Hamilelik doğal bir dönemdir. Kimi durumlarda hamilelik gerçekleşmeden önce anne adayının vücudunda halı hazırda mevcut olan hastalıklar ya da gebelikten dolayı daha sonra hamilelik dönemi kendini gösteren problemler farklı risklerin meydana çıkmasına yol açabilir.

Riskli hamilelik denince akla ölümcül vakalar geliyor ne yazık ki. Oysa riskli hamilelikte anne diyabet, guatr gibi bir hastalığa sahipse, anne adayı çok zayıf ya da çok şişman ise ya da hamilelikle ortaya çıkan hipertansiyon gibi hastalıklarda riskli gebeliğe giriyor. 18 yaş altı ve 35 yaş üstü kadınlarda yaşanan gebelik bu tanıma girse de sorun çok daha karmaşık.

 

Uzmanların bazen annenin hayatını kurtarabilmek için gebeliği feda ettiği hastalıklarda buna dahil olabilir ya da çok daha masum bebeğin yeterince büyümediği, suyun yeterince olmadığı ya da suyunun çok fazla olduğu takip edilmesi ve bebeğin ya da annenin sağlığını tehlikeye girdiği an da müdahale edilmesi gerektiren süreçler olabilir.

Bu tür durumlarda annenin ve bebeğin yakından takibi gerekiyor. Bu takibin çok tecrübeli hekimler tarafından yapılması çok önemli. Bebeğin erken doğması, doğduktan sonra çeşitli rahatsızlıkların olması ihtimali yüzünden doğumun bu konuda uzman bir sağlık kuruluşunda yapılması anne ve bebek sağlığını korumada en büyük etken.

Riskli Gebelik

Doğduktan sonra da hastanede o bebeğin bakımının yani erken doğmuş, düşük kilolu doğmuş, çeşitli hastalıklarla doğmuş bebeklerin bakımının tedavisinin gerekiyorsa cerrahisinin kusursuz şekilde yapılabilmesi lazım. Yoksa sadece annenin gebeliğindeki riskleri izleyip doğumunu yaptırdığında bakımını üstlenemeyeceğiniz bir hastane iseniz riskli gebelik izlemi yapmamanız gerekir. Riskli gebeliğin kriterleri çok geniş bir alanı kapsıyor. Öyle ki bu çocuğun bir mikrop kapmasından, çocuğun büyümemesine ya da hiç sebebini bilmediğimiz şekilde erken doğmasına, erken doğup dışarıda yaşayamayacağına ya da yaşaması tehdit altında henüz organları olgunlaşmadan doğmasına kadar her şey riskli gebelik grubu altında.

Annenin bir önceki gebeliğinde yaşadığı deneyimi, bir önceki gebeliğinde gebelik şeker hastalığı yaşaması ya da bir önceki gebeliğinde çocuğun yeterince büyümemesi zamanı geldiğinde çok düşük doğum ağırlığıyla doğması gibi riskler bile bir sonraki gebelik için bize riskli gebelik olasılığını düşündürüyor. Bundan beş yıl öncesine kadar 35 yaş üstü hamileliklerin hepsi yüksek riskli gebelik olarak tanımlanıyordu. Ancak gelişen teknolojilerle birlikte teşhis olanakları arttı. Artık ileri yaşlar çok riskli gebelik olarak görülmüyor.

çatlak tedavisi

Günümüzde Riskli Gebelik

Şu anda 40 yaşındaki gebelikle riskli gebelik olarak kabul görüyor. Annenin daha önceki gebeliğinde yaşadığı komplikasyonlar ya da annenin gebe değilken bile taşıdığı hastalıklardan örneğin bir şeker hastalığı, örneğin bir tansiyon hastalığı gibi. Gebe kaldığında bebeğe risk yaratabilecek durumların hepsini gebe kalmadan önce gözden geçirmek zorundasınız. Gebelikte de ortaya çıkabilecek her türlü sorunu olmaz demeyip yakından her hastanın başına gelebilecekmiş gibi takip ve tanı peşinde koşmamız gerekli.

Kan uyuşmazlığı, akraba evliliği artık herkesin bildiği riskli gebelik kriterlerinin başında. Ancak, hamileliğin belli zamanlarında yapılacak testler, riskli gebelik sorunu olduğunu ortaya çıkarabiliyor. Eğer size riskli gebelik tanısı konulduysa veya bu konuda en ufak bir şüphe varsa bunun için doğru sağlık kuruluşunu bulmanız gerek. Çünkü riskli gebelik her doktorun ya da her hastanenin takip edebileceği ve doğumdan sonra çıkacak olan komplikasyonlarla baş edebileceği bir durum değil. Bunun sebebi: birincisi bebeğin down sendromu ya da kromozom anomolisi taşıyıp taşımadığını, hayatla bağdaşmayan özürleri olup olmadığını gebeyken ortaya koyabilmek. İkincisi annenin hastalıklarına bağlı gebelikte risk yaratabilecek gebelik tansiyonu, gebelik şekeri, bulaşıcı hastalıklar gibi şeyleri ortaya koyabilmek. Üçüncüsü de gebelik sırasında sebebini bilsek ya da bilmesek bebekteki gelişim anomalileri.

Rutinde Neler Uygulanıyor?

Trimester down sendromu taraması, down sendromlu olmadığını ve kromozom bozukluğu olup olmadığını anlama testlerini ayrıntılı anotomik tarama denilen çocuğun herhangi bir genetik a anomalisi olup olmadığını görsel bir şekil bozukluğu olup olmadığını saptamak. Amniyosentez, koryon villus biyopsisi ve bu konuda dünyadaki son gelişme olan anneye ya da bebeğe zarar vermeden annenin kendi kan dolaşımından aldığımız bir tüp kanda çocuğun hücrelerini ayırt ederek çocuktan anneye geçen kan hücrelerini ayırt ederek çocuğun hastalıklarını teşhis etme imkanınız var. Hamilelik riskli olmaza bile zor bir süreç. Anne ve babanın evladını kucağına aldığı ana
kadar dikkatli olmak ve bütün olumsuzlukları düşünerek hareket etmek gerekiyor.

Eğer riskli gebelikle ilgili tedavi olmak istiyorsanızTürkiye’ye gelip en iyi şekilde hizmet alabilirsiniz. www.visittobetreated.com adresinden bize başvurun. Visit to be Treated aracılığıyla tedaviniz veya istediğiniz hizmet için Türkiye’nin en iyi hastanelerinden tedavi planı ve tedavi fiyat teklifi alabilirsiniz. Bunun için sadece “Formu doldurmanız yeterli”.