Son yıllarda kanser tüm dünyada kişilerde daha çok görülen hastalıklar arasında yer alıyor. Dünya Sağlık Örgütü ve Uluslararası Kanser Araştırma Ajansı’nın verilerine göre 2008 yılında dünya genelinde 12 milyon kişiye kanser teşhisi konulurken, bu rakamın 2030 yılında 26 milyonu aşacağı tahmin ediliyor. Rahim kanseri de en sık görülen kanser çeşitleri arasında yer alıyor.

Kanser dünyada ölüme en fazla yol açan ikinci hastalık olma özelliğini korurken, jinekolojik kanserlerde de artış gözleniyor. Rahim ağzı, rahim, yumurtalık, vajina, vulva ve tüplerde görülen kanserlerden oluşan bu hastalıklardan korunmak için yılda bir kere kadın hastalıkları ve doğum uzmanına başvurulması ve test yaptırılması öneriliyor.

Kanser nasıl oluşuyor?

Normalde vücudun dokularını oluşturan sağlıklı hücreler düzenli olarak büyüyor, bölünüyor ve yenileniyor. Bu vücudu sağlıklı kılıyor ama bazen belirli hücreler anormal olarak gelişebiliyor ve kontrolsüz büyüyor. Bu olduğu zaman tümörler oluşmaya başlıyor. Tümörler iyi huylu yani kanser olmayan veya kötü huylu yani kansere neden olanlar olarak ikiye ayrılıyor. Rahim kanseri, kanser türleri arasında kadınların en çok korktuğu hastalık olarak karşımıza çıkıyor.

Rahim kanseri nedir?

Rahim kanseri, rahmin iç tabakasını döşeyen endometriumun kanserleşmesi anlamına geliyor. Rahim kanserinde en sık rastlanan bulgular arasında anormal rahim kanaması yer alıyor. Bu normal adet döneminin dışında meydana gelen kanamalar şeklinde de olabiliyor veya normalde menopozda olan bir hastanın vajinal kanama yaşaması şeklinde de olabiliyor.

Yani rahim kanserinin en önemli bulgusu aşırı derecede kanama veya düzensiz vajinal kanama olarak kabul ediliyor. Elbette her normal dışı kanamanın da mutlaka rahim kanseri olunduğu anlamına gelmiyor. Bazı başka hastalıklar ya da durumlarda da bu belirti olabiliyor.

Rahim kanseri görülme sıklığı nedir?

Rahim kanseri kadınlarda görülen kanser sıklığında dördüncü sırada yer alıyor. Ayrıca hayat boyu her 8 kadından birinin kansere yakalanma riski bulunuyor. Yani benim başıma gelmez dememek gerekiyor. Önlemi önceden almak, kontrolleri yaptırmak büyük önem taşıyor.

Rahim kanseri nedenleri

Kadında yumurtlama meydana gelmiyor ise bu durumda rahmin iç tabakası sürekli olarak östrojen hormonuna maruz kalıyor ve kalınlaşmaya başlıyor. Aşırı kalınlaşma kansere neden olabiliyor. Ayrıca hiper tansiyon, şeker hastalığı gibi rahatsızlıklarda rahim kanserine yakalanma riskini artırıyor.

Kanser tedavisinde erken teşhisin önemi

Kansere karşı düzenli kontrollerin yılda en az 1 defa yapılması gerekiyor.  Check-up’la erken dönemde fark edilerek, teşhis konulup tedaviye başlanabiliyor. Erken teşhis hastanın yaşam süresinin yanı sıra yaşam kalitesini de artırıyor. Bu nedenle kanserin tedavisinin yanı sıra erken teşhis edilmesi de hayati önem taşıyor.

Rahim kanseri teşhisi nasıl konur?

Kontrollerde ya da şüpheli durumlarda rahmin içinden kanül yardımıyla örnek parça alınıyor ve patoloji doktorları tarafından inceleniyor. Eğer kanser tespit edilirse tanı da kesinleşiyor. İncelemede bulunan sorunlu hücrelerin tipine göre tedavi programı çıkarılıyor.

Rahim kanseri tedavi yöntemleri

Ne yazık ki kanser günümüzün en temel sağlık problemleri arasında bulunuyor. Tıp araştırmaları; yeni ilaçlar, yeni teknikler ortaya çıkarsa da rahim kanserinde kullanılan en yaygın tedavi şekli cerrahi oluyor.

Rahim kanseri tedavisi neleri içerir?

Doktorun uygun görmesi durumunda cerrahi tedavi uygulanıyor. Cerrahi tedavi sonrasında eğer tekrarlama riski yüksekse bu durumda radyoterapi veya duruma göre kemoterapi de tedaviye ekleniyor.

Rahim kanserinden korunma yöntemleri

Öncelikle rahmin yüksek östrojene maruz kalmaması gerekiyor. Özellikle menopoza geçiş evresinde olan kadınlarda ve adetlerinde problem yaşayan kişilerde adet düzeninin sağlanması büyük önem taşıyor. Böylece hormonlar da dengeleniyor. Ayrıca hipertansiyon, obezite, şeker hastalığı gibi kanser riskini artırabilen rahatsızlıkların maksimum seviye tedavi edilmesi gerekiyor.

Rahim kanseri tedavisinde kullanılan en son teknolojik yöntemler

Rahim kanseri korkutucu bir hastalık olsa da doğru hastane ve doğru doktorlarla tedavi edilebiliyor. Normalde büyük bir karın kesiği ile yapılan rahim kanseri ameliyatı robotik cerrahi sayesinde, birkaç ufak kesiden karnın içerisine ulaşılarak, kapalı olarak da gerçekleştirilebiliyor. Robotik cerrahi uygulamalarının birçok avantajı bulunuyor. Az kanama, çok az ağrı hissi ve birkaç günde hastaneden taburcu olma bunların başında yer alıyor. Yani hastalar çok kısa zamanda normal yaşamlarına dönebiliyor. Robotik cerrahide ameliyatın yapılmasına destek veren robotik kolları hekim yönlendiriyor. Bu teknoloji sadece kanser tedavisinde kullanılmıyor. Robotik cerrahi; üroloji, kalp cerrahisi gibi branşlarda de önemli ameliyatların başarıyla gerçekleştirilmesini sağlıyor. Robotik cerrahi uygulamalarından sonra genellikle hasta 1-2 gün sonra taburcu ediliyor.

Gelişen teknoloji sayesinde artık radyoterapi uygulamaları da bölgesel yapılabiliyor. Böylece kanserli alan etrafındaki dokulara neredeyse hiç zarar gelmiyor. Kemoterapi de hastanın yaşına, vücut durumuna, varsa ek rahatsızlıklarına göre ince ayarlar yapılarak uygulanıyor. Böylece en az seviyede yan etki görülüyor.

 

Birçok kanser türü gibi rahim kanseri de tedavisi mümkün hastalıklar arasında yer alıyor. Sadece doğru hastane ve doğru doktorun seçilmesi, doğru teknolojilerin kullanılması gerekiyor. Visit to be Treated aracılığıyla tedaviniz veya istediğiniz hizmet için Türkiye’nin en iyi hastanelerinden tedavi planı ve tedavi fiyat teklifi alabilirsiniz. Formu doldurmanız yeterli.