Sedef hastalığı nasıl tedavi edilir?

Kaplıca kürleri Sedef hastalığı tedavisinde en önemli avantajlardan biridir. Çünkü doğal sular cilde iyi geliyor. Tüm dünyada 125 milyon sedef hastası var. Özellikle diz, dirsek ve saçlı deri gibi bölgelerde görülen sedef, hayat kalitesini olumsuz etkileyen ve kişide öz güven eksikliğine neden olan bir hastalıktır. Türkiye ‘de birçok bölge de çıkan şifalı sular sayesinde cilt hastalıkları başarılı bir şekilde tedavi ediliyor.

Türkiye’de birçok tıp merkezi, 2500 yıldır hastaların iyileşmesi için kullanılan şifalı su ve çamurla birçok deri hastalığını tedavi ediyor. Ve bunu yaparken, uzman hekimler eşliğinde gelişmiş teknolojiler kullanılıyor. Termal ile teknolojiyi bir araya getiren bu tür tedavi merkezleri dünyada çok az ülkede mevcuttur.

Sedef hastalığı nedir?

Sedef hastalığı bir cilt hastalığıdır. Deri de kızarıklıklar ve kabuklanmalar ile kendini gösterir. Vücudun değişik yerlerinde görülebilir. Sedef çok büyük alanlarda olduğu gibi çok küçük bölgelerde de görülebilir. Hatta tüm vücudu da kaplayabilen bir hastalıktır. Sedef hastalığını,  iltihaplar, kullanılan bazı ilaçların yan etkisi, çoğunlukla stres, yaşanan travmatik olaylar, yaşanılan yerin iklimi ve dahili hastalıklar etkileyebilmektedir. Sedef çok bilinmese de ender olarak ta olsa romatizmalı bir hastalığa neden olabiliyor.

Tıp merkezinde,  kırmızı renkteki bölgeye özel çamur, banyo ve sarmalama şeklinde uygulanıyor. Çamurun sülfatlı mineralli yapıda olması nedeniyle özellikle sedef ve egzama gibi cilt hastalıklarına iyi geliyor.

Sedef hastalığı neden oluşur?

Sedefin nedeni aslında bilinmiyor. Birçok nedeni var ama esas nedeni bilinmiyor. Bir nedenden dolayı deri hücrelerinde bir artış oluyor. Yani yanlış bir çoğalma meydana geliyor ve deride kızarıklıklar, kabuklanmalar, kabarıklıklar oluşmaya başlıyor. Bu tip rahatsızlıklar da genetik etki önemli bir faktördür. Yani ailede bir kişi de varsa diğer aile bireylerinden birinde çıkma ihtimali yüksek ama tamamen genetik demekte mümkün değil. Çünkü geçmişte hiç kimsede yokken de sedef görülebiliyor. Örneğin tam nedenini bilinmese de stresin sedefi tetiklediğini kesin olarak bilinmektedir. Saçlı deride, dirseklerde yaygın olarak görülüyor. Nadiren de el içi ve ayak tabanlarında kalınlaşma, sivilce oluşumu olarak da karşımıza çıkıyor.

Sedef hastalığında hangi tedavi yöntemleri kullanılıyor?

Sedef tamamen tedavi ile yok edilebilen bir hastalık değil. Tekrarlama riski hep var. Ancak tedavide ekstra kullanılan yöntemler ile büyük oranda iyileşme sağlanıyor.

Şimdi sedef hastalığının tedavisinde öncelikle yan etki riski en az olan merhem tedavilerini tercih ediyoruz. Hafif düzeyde ise yani vücudun yüzde 20 sinden azında sedef hastalığı varsa o zaman bu durumda sedefle çeşitli kremlerle merhemlerle ya da pansumanlarla baş edebilmek mümkün oluyor. Ancak biraz daha şiddetli ya da mevcut merhemlerle baş edilemeyecek durumlarda ise bir üst basamak tedaviye geçmek gerekiyor ki bunlar haplar veya iğnelerden olabiliyor. Eğer bu da etki etmedi ise son yıllarda çok yeni olarak kullanılmaya başlayan, gen teknolojisiyle üretilen biyolojik ajanlar dediğimiz iğne tedavileri var. Bununla birlikte son çare olarak bir de ultra viyole tedavisi var ki o da kremden fayda görmeyen hastalarda ultra viyole ışınlarından faydalanarak uygulanan bir yöntem.

Türkiye’de içinde 5 yıldızlı otelinde bulunduğu tıp merkezlerimiz var. Siz tedavi olurken ailenizin ya da yakınlarınızın tatil yapabileceği, yakınlardaki tarihi ve turistlik yerleri gezebileceği bir imkan bulunuyor.

Özellikle yurt içi ve yurt dışından gelen hastalar, tedavilerden arta kalan zamanlarını ya tıp merkezleri içinde dinlenerek geçiriyor ya da kısa bir araba yolculuğu ile turistik merkezlerde deniz, doğa ve tarih ile dolu yerleri geziyor.

