Tıp dünyasındaki gelişmeler insan ömrünü uzattı. Uzayan ömürle birlikte gençleşme, güzelleşme çok daha önemli hale geldi. PRP de gençleşme yöntemlerinin başında geliyor.

PRP nedir?

PRP çok özel bir tedavi. PRP tedavisinde kişinin kendi kanından alınan özel bir serumla gençlik tedavileri yapılıyor. PRP bir çeşit gençlik aşısı aslında. PRP tedavisinde yaklaşık 10 cc kan alınır, bu kan özel bir işlemden geçirilir. Ardından ise santrifüj edilir. Santrifüj sonucu elde edilen serum çok minik iğnelerle yüze, ele, boyuna, dekolteye ve sorun nerede ise enjekte edilir. PRP enjeksiyonla yapılabildiği gibi altın stemp ile de yapılabilir. Radyofrekanslı altın iğnelerle de yapılabiliyor. PRP tedavisini iğne ile veya maske şeklinde de uygulamak mümkün.

Prp tedavisinin kullanım alanları çok geniş. Neredeyse bütün vücutta uygulanabilir. Yüz gençleştirme, lekeli ve mat ciltler, dekolte bölgesi ve saç dökülmesinde sık uygulanıyor.

PRP ne kadar sürer?

PRP yaklaşık 30 dakikalık bir işlem. İlk yani 1. seanstan sonra hemen pozitif etkisini gösterebiliyor. Ama bu etkinin devamlılığı için yaklaşık 15 günde bir 3 seans yapmakta fayda bulunuyor. Tabii ki bu iyilik halin devamı için de yıllık kürleri tavsiye ediliyor. Yurt dışından gelen misafirler için zaman problemi olduğunda PRP güçlendirilmiş şekilde de bir seansta yapılabiliyor. Bu yöntem iki şekilde yapılıyor. Bunlar; vitaminler ile özellikle saç dökülme probleminde biotinle desteklenmiş özel prp kitleri ile yapılıyor. Bu uygulama bir seans için yeterli oluyor.

Prp tedavisi, hastanın kanından oluşturulmuş bir serum ile yapıldığı için  yan etkisi yok.  Uygulandığı alanda hafif  kızarıklık oluşsa bile birkaç saat içinde geçiyor.

Yurt dışından gelen hastalara da uygulanabilir mi

Yurt dışından gelen misafirler için, randevular alınmış oluyor. Bu sayede de tedavi planı önceden hazırlanmış oluyor. Bu sebeple de tedavi merkezine gittiklerinde yalnızca PRP için 10 cc kan alınıyor. Ardından kan özel bir işlemden geçirilip, yapılacak işleme uygun olarak hazırlanıyor. Örnek olarak; saçlı deriye uygulanacaksa, biotin takvyesi yapılıyor. Yüz, el ya da boyun için gençleştirme işlemi yapılacaksa, hyaluronik asit takviyesi ile PRP serumu güçlendiriliyor. PRP uygulaması 30 dakikada tamamlanıyor ve 1 seans yeterli oluyor. Eğer hastanın farklı bir medikal desteğe ihtiyacı varsa, PRP ile eş zamanlı olarak uygulanabiliyor. Aynı zamanda altın iğne radyofrekansı, altın iğneyle de prp tedavisini birlikte uygulayabilmek mümkün. Böylelikle zaman kaybı olmadan, tekrarı gerekmeden prp tedavisini uygulanmış oluyor.

PRP tekniği uygulanan kişi nelere dikkat etmeli?

PRP bir mikro enjeksiyondur, yani yüzde bir sürü küçük iğnelerle bir tedavi yapılır. Dolayısıyla işlemden sonra da hijyene dikkat etmek gerekir. PRP tedavisinden sonraki 2 gün aşırı güneşten yani aşırı sıcaktan, aşırı soğuktan ve aşırı spordan sakınmak gerekir. Bunun dışında seyahate hiçbir engel yoktur. Aynı gün ülkelerine dönebilirler, seyahat planlarına devam edebilirler. Sadece hijyene dikkat etmek yeterli oluyor.

PRP, “Platelet Rich Plasma-Platelet (trombosit, pıhtı hücresi) yönünden zenginleştirilmiş plazma uygulaması” tedavisi. Kısa adı ile yani PRP olarak anılıyor. Yeni bir cilt gençleştirme yöntemi olmasına rağmen, devrim niteliğinde kabul ediliyor. PRP uygulaması son yıllarda geliştirildiği halde yaygın olarak kullanılıyor. PRP yönteminde hastadan 8-20 cc (hastanın sorunlu bölgesine ve PRP’nin uygulanacağı bölgeye bağlı olarak) kan alınarak santrifüj ediliyor. Daha sonra ise PRP tedavisinde elde edilen serum, mezoterapi gibi minik küçük oranlarda ve yaygın olarak derinin içine enjekte ediliyor. İnsan dokusunda herhangi bir hasar meydana geldiğinde, kan, pıhtı hücrelerini bu dokuya toplar. Bu sayede de bir onarım süreci başlatır, PRP uygulamasının amacı hedef dokuya kan dolaşımı ile taşınabilecek olandan çok daha fazla sayıda pıhtı hücresinin taşınmasını sağlamaktır. Bu sayede hedef dokunun onarımı hızla yapılır. Sonuçlar güçlü bir şekilde görülmeye başlar ve hızlı şekilde fark görülür. PRP yöntemi ile elde edilen serumdaki plateletlerin yoğunluğu kandakinden 2 ila 4 kat fazladır.

PRP tedavisi; yüz, boyun, dekolte, ellerin üstü ve bacak içleri, kollar, saçlı deri gibi cilt yenilenmesinin en çok gerektiği alanlara uygulanıyor. Bunun dışında tedavisi çok zor olan gözaltı morluklarında da çok başarılı sonuçlar veriyor. Leke tedavisinde de kullanılan PRP alerjik reaksiyonlara yol açmıyor. Derin kırışıklıklar söz konusu ise, PRP’nin otolog trombin ile bileşiminden oluşan karışım deri altına uygulanıyor. Bu sayede de uygulamadan hemen sonra bir jel haline dönüşür. Bu jel