Restoratif diş tedavisi sayesinde; dişler yenileniyor. Daha güzel, daha sağlıklı dişler bu tedaviyle elde ediliyor. Sağlıklı ve temiz dişlere sahip olmak için, restoratif diş hekimliği adı verilen geniş kapsamda birçok uygulamayı içeriyor. Restoratif diş tedavisi için de bir çok yöntem uygulanıyor.

Bu yöntem birkaç farklı yöntemle yapılıyor. Bunlardan ilki; kompozit dolgularla yapılanı. Kompozit dolguların getirmiş olduğu kolaylıklarla hoş ve güzel bir görüntüyü sağlamak için daha kısa sürede, daha çabuk ve daha ucuz bir uygulama elde edilebiliyor. İki laminatet veneerler le yapılan bir uygulamada ise dişlerin üzerine ince zar şeklinde porselenleri koyarak, yapılıyor. Diğer bir uygulama yöntemi ise üç zirkonyum esaslı veya imeks esaslı porselen kronlarla yapılan uygulama. Her vakaya göre bu restarasyon değişiklik arz eder. Bazen bir dişte, bazen 2 dişte, bazen 10 dişte yapılan bu uygulamayla hem sağlıklı bir ağız, hem güzel bir görüntü elde etmek mümkün. Bunun için öncelikle hastayı görmek, fotoğraflarını görmek ve bu restorasyona ne şekilde uyacağını, ne şekilde bir restorasyon yapılacağını hekimin kararlaştırması gerekiyor. Bu kararlaştırma yapıldıktan sonra uygulamaya geçip, bir an önce onu bitirmek hekimin görevi.

Restoratif diş tedavisinde neler yapılır?

Estetik bir gülüş sağlamak içn yapılan revizyonun amacı dişler, diş eti, dudak, kas, iskelet yapısı ve eklemleri kapsayan, uyumlu ve istikrarlı bir çiğneme sistemi ile estetiği birleştirmektir. Özet olarak; gülüş tasarımı tedavisinde hekimin sanat anlayışı ile beraber ideal gülüş sağlanır. Dişler arasındaki uyum, dişleri çevreleyen yumuşak doku ve hastanın yüz hatları, dinamik ve 3 boyutlu bir tablo ortaya koyar. Diş rengi, diş estetiğinin elde edilmesi için oldukça önemli. Çeşitli durumlarda lekeleri ve diş taşlarını ortadan kaldırmak için uygulanan temizleme işlemleri, dişleri arzu edilen beyazlığa kavuşturmada yetersiz kalabiliyor. Bu gibi durumlarda ise en uygun ve ideal beyazlatma tedavisine başlanarak istenilen beyazlık elde edilebilir. Bununla beraber diş eti sağlığı ve görünümüyle ilişkili estetik durum etkili bir gülüş dizaynı için olmazsa olmaz ögedir. Enfeksiyona sahip olan  ve düzenli olmayan diş eti çizgileri oldukça tatsız bir görüntüye sebep olur. Bu sorunların tedavisinin yapılması ve kişiyi arzu ettiği hoş gülümsemeye kavuşturmak restoratif tedavi ile mümkün.

Gülüş tasarımının esas amacı; geçmişin aksine mümkün olduğunca pratik, kolay bir yöntemle, diş yapılarında minimum düzeyde hazırlık ile estetik sağlamak…

Restoratif diş hekimliği kimlere uygulanır?

Restoratif diş hekimliğindeki en önemli konu; kısa sürede çok çabuk ve en etkili yöntemi uygulamak, kişinin normal hayatına bir an önce dönmesini sağlamak.

Restoratif diş hekimliği, ağız hastalıklarının tanı, önleme ve tedavisini içeriyor. Diş hekimi; çürümüş, çapraşık, çatlamış, rengini yitirmiş veya hatta eksik dişleri düzeltmek için bir tedavi planı önerebilir. Bu gelişimsel veya travma ile ilişkili kusurlardan herhangi biri tarafından etkilenen dişler, onarıcı bakım için uygun olabilir.  Diş hekimi ilk olarak diş yüzeylerini analiz etmek için görsel, mekanik ve radyografik teknikleri kullanır. Bazı restoratif diş hekimliği tedavisi minimal invaziv olup bir randevunuzda diş hekiminiz tarafından yapılabiliyor. Daha karmaşık diş tedavilerinde ise birden fazla diş ziyareti gerektirebilir.  Estetik diş bakımında çok sayıda yeni gelişmeler yaşanıyor.  Bu yöntem de onlardan biri. Tabii ki, diş implantları, implant diş hekimliği, periodontal tedavi, estetik diş hekimliği, ortodonti, endodonti, kozmetik diş tedavileri, hastalar için en iyi sonuçları elde etmede anahtar rol oynar. Restoratif diş tedavisi, diş beyazlatma, diş telleri, kök tedavileri, dolgular, kronlar, köprüler, kaplamalar, plastik sakız cerrahisi, kemik ve sakız yeniden oluşturma ve aşılama ve daha birçok tedaviyi içerebilir.

Dolgular en yaygın diş restorasyonudur. Dişler, altın, gümüş amalgam veya kompozit reçine dolgular olarak adlandırılan diş renginde plastik malzemelerle doldurulabilir. Kronlar, bir köpüğü yerinde tutmak veya bir diş implantı kaplamak için şeklini ve büyüklüğünü, dayanıklılığını, görünümünü geri kazanmak için bir dişin üzerine yerleştirilen diş şeklinde bir “başlıktır”. Köprüler, bir veya daha fazla eksik dişin yarattığı boşluğu “köprülemek” için tasarlanmış sahte dişlerdir. Köprüler her iki tarafta da kronlar tarafından sabitlenip kalıcı olarak yerine sabitlenebilir. İmplantlar, yedek diş kökleridir. İmplantlar aslında dişlerin eksik olduğu kemik soketine yerleştirilen metalden yapılmış küçük bir direktir. İmplant, taç denen yeni bir dişle kaplıdır. Protezler, eksik dişler ve çevre dokular için çıkarılabilir bir replasmandır. Bazen metal ataşmanlarla birleştirilmiş akrilik reçine yapılır. Komple protezler tüm dişleri değiştirir; Bazı doğal dişler kaldığında ve doğal dişlere tutturulmuş metal tokalar ile tutulduğunda kısmi protezler düşünülür.

Siz de dişlerinizden ve görüntüsünden memnun değilseniz, en doğru tedaviyi en kısa sürede almak isterseniz formu doldurabilirsiniz. Uzmanlarımız, her türlü planlama konusunda size yardımcı olacaktır. Visit to be Treated aracılığıyla tedaviniz veya istediğiniz hizmet için Türkiye’nin en iyi hastanelerinden tedavi planı ve tedavi fiyat teklifi alabilirsiniz.