Retinada oluşan hastalıklar doğrudan görme duyumuzu tehdit eder. O yüzden de ani ışık çakmaları, ani veya yavaş görme azalması, göz önünde dolaşan cisimler, görüş alanında karanlık bölgeler ve geçici ve kısa süreli görme kaybı gibi belirtiler görüldüğünde hemen bir doktora başvurulmalı.

Retina, gözün en içteki tabakasıdır. Burada gözün damarları görme siniri ve görme merkezi yer alır, dolayısıyla retina gözün görmeyi sağlayan temel dokusudur ve en hassas dokusudur. Retina hastalıklarının belirtileri ise bazen hiçbir bulgu vermeyebilir. Ancak çoğu zaman retina hastlaıklarında bulanık görme, kırık kırık ve dalgalı görme ve görme kaybı, ışık çakmaları, şimşek çakmaları ya da gözün önünde dolaşan siyah uçuşmalar gözün önünde halka şeklinde dolaşan cisimcikler görülebilmektedir.

Retina yırtığı nedir ve hangi yaşlarda ortaya çıkıyor?

Retina yırtığı, retinanın iç tabakalarında meydana gelen ayrışmadır. Bu sinir tabaksında ayrışma çocuklukta meydana gelen yapısal anomeller sebebiyle olabilir. Yani doğumsal sebeplere bağlı yatkınlık yaratan durumlarda oluşabilir, ya da göze bir travma esnasında yine burda yırtık oluşabilir. Bunun dışında ileri yaşlarda gözün doğal yaşlanma sürecinde gözümüzün içinde bulunan sıvının suyunu kaybetmesi büzüşmesi ve buna bağlı olarak retina da çekinti oluşturması da retinal yırtıklara sebebiyet verebilir. Bu tamami ile doğal yaşlanma sürecinin bir parçasıdır, ve normal insanlarda yapısal olarak retinası tamamen normal insanlarda retina yırtığı görülebilir, bunun dışında miyop hastalarda retina tabakası incedir ve retina tabakasının ince olması gençlerde spontan olarak yani hiçbir gerekçe olmaksızın yine retina yırtıklarına sebebiyet verebilir.

Retina yırtıkları hiçbir belirti vermeden de ortaya çıkabilir. O yüzden de düzenli kontrolleri yaptırmak çok önemli.

Retina yırtıkları oluşmadan önce önlenebilir mi?

Elbette mümkün. Retina yırtıkları, daha oluşmadan önce retinadaki incelme alanları fark edilirse  o bölgelere yapılacak lazerle daha retina yırtığı oluşmadan önlenebilir. Retina yırtığı oluştuktan sonra, tabakalar ayrıldıktan sonra tespit edildiği dönemdeyse,  eğer bu retina yırtığının etrafına lazer atışlarıyla bu etraf çevrelenir. Yama yapılırsa, o zaman bu retina yırtığından gözün içindeki sıvı girip tabakaları ayrıştırmadan görme kaybı olmadan bu hastalığı durdurmak, engellemek mümkündür. Retina yırtığının tanısının erken konulması ve tedavisinin erken planlanması vakit kaybetmeden yapılması gereklidir. Retina yırtıklarının tedavisi acildir. Yoksa görme kaybına yol açacak retina dekolmanı dediğimiz hastalık meydana gelir.  Retina yırtığının tespiti ve tedavisi uzmanlık gerektiriyor.

Retina dekolmanı nedir?

Retina yırtıklarında oluşabilen ya da şeker hastalarında mevcut bantlar sayesinde, çekintilerle oluşabilen retina tabakalarının ayrışması ve bu ayrışmadan gözün içindeki sıvının girerek tabakaları birbirinden ayırması damarların ve sinirlerin hasar görmesiyle sonuçlanan bir hastalıktır. Bu hastalık tedavi edilmemiş yırtıklarda, son dönemde meydana gelmektedir. Yalnız gelişmesi için çok kısa süre gerekmektedir. Örneğin bir retinal yırtık tedavi edilmezse hasta 48 saat bir hafta içerisinde retina dekolmanına gider. Retina dekolmanının tedavisi artık lazerle mümkün değildir. Retina dekolmanının tedavisinde hasta ameliyata alınır, göz içindeki sıvı boşaltılır, tabakalar birbirine yapıştırılır ve içeriye tampon maddeler sıvılar slikonlar konulur. Hasta retina yırtığındaki görmesine kavuşamaz, retina dekolmanı tedavisi daha zordur, daha meşakkatlidir. Görme kaybına yol açabilir. O nedenle retina yırtıklarının erken tanınması, erken tedavisi  çok önemlidir.

Retina yırtıkları tedavisi nasıl yapılıyor?

Retina yırtığının tanısı konulduktan sonra hasta muayene odasındayken gözüne damla damlatılır, göz uyuşturulur. Hastaya durumla ilgili yapılan müdahale ile ilgili açıklamalarda bulunur, hastanın onayı alındıktan sonra, hasta yine muayene koşullarında başka bir odada lazer odasına alınarak retina yırtığının çevresi lazerle kapatılır. Oraya yama yapılmış olur ve bu şekilde retina yırtığı ilerlemez, dekolmana sebebiyet vermez. Hasta tam bir kür sağlar, tam tedavi olmuş olur. Hiçbir şekilde görme kaybı gelişmez. Ameliyata hiç gerek kalmaz. Dolayısıyla erken yakalanan retina yırtıkları son derece başarılı bir şekilde lazerle düzelebilir.

Hasta ameliyattan sonra ne kadar süre de normal hayatına dönebiliyor?

Retina yırtığının tanısı koyulan gün tedavisi yapılır. Hiçbir şekilde hasta; birkaç gün sonra ameliyatını yapmak için randevuyla uğraşmaz. Aynı gün tedavisi yapılmalıdır. Çünkü acildir. Hastayı, yırtığını tedavi ettikten sonra evine dönebilir. Evinde istirahat eder. Kesinlikle ağır yük kaldırmamasını, ıkınma, öksürük gibi kuvvetli zorlayıcı hareketlerde bulunmaması önemlidir. Banyo yapabilir, yüzünü yıkayabilir, eğilip kalkabilir, namaz kılabilir. Normal günlük hayatına dönebilir. Sadece dikkat etmesi gereklidir.

Yurt dışından gelecek olan hastalar için özel bir birime sahip olan hastaneler, hastaları havaalanından karşılıyor, oteline yerleştiriyor ve hastaneye ulaşımını sağlıyor. Ayrıca göz hastalıkları Avrupa ve U.S.A gibi ülkelerde çok pahalı. Bu hizmetleri neredeyse gelişmiş ülkelerin yarı fiyatına sunuyor.

Göz sağlığı oldukça önemli. Tedavisinin mutlaka erken evrede yapılması gerekir. İhmal edildiği zaman geri dönülmez sonuçları olabiliyor. Göz hastalıkları için Visit to be Treated aracılığı ile en başarılı göz hastanelerinde tedavi olabilirsiniz. Yalnızca formu doldurmanız yeterli.