo verebilmesi amaçlanıyor. Bu aşamada mideden alınan bölüm büyük değil. Operasyon sonrası hastaların kilo vermesine neden olan şey, midenin hacminin küçülmesi değil; midedeki hormonal sistemin değiştirilmesi oluyor. Bu operasyonun obezite cerrahisinden ayrılmasını sağlayan nokta da bu oluyor. Hastalar ameliyattan sonra kontrolsüz bir şekilde kilo kaybetmek yerine, vücut kitle indekslerine büyük oranda yaklaşıyorlar. Yani sağlıklı bir şekilde kilo veriyorlar.

2. Aşama

  • İkinci aşamada ise, onikiparmak bağırsağı mideden ayrılıyor; başka bir deyişle yemek girişine kapatılıyor. Bu sayede, alınan gıdaların, onikiparmak bağırsağından salgılanan insülin karşıtı hormonlarla karşılaşması önlenmiş oluyor. Ayrıca, bu işlemin hipertansiyonun kontrol altına alınmasında da etkisi olduğu biliniyor.

3. Aşama

  • Üçüncü ve son işlem ise, ince bağırsakların son bölümünden alınan bir kesitin, onikiparmak bağırsağı yerine, bir ucuyla mide çıkışına bağlanması ve diğer ucuyla, aşağıda yeniden incebağırsaklarla birleşmesi. Aslında ameliyat tekniğinin adı da buradan geliyor.

Metabolik cerrahi , sadece diyabetin kontrol altına alınmasını sağlamakla kalmıyor; ayrıca diyabetin getirdiği hipertansiyon, ellerde ve ayaklarda yanma ve karıncalanma, ayak ülserleri, böbrek sorunları, uyku apnesi, kalp damarlarındaki ve karaciğerdeki hasarlar, kolesterol ve trigliserid yüksekliği gibi sorunları da tamamen yok ediyor ya da büyük oranda düzeltiyor.

Kimler Metabolik Cerrahi için adaydır?

  • Uygun tedaviye rağmen kan şekerini kontrol altına alamayan hastalar
  • Göz, kalp, böbrek, karaciğer, ayaklar gibi organ hasarı belirti ve bulguları yaşamakta olan hastalar

Selim Bey geçirdiği bu operasyondan o kadar memnun kalmış ki diyabet hastalığıyla yaşayan herkese bu tedaviyi tavsiye ediyor. Doktorunun ona vaat ettiği konforlu ve yüksek standartlı yaşama tamamen kavuştuğunu söylüyor.

Diyabet hastalığı baş etmesi ne kadar güç olsa da tedavisi mümkün. Siz de hayatınızı kısıtlayan bu zorlu hastalığı metabolik cerrahi ameliyatıyla atlatabilirsiniz.

Eğer siz veya bir yakınınız metabolik cerrahi ameliyatı olmak istiyorsa Türkiye’ye gelip en iyi şekilde hizmet alabilirsiniz. www.visittobetreated.com adresinden bize başvurun. Visit to be Treated aracılığıyla tedaviniz veya istediğiniz hizmet için Türkiye’nin en iyi hastanelerinden tedavi planı ve tedavi fiyat teklifi alabilirsiniz. Bunun için sadece “Formu doldurmanız yeterli”.