Dünya üzerinde her 2 dakikada bir kadının ölümüne neden olan ve değişik ülkelerde yapılan çalışmalarda kadınlarda meme ve kalın barsak kanserinden sonra en sık görülen üçüncü kanserdir, rahim ağzı kanseri…

Öncelikle şunu belirtmek gerekir, Kanser tedavisi olan bir hastalık. Gelişen tıp teknolojileri ve bunları doğru uygulayan hastaneler sayesinde bir çok vaka başarılı bir biçimde tedavi edilebiliyor.

Rahim ağzı kanseri nedir?

Rahim ağzı kanseri uterusun yani rahmin serviks denilen vajinaya açıldığı bölgesinde meydana gelen kanser olarak adlandırılmaktadır. Rahim ağzı kanserinin belirtileri arasında anormal ilişki sonrasında ya da normal şartlarda meydana gelen kanamalar bunun dışında pelviste yani kasık bölgesinde alt idrar kesesinin olduğu bölgede meydana gelen ağrılar en çok karşımıza çıkan bulgularındandır.

Kadınlar hangi belirtilerde doktora başvurmalı?

Rahim ağzı kanserinde yarı evrelere gelene kadar hiçbir bulgu ile karşılaşmayabiliriz. Bu açıdan mutlaka yıllık olarak rahim ağzı kanser tarama testlerini yaptırmak önemli. Bu hastalık bulgu verdiği zaman vajinaya açıklık olan bölgede olduğundan dolayı genellikle kendini anormal kanama veya anormal akıntı şeklinde gösterir.  Genellikle ilişki sonrasında, cinsel ilişki sonrasında meydana gelen bu kanamanın dışında et suyu gibi hafif açık renkli kanamalar, kötü kokulu akıntılar meydana gelebilmektedir. İleri evrelerde ise bu çevredeki dokulara yayılmasına bağlı olarak da çeşitli ağrı şikayetleri ortaya çıkıyor.

Unutmamalı ki kanser tedavisi olan bir hastalık. Erken tanının en önemli olduğu hastalıkların ilk sırasında kanser yer alıyor. Kanserin tanısı ne kadar erken konulursa tedavide başarı oranı da o kadar yüksek oluyor. Tanısı erken konulabilen, dolayısıyla tedavi şansı daha yüksek olan ve toplumda en sık görülen kanserler arasında kadınlarda meme kanseri ve rahim ağzı  kanseri geliyor.

Kimler kontrole gitmeli? Ailesinde kanser hastası olanlar risk altında mı?

Özellikle jinekolojik kanserlerde erken teşhis tedavide çok anlamda fark yaratabilmektedir. Erken tanı koyulan hastalarda yüzde yüze yakın sağkalım sağlayabilirken,  ileri evrede yakalanan hastalarda tabiki bu oran düşmektedir.  Örneğin rahim kanseri için anormal kanamaları olan hastaların mutlaka doktora başvurması gerekmektedir. Bunlar dışında rahim ağzı kanseri taramalarına  mutlaka gitmeleri, uygun aralıklarla rahim ağzı kanser taramalarını sitolojik tahlil yani papsmear testi  veya hpv testi ile mutlaka yaptırmaları ve jinekolojik muayeden düzenli olarak geçmeleri gerekmektedir.  Bunun dışında tabi ailesel yatkınlık varsa yani özellikle birinci ikinci derece yakınlarında örneğin annede, teyzede, kızkardeşlerinde meme kanseri, kolon kanseri gibi hastalıklar  varsa bu durumda hastaların rahim ve rahim ağzı kanseri yönünden de risklerinin arttığını söylemek mümkün. Bunun da önüne geçebilmek için bu hastaların daha erken yaşta ve uygun aralıklarla mutlaka doktora kontrole gitmeleri gerekmektedir.

Rahim Ağzı kanserinde tedavi olarak genellikle cerrahi operasyonlara başvuruluyor. Çünkü bu hastalığa yakalanan kadınlar aktif cinsel yaşamlarına devam edecek yaşta oluyorlar. Işın tedavisinin yan etkilerinden korumak için cerrahi yöntemler tercih ediliyor. Elbette vakalara göre hem cerrahi yöntemler hem de ışın tedavisine başvurulabiliyor.  Kanserde doğru teşhis ve tedavinin  iyileşme sürecinde büyük etkisi var. Robotik cerrahi ile hasta normal yaşamına çok daha çabuk kavuşuyor bu da hastanın morali üzerinde büyük etki yapıyor.

Kanser eskisi gibi korkulan bir hastalık olmaktan çıkmıştır. Tabi ki bunda günümüzün gelişen teknolojileriyle geliştirilen yöntemlerin daha etkili olması bunun dışında tedavilerin hastanın hayat kalitesine daha az zarar vermesi sayesinde, artık  bu hastalığı bir korku ürünü olarak görmekten kaçınmaya başlamışlardır.  Kanser konusunda insanlar git gide bilinçlenmeye başlamış ve erken teşhis oranları artmaya başlamıştır. Erken teşhis durumlarda tedaviye neredeyse kesin gözüyle bakılmaktayken, daha ileri evrelerde doğru tedavi merkezi ile başarı şansı artıyor. Bu sebeple hastanın güvenebileceği ve rahat hissedeceği tedavi merkezlerinde tedavi görmesi gerekiyor.

Bir kanser hastası kendine ve hayata nasıl bakmalı? Psikolojik destek almalı mı?

Hastanın bu aşama bilmesi gereken, bu hastalığı öncelikli olarak kabul etmek. Herkesin başına gelebilecek bir sağlık sorunu sizin başınıza gelmiş olsa bile tedavi edilebilir bir hastalık olduğu ve asla moral bozmamak gerektiğini unutmamanız. Bu teşhisin koyulduğu hastalarda endişeler, kaygılar, yerine göre depresyon gibi durumlar meydana gelebilmektedir.Bu durumda da tabi ki psikolojik destek ünitesine başvurmak faydalı olabilir.

Rahim kanserini başarılı ile yenen bir kadın nasıl yaşamalı, nelere dikkat etmeli?

Sadece kanseri yenmek yetmiyor. Doktorların isteklerine uymak ve sürekli takip gerekiyor. Rahim kanseri uygun bir şekilde tedavi edildiğinde son derece  yüz güldürücü sonuçlar verebilmektedir. Bu hastaların öncelikle tabii ki normal bağışıklık sistemlerini kuvvetli olarak tutmaları, genel nasıl gripten korunuyorsak yeme içmemizin düzenine dikkat etmelerini, onun dışında obeziteden kaçınmalarını ve takiplerini düzenli bir şekilde devam ettirmelerini sağlamak gerekir. Visit to be treated aracılığıyla tedaviniz veya istediğiniz hizmet için Türkiye’nin en iyi hastanelerinden tedavi planı ve tedavi fiyat teklifi alabilirsiniz. formu doldurmanız yeterli.