Her ay 5 bin kişi saç ekimi için Türkiye’ye geliyor. Bunun üç nedeni var; saç ekimi konusunda Türkiye’nin bir çok gelişmiş ülkeden daha iyi olması, fiyatı ve işlemin hızlı yapılması…

Estetik kaygılar tıp biliminde yeni arayışlara, teknolojinin bu yönde gelişmesine katkı sağladı. Genetik ve çevresel faktörler saç dökülmesini arttırdıkça bu yönde araştırmalar genişletildi. Çözüm arayışları her yıl yeni teknolojilerle ilerledi.

Kimler saç ekimi yaptırabilir?

Günümüzde birçok kişi tarafından yaptırılan ve gün geçtikçe başarı oranları neredeyse yüzde yüze ulaşan saç ekimi işlemleri, yalnızca saç dökülmesi yaşayan kişiler için uygulanan bir yöntem değil.

Kişinin 18 yaşından büyük olması, genel sağlık durumunun uygun olması, saç ekimine ihtiyaç duyduğu alanlarla için donör belgesi yeterli olması durumunda kadın ya da erkek herkes saç ektirebilir. Kişinin yaş aralığı uygun ise, sağlık durumu yerinde ise, saç dökülmesi çeşidi saç ekimine uygun ise, herkes saç ekimi işlemine başvurabilir.

Hangi tip saç dökülme tiplerinde saç ekimi yapılır?

Her saç dökülmesi çeşidi, saç ekimi için uygun değildir. Bu aşamada dikkat edilecek başlıca unsur, saç dökülmesi çeşidi olarak karşımıza çıkıyor. Geçici saç dçkülme durumlarında, saç ekimi yapılmıyor. İlk olarak saç dökülmesi tipinin doğru şekilde tespit edilmesi gerekiyor. Çeşitli durumlarda, bazı hastalıklar nedeniyle, stres ya da hormonal bozukluklar sebebiyle ortaya geçici saç dökülmeleri sorunları çıkabiliyor. Bu durumda saç ekimi yapılmıyor.

Saç ekimi, yalnızca kalıcı saç dökülmelerinde uygulanıyor.  Kalıcı saç dökülmeleri; erkek tipi dökülme, kadın tipi dökülme ve bölgesel dökülme olarak 3’e ayrılıyor. Erkek tipi saç dökülmeleri, saç ekimi için en ideal dökülme çeşidini oluşturuyor. Kalıcı olan ve git gide dökülmelerin hızlandığı bu saç dökülme çeşidinde, en uygun yöntem, saç ekimidir. Kadınlarda ve erkeklerde eşit oranda erkek tipi saç dökülmeleri görülebiliyor.

Kadın tipi saç dökülmeler ise daha farklı. Bu saç dökülmeleri hamilelik ya da farklı hormonal sorunlar sebebiyle ortaya çıkabilir. Bu yüzden de kadın tipi dökülmelerde saç ekimi yapılıp yapılamayacağına, saç analizi sonrasında doktor tarafından karar verilir. Diğer dökülme türü ise; bölgesel dökülmeler… Bu dökülmelerde de bazı durumlarda saç ekimi yapılabilirken, bazen yapılamaz. Bu duruma bölgesel dökülmenin sebebi ve bölgesel dökülmenin durumu dikkate alınır.

Örnek olarak; yara aldıktan sonra ya da yanık gibi durumlarda bölgesel dökülmeler meydana gelir. Bu durumlarda, saç ekimi yapılabiliyor. Fakat yara ya da yanık çok ciddi oranlarda ise, saç köklerinin çıkması mümkün değilse, saç ekimi yapılmıyor.

Saç ekimi sonuçları kalıcı mıdır?

Saç ekimi hakkında en merak edilen sorulardan biri, elbette ki ‘’saç ekimi kalıcı mı?’’, ‘’saç ekiminden sonra saçlarım dökülür mü?’’ oluyor. Saç ekimi yönteminde, saç kökleri ense bölgesinden toplanır. Bu sayede de saç dökülme oranı oldukça azdır. Ense bölgesindeki saç köklerinin yaşam süreleri diğer saç köklerine göre daha fazladır ve bu kökler daha sağlam ve dirençli. Yaşın ilerlemesi sebebiyle saçlarda yaşanan dökülme ve zayıflamalara rağmen ense bölgesinde saç köklerinin varlığını sürdürmesi de bu faktör sebebiyledir. Bundan dolayı da ekilen saçların dökülüp dökülmeyeceği endişesi ortadan kalkar. Kanalların açılması aşamasında saç gövde ve köklerine istenmeden az da olsa zarar verebilir, bu durum normal kabul edilir. Dökülme olsa bile saçlar bir süre sonra yeniden çıkıyor. Bu sebepten dolayı işlem sonrası saç kaybı nadir olarak, bu sebebple görülebiliyor.

Saç ekimi operasyonu yaş sınırı nedir?

Saç ekimi işlemi 18 yaşından itibaren erkek tipi saç dökülmesi olan herkese başarılı şekilde uygulanıyor. Eğer önemli bir sağlık sorunu mevcut ise, alerji, yüksek tansiyon gibi sorunlar varsa uzmana bu durumların önceden bildirilmesi gerekiyor. Ekim işleminin tamamlanmasından sonra ise günlük yaşantıya direkt olarak dönülebiliyor. Saç ekiminin herhangi bir yan etkisi ya da uzun vadede yol açacağı bir sorun da olmadığı için oldukça güvenli bir işlem olarak sıkça uygulanıyor.

Saç ekimi sırasında ve ekim sonrasında herhangi bir ağrı duyar mıyım?

Saç ekimi işleminde bölgesel anestezi uygulanır. Bu sayede ekimde ya da ekim sonrasında herhangi bir ağrı ya da acı duyulmuyor.

Kadınlara saç ekimi yaptırabilir mi?

Kadınlara saç ekimi yaygın olarak hali hazırda yapılıyor. Erkeklere yapılan saç ekiminde olduğu kadar, kadınlara yapılan saç ekimi de başarı ile sonuçlanıyor.

Saç ekimi işlemi pahalı mı?

Amerika Birleşik Devletlerinde saç ekimi yaptırmak isteyen biri 30 000 dolar ödüyor. Avrupa’da bu fiyat 15 000 euro. Türkiye’ye de ise bu fiyatların neredeyse beşte biri ödenerek yaptırılıyor saç ekimi.

Türkiye’ye tatile gelip, saç ekimi konusunda işleminizi kaliteli,hızlı ve uygun fiyatla alıp tatilinize kaldığınız yerden devam edebilirsiniz. www.visittobetreated.com adresinden ya da whatsapp yoluyla bize başvurursanız uzmanlarımız her türlü planlama konusunda size yardımcı olacaktır. Visit to be Treated aracılığıyla tedaviniz veya istediğiniz hizmet için Türkiye’nin en iyi hastanelerinden tedavi planı ve tedavi fiyat teklifi alabilirsiniz. Formu doldurmanız yeterli.