Sedef hastalığı tüm dünyada 125 milyon kişiyi etkiliyor. Bir deri hastalığı olarak bilinen sedef hastalığı yaşam boyu devam edebiliyor. Bağışıklık sistemi rahatsızlığından kaynaklanan hastalıkla ilgili yeni tedavi yöntemleri sayesinde birçok hasta şifa buluyor.

Sedef hastalığı nedir?

Sedef hastalığında deri hücreleri tam olgunlaşamıyor ve dökülmeyip üst üste birikiyor. Sedefte ciltte kızarıklık, pullanma ve iltihaplanma olabiliyor. Genellikle kaşıntı olmuyor.

Belirtiler daha çok gövdede, kollarda ve bacaklarda ortaya çıkıyor. Ancak saçlı deri, avuç içi, ayak tabanı, kıvrım yerleri gibi alanlarda ortaya çıkan sedef bazen mantar, egzama gibi hastalıklarla karıştırılabiliyor.

Ayak tabanları, avuç içleri çatlayabiliyor. Belirtilerin oranı kişiden kişiye değişiyor. Hastalık genellikle kronik oluyor. Sedef hastalığı bazen tırnakları ve eklemleri de olumsuz etkileyebiliyor. Tırnakta çukurlar, sarı-kırmızı lekeler, kalınlaşmalar ve tırnak alt kısmında kanamalar olabiliyor.

Sedefin nedenleri

İnsanların ortalama %2-3’ünde ortaya çıkan sedefin nedeni net olarak bilinmiyor. Uzmanlar; genetik faktörler, stres, yanık gibi travmalar, enfeksiyonlar, D vitamini dengesizliği, enfeksiyonlar, obezite, sigara, alkol gibi şeylerin sedefi tetikleyebildiğini düşünüyor.

Sedef hastalığı tedavi yöntemleri

Öncelikle sedef hastalığı olan kişinin bu hastalığın kronik olduğunu, zaman zaman tekrarlamaya müsait olduğunu bilmesi gerekiyor.

Sedef tedavileri sayesinde daha düzgün bir cilde kavuşmak mümkün oluyor. Sedef tedavisi kişiye özel yapılıyor. Hasta analiz edildikten sonra gerekli tedavi yöntemleri uygulanıyor.

Özellikle kremler sedef tedavisinde olmazsa olmazlar arasında bulunuyor. Nemlendirici kremler, D vitamini içeren kremler, katran ve sitostatikli kremler ve özel temizleme solüsyonları kullanılabiliyor.

Sedef hastalığı vücudun büyük bölümüne yayılmışsa ya da çok ilerlemişse veya kremlerle yapılan tedavilere yanıt alınamıyorsa ultraviyole A veya B ışığı yayan cihazlarla tedavi de deneniyor. Ek olarak dışında sistemik retinoidler, siklosporin, enjeksiyonla uygulanan biyolojik tedavi yöntemleri de gerekli görülürse kullanılabiliyor.

Sedef hamile kalmaya engel mi?

Sedef hastalığında uygulanan tedavi yöntemine göre hamile kalamama riski oluşabiliyor. Örneğin sistemik tedaviler esnasında ve tedavi bittikten sonra bir süre hamile kalınamayabiliyor.

Sedef hastalarının yaşadığı zorluklar ve alınabilecek önlemler

Sedef hastalığı, hastaların fiziksel olarak yaşam kalitesini düşürmekle kalmayıp, aynı zamanda sosyal yaşamlarında da birçok olumsuzluğu beraberinde getirebiliyor. Gündelik ve iş hayatlarında çevrelerindeki insanlar ve hatta kimi zaman aileleri tarafından dışlanan ve ‘damgalanma’ sorunu yaşayan sedef hastaları psikolojik olarak büyük sorunlarla karşılaşıyor. Sedef hastalarının sosyal hayatını etkileyen en büyük sorun ise sedef hastalığının bulaşıcı zannedilmesi oluyor.

Hastalığın fiziksel zorlukları için tedavi uygulanırken kişinin psikolojik destek alması da yardımcı olabiliyor. Sedef hastalığının psikolojik etkenlerle de büyük ölçüde tetiklendiği biliniyor.

 

Sedef hastalığı halk arasında korkutucu olarak bilinen, tedavisi mümkün olmayan bir cilt hastalığı olarak biliniyor. Aslında sedef hastalığı kronik bir hastalık olmakla beraber, tedavisi de mümkün olabiliyor. Visit to be Treated aracılığıyla tedaviniz veya istediğiniz hizmet için Türkiye’nin en iyi hastanelerinden tedavi planı ve tedavi fiyat teklifi alabilirsiniz. Formu doldurmanız yeterli.