Tıp merkezlerinde sedef hastalığı tedavisi için kullanılan farklı yöntemler nelerdir?

Sedef hastaları çok uzun süre tedavi alan hastalar olup başvuran sedef hastaları yıllarca tedaviden yorulmuş ve bıkmış olarak karşımıza çıkabilmektedir. Çünkü tedavi görüyorlar ve bir süre sonra sedef tekrarlıyor. Bu durum da insanları umutsuzluğa, yılgınlığa sevk ediyor. Tedavi merkezimize gelen hastalara tüm medikal tedavileri uyguluyoruz. Yani sedefin görülme büyüklüğüne göre kremler, iğneler, ultraviyole ışıkları gibi her türde tedavi uygulanıyor. Merkezlerimizin en büyük farkı kaplıca kürlerimizdir. Çünkü doğal olarak çıkan su ve çamurda deri hastalıklarına iyi gelen birçok kimyasal madde var. Sedefi olan hastaları en çok rahatsız eden kabuklanma dır. Hele hele o kabukların etrafa saçılması. Uyguladığımız kaplıca kürleri ile bu kabuklanma dan yok ediyoruz. Aynı zamanda kaplıca içeriğindeki bazı kimyasal maddeler, bikarbonat kalsiyum sülfür gibi kimyasal maddeler antiimfülematuar dediğimiz yangı giderici etkiye sahiptir. Bu da kızarıklığı azaltıcı ve bu kalın kabuklanmaları yumuşatıcı, yatıştırıcı etkiye sahip dolayısıyla hem tek başına hastanın tedavisinde hem de deri lezyonlarının tedavisinde çok etkili oluyor. Gerektiğinde de zaten devam eden tedavilere çok güzel destek oluyor. Dünya da cilt hastalıklarına iyi gelen kaplıca suyu bulmak çok da kolay değilken Türkiye coğrafyasının bu konuda zengin olması sedef hastaları için büyük bir şans.

Tıp merkezlerimiz hastalıklara göre kürler sunuyor. Bu kürler de çamur sarmalama, çamur sürme ve kurutma, güneş terapisi, masaj gibi pek çok tedavi uygulanıyor. Ayrıca hasta ayrılırken de yaşamının kalan kısmında alacağı tedbirler konusunda detaylı olarak bilgilendiriliyor.

Sedef hastalığının eklemlere yan etkisi var mı?

Maalesef evet. Genellikle ortalama yüz hastanın beşinde sedef hastalığı romatizmal bir hastalığa neden olabiliyor ki biz buna psöriatik artrit diyoruz yani artrit eklem infilamasyonu yangısı neler olabiliyor örneğin bel ağrıları olabiliyor bel de ciddi bozukluklar ortaya çıkabiliyor. Elin küçük eklemlerinde yani parmak eklemlerinde şişmelere yol açabiliyor ya da dizler gibi büyük eklemlerde problemlere yol açabiliyor.  Hasta genellikle ağrı ile bunu hissediyor ama çoğu zaman sedef hastalığından önce bile ortaya çıkabiliyor.  Dolayısıyla ya önce fizik tedavi hekimi tanıyı koyuyor ya da sedef tanısı aldıktan sonra ağrılarla birlikte değerlendirildiğinde bir sedef romatizması olduğu açığa çıkabiliyor. İşte bu hastalara farklı bir yaklaşım gerekiyor başvurulan tıp merkezinin iyi bir yanı da her iki bölgeye birden hitap edebiliyor olmasıdır. Yani hastalarımız hem derileri açısından tedavi alırken yani deri lezyonları için kaplıca kürleri ya da diğer tedavileri alırken aynı zamanda romatizmal bir hastalığı da varsa tedavi edilebiliyor.

Tedavi, termal ve tatili bir arada sunan

Türkiye’de tıp merkezi olarak tedavi, termal ve tatili bir arada sunan, yurt dışından gelen hastalara ulaşım ve tercüman dahil bir çok desteği sağlayan bir çok sağlık merkezi mevcut. Öyle ki; sağlıklarına kavuşan hastalar bir sonraki yıl sadece tatil için Türkiye’ye geliyor.

Türkiye’de size en uygun tedaviyi sunan tıp merkezinde tedavi olmak, termal sularda şifa bulmak isterseniz,    eğer sizin ya da bir yakınınızın sedef hastalığı  varsa ya da ağrılardan kurtulmak isterseniz www.visittobetreated.com adresinden bize ulaşın. Uzmanlarımız en kısa zamanda sizinle iletişim kurarak uygun bir bütçe ile tedavi planlaması sunacaktır. Visit to be Treated aracılığıyla tedaviniz veya istediğiniz hizmet için Türkiye’nin en iyi hastanelerinden tedavi planı ve tedavi fiyat teklifi alabilirsiniz. Bunun için sadece ” Formu doldurmanız yeterli”.