Kadınlığın  sembolü olarak kabul edilir saç. O yüzden de kadın için erkeklere göre daha önemlidir. Ancak erkeklerde saç dökülmesi kadınlara göre daha çok görülür. Ayrıca saç dökülmesi beslenme bozukluğundan, kullanılan ilaçlardan, triod  gibi bazı hastalıklardan da kaynaklanabiliyor.

Saç dökülmesini geciktirebilirsiniz ama tamamen yok edemezsiniz. İşte burada saç ekimi devreye giriyor.  Saç ekimi, saçsızlık problemini çözmede kullanılan en başarılı yöntemlerden biri.

Saç ekimi nasıl yapılır?

Saç ekimi uygulamasında istenilen ve başarılı sonucun alınması, saç ekimi yapan ekibin tecrübeli olması ile yakından ilişkili. Ekibin bilgili olması, hasta ile iletişimin güçlü olması gibi birçok faktör saç ekimi başarısını etkiliyor. Bununla beraber, hastanın saçının rengi, inceliği, kalınlığı cilt rengi gibi faktörler de saç ekimi başarısını etkileyen önemli faktörler arasında.

Saç ekimi işlemi tüm dünyada küçük cerrahi işlem olarak kabul ediliyor. Saç ekimi ekilecek greft-FU(foliküler ünite) sayısına göre değişiyor ancak genel olarak 4-6 saatte işlem tamamlanıyor. Tamamen lokal anestezi altında yapıldığı için de hasta için oldukça konforlu bir süreç olmasını sağlıyor. Saç ekiminden önce detaylı bir saç analizi ve muayene yapılır. Bu sayede de ekilecek ve alınabilecek saç miktarı belirleniyor.

Saç ekimi için izlenmesi ve uyulması gereken aşamalar işlem sonrası detaylı olarak hastaya anlatılıyor. Hastanın işlemden sonra doktor talimatlarını izlemesi neticesinde de başarılı sonuçlar alınıyor.

Fue yöntemi ile saç ekimi nedir?

Günümüze kadar insanoğlunun saç konusundaki ihtiyaçlarını karşılamak için cerrahi bir sürü yöntemler bulunmuş, yapılmış, uygulamaya geçilmiş. Ama en son 2000’li yılların başında footla devam eden bu araştırma geliştirme sistemi fue tekniği çıktıktan sonra yerini tamamen fue ye bırakmış. Ve şu anda dünyada da çok gelişmiş bir noktada özelliklede ülkemiz türkiye de bu konuda çok başarılı sonuçlar alıyoruz.

Saç ekimi sonrasında iz kalır mı ?

Günümüz koşullarında teknolojide ve tıp alanında çığ gibi büyüyenteknoloji araştırmaları ile saç ekiminde de son dönemde oldukça başarılı ve hatta gelinecek en mükemmel noktalara varıldı. Bu sayede de muhteşem yöntemler uygulanıyor ve en doğal sonuçlar elde edilebiliyor.

Gelişen yöntemler sayesinde saç ekimi tamamlandıktan sonra artık herhangi bir iz de kalmıyor. Buna en güzel örnek fue yöntemiyle yapılan saç ekme işlemi olarak karşımıza çıkıyor.

Oldukça ender şekilde görülmekle birlikte, bazı zorunlu durumlarda da fut yöntemine de başvurulması gerekebiliyor.  Bu teknik neticesinde 1 mm eninde 22 cm genişliğinde, çizgi şeklinde iz kalması söz konusu olsa da izler oldukça nadir görülür ve izler dışardan kesinlikle belli olmuyor. Bu yöntemin uygulanması kararını saç ektirecek kişi ve elbette ki uzman. Bu yöntem sonucunda iz kalma riski, yöntemin uygulancağı kişi ve saç dökülme sebepleri ile ilgili olarak karşımıza çıkıyor. Saç alınacak bölgede bulunan saçlar cansız ve seyrek ise bu gibi durumlarda uzman fut yöntemine karar vermesi mümkün.

FUE yönteminin bir diğer avantajı ise, saç ekimi sonrasında greft alınan ya da ekilen bölgede hiç bir şekilde yara izinin kalmaması olarak karşımıza çıkıyor. Ancak bu aşamada dikkat edilmesi gereken, işlemin yalnızca profesyonel tedavi merkezlerinde, doğru şekilde yapılması… Ancak işini bilen ve uzman kişilerce yapılan saç ekimlerinde iz kalması mümkün değil. Profesyonel olmayan ellerde yapılan saç ekimlerinde alınan greftlerin boyutları ve yoğunluğu ayarlanamazsa saç derisinde izler kalması gibi riskler doğabiliyor.

Saç ekiminde acı hissedilir mi?

Saç ekimi sırasında lokal anestezi uygulanır. Bu sayede de acı ya da sızı duyulmaz. Saç ekimi ardından hasta biraz ağrı duyabilir. Ancak kullanılan ağrı kesiciler ile ağrılar kolayca kontrol altına alınabiliyor. Saç ekimi ardından ilk gece hafif bir sızı olabiliyor. Bu ibi durumlarda ağrı kesici ile sızı kontrol altına alınıyor. Bu noktada unutulmaması gereken önemli faktör; bunun sonucunda doğal ve gür saçlara kavuşabileceğiniz.

Toplumumuzda saç dökülmesi, hem erkeklerin hem de kadınların sıkça karşılaştığı ve en rahatsız olduğu sorunların başında geliyor.  Oldukça yaygın şekilde görülen saç dökülmesi, psikolojik sorunları da peşinden getiriyor. Kişinin özgüveninin kırılmasına, aynaya küsmesine ve insan ilişkilerinin bozulmasına yol açabiliyor. Pek çok kişi kendine uygun doğrultuda öneriler ile birlikte kozmetik ürünleri kullanarak saç dökülme sorununu çözmeye çalışır. Bu gibi çözümler ispatlı olmamakla beraber sorunu daha da kötüye götürebilir.

Saç dökülmesi gibi sorunlarla başa çıkmanın en doğru yolu, uzman kadro eşliğinde yapılması gereken  saç ekimi olarak karşımıza çıkıyor. Fue yöntemi ile uygulanan saç ekiminde ağrı, acı gibi sıkıntılar neredeyse hiç yaşanmıyor.

Dünyada 7 milyardan fazla insan yaşıyor. Çevresel ve genetik etkenlerle birçok insan hastalıklarla karşı karşıya kalıyor. Ama her hastalığın çaresi var. Yeter ki doğru hastaneyi ve doğru doktoru bulun. O yüzden biz varız.  Hem saç dökülmenizi yavaşlatmak hem de saç ektirmek için formu doldurmanız yeterli.