En çok erkeklerin saç dökülmesi problemi konuşulsa da aslında saç dökülmesi kadınlarda da ciddi bir problem oluyor. Saç dökülmesi nedenleri doğru tespit edildiğinde tedavi de mümkün oluyor.

Sağlıklı saçın özellikleri nelerdir?

Saç telleri aslında keratin isimli proteinleri yapısında barındıran ölü hücreler olarak saç derisinde yer alıyor. Canlı kökten uzayan saç telleri doğuyor, büyüyor ve yerine yenileri gelince ölüyor. Saç uzarken 2-3 sene süresince kökten besleniyor ve sonra bir süre kökten saç çıkmıyor ve kök büzüşüp saçı bırakıyor. Bu dinlenme evresinin ardında 6 hafta kadar sonra kök yine uyanıp saç üretimine devam ediyor. Eskiyen saçlar ise taradıkça dökülüyor.

Saç dökülmesi nedenleri

Saçın aşınması, saç uçları çatallanmasıyla birlikte saçlar kuruyor ve dökülüyor. Bunun nedenleri arasında perma, boya, fön gibi saçı zorlayan uygulamalar ve çok fazla güneş ışığına maruz kalmak olabiliyor.  Ayrıca saç dökülmesi demir, B12, çinko, folik asit eksikliği gibi durumlarda da ortaya çıkabiliyor. Yine hava değişimleri de saç tellerinin daha yoğun dökülmesine neden olabiliyor. Bunun dışında tabii kemoterapi gibi ekstra uygulamalar nedeniyle de saç kayıpları yaşanıyor.

Günde 50-100 tel arası saçın dökülmesi normal kabul ediyor. Bundan daha fazla bir dökülme varsa uzmana başvurulması öneriliyor.

Alınabilecek önlemler

Saçlar biz ne yiyorsak aslında onunla besleniyor. Bu yüzden sağlıklı beslenme doğrudan saç sağlığına da etki ediyor. Saç yapısı ve derisine uygun şampuan ve sabun kullanımı da saçların güçlenmesini sağlıyor. Ek olarak yapılan aromaterapi uygulamaları ve saç maskeleri de saçın güzelleşmesine katkı sağlıyor. Saç derisinin nefes alabilmesi için deriyi tıkayacak çok tozlu, nemli ortamlardan da olabildiğince uzak durmak gerekiyor.

Saç dökülmesi kadın ve erkeklerde daha çok ne zaman oluyor?

Erkeklerde saç dökülmesi ergenlik yıllarında başlıyor ancak görünür hale gelmesi yirmili yaşlarda oluyor. Kadınlarda sürekli bir ilaç kullanımı ya da başka bir hastalık yoksa daha çok hamilelik sırasında hormonlar yükseldiği için saç dökülmesi gerçekleşebiliyor.

Saç dökülmesi tedavisi

Saç dökülmesi için çeşitli tedavi yöntemleri bulunuyor. Hele ki durum erken teşhis edilirse çözüm çok daha kolay oluyor. Önce neden tespit ediliyor ondan sonra da kişiye özel uygulamalar yapılıyor.

Saç tellerinin azalması durumunu bir eczaneye ya da bir markete gidip saç dökülmesini engelleyen ürünler alarak çözmek ne yazık ki pek mümkün olmuyor. Bu tip ürünler genelde geçici çözüm sunuyor. Doğru adrese, doğru tedaviye yönelik bir yol izlemek gerekiyor. Saç dökülmesi ancak kişiye özel uygulamalarla uzun vadeli şekilde çözülebiliyor. Saç dökülmesi tedavisinde sık kullanılan doğal ürünler arasında badem yağı, kekik yağı, lavanta yağı, sedir yağı ve biberiye yağı geliyor.

Saç ekimi

Genetik nedenler, yaşlanma, yaralanma ve farklı hastalıklar neticesine olabilen saç kaybı saç ekimi ile düzeltilebiliyor. Sağlıklı saç köklerinden faydalanılarak boşalmış saç derisi alanlarına ekim yapılıyor. Vücutta yeterli oranda saç kökünün bulunduğu herkese saç ekimi yapılıyor. Kadın ve erkek olarak cinsiyete göre bir farklılık olmuyor. Ayrıca kaş, bıyık, sakal için de ekim yapılabiliyor.

Saç kaybına göre uygulama süresi değişse de genellikle işlem 1-2 saatte lokal anesteziyle gerçekleşiyor ve kişi hemen normal hayatına dönebiliyor. Özel bir bandaj ile bir süre koruma sağlanıyor. 2-3 gün evde istirahat öneriliyor. Yeni ekilen saçlarda başlangıçta bir dökülme oluyor. Birkaç ay sonra saç ekimi tutunduğunda tekrar saçlar çıkıyor.

 

Sağlıklı saçlara sahip olmak kadınların ve erkeklerin dış görünüşleriyle ilgili en önemli öncelikleri arasında yer alıyor. Bu nedenle saç dökülmesi önemli bir sorun oluşturabiliyor. Yapılan araştırmalar sayesinde özel işlemler ile bu sorun çözülebiliyor. Visit to be Treated aracılığıyla tedaviniz veya istediğiniz hizmet için Türkiye’nin en iyi hastanelerinden tedavi planı ve tedavi fiyat teklifi alabilirsiniz. Formu doldurmanız yeterli.