Laboratuar ve görüntüleme merkezleri yeni teknolojileri takip ederek, size kısa sürede güvenilir sonuçlar veriyor. Üstelik anlaşmalı kurumlarıyla da tedavinize olanak sağlıyor. Rahim ağzı kanseri de bu merkezlerde teşhisi konabilen hastalıklar arasında yer alıyor.

Hastalığın nedenleri nelerdir?

Rahim ağzı kanserine neden olduğu ve cinsel ilişki ile bulaştığı bilinen HPV virüsü; hiç seks hayatı olmayan kadınlara da bulaşabiliyor. HPV insanlık tarihi kadar eski bir virüs olarak biliniyor.

Hastalığın kesin nedenleri bilinmiyor. Sadece çok eşlilik, erken yaşta cinsel ilişki, sigara kullanmak, bağışıklık sistemi zayıflığı, genital alanda enfeksyionlar, C ve A vitamini eksikliğinin kanser riskini artırdığı biliniyor. Bu konularda özenli davranmak ve aşı olmak koruyucu önlem olarak avantaj sağlıyor.

Rahim ağzı kanseri teşhisi nasıl konuluyor?

Teşhis jinekolojik muayene ardından yapılan genital alandan alınan bir örnekle gerçekleşen smear testi sayesinde konabiliyor. Ancak bazı laboratuarlarda smear testine gerek kalmadan özel yöntemlerle de HPV tespiti yapılabiliyor. Şüpheli bir durum varsa kesin tanı için biyopsiye de başvurulabiliyor.

HPV tespiti nasıl yapılıyor?

Bazı laboratuar ve görüntüleme merkezlerinin rahim ağzı kanseri konusunda çok pratik bir tespit yöntemi bulunuyor.  Bu yöntemde bir kutu içerisinde yer alan günlük ped 6 ya da 8 saat kullanılıyor sonra kurutularak torbanın içine koyuluyor. Kutudan çıkan formu doldurularak merkeze gönderiliyor. Bu ped ile HPV virüsü taşıyıp taşımadığınız belirleniyor.

HPV virüsü mutlaka kansere neden olur mu?

HPV hem kadınlarda hem erkeklerde görülebiliyor. Virüs için erkekler genelde taşıyıcı oluyor. Her HPV virüsünü alan kadın ise kanser olacak anlamına gelmiyor. Vücut savunması o virüsleri 10 yıl içinde temizleyebiliyor ve kişi hastalıktan korunuyor. Ama bazı vakalarda virüs rahim ağzı kanserine yol açabiliyor.

HPV kadınlarda ve erkeklerde genital siğil denen sivilcemsi yapıların oluşmasına ve arkından kansere neden olabiliyor. Ancak bağışıklık sistemince kontrol edilebilen virüsler hiçbir rahatsızlık oluşturmayadabiliyor. Virüs hiçbir şikâyet oluşturmadan kişide yıllarca yaşayabiliyor ve bulaşma olasılığı da bulunuyor.

Siğiller tespit edildiğinde yakma, dondurma gibi yollarla tedavi mümkün oluyor. Ancak her zaman tekrarlama ihtimali de bulunuyor.

Tedavi yöntemleri

Kanserin derecesine göre tedaviler uygulanıyor. Sadece virüs varsa ve henüz kansere dönüş yoksa siğillerin yok edilmesi için çalışmalar yapılıyor. Duruma göre cerrahi müdahale, radyoterapi, hormon tedavisi ve kemoterapi de tercih ediliyor. Erken dönemlerde rahmin sadece bir kısmı alınıyor bu da çocuk yapılmasına engel olmuyor. Ancak çok ilerlemiş vakalarda ise rahmin tamamının alınması gerekebiliyor.

 

Rahim ağzı kanseri kadınlar arasında en çok görülen 2. kanser türü olarak karşımıza çıkıyor. %98 kanserin nedeni HPV oluyor ama az bir ihtimal başka nedenler de kansere neden olabiliyor. Toplumun %2’lik bir kesiminde rahim ağzı kanseri ortaya çıkıyor. Hastalığın aşamasına göre farklı tedavi yöntemleri uygulanıyor. Visit to be Treated aracılığıyla tedaviniz veya istediğiniz hizmet için Türkiye’nin en iyi hastanelerinden tedavi planı ve tedavi fiyat teklifi alabilirsiniz. Formu doldurmanız yeterli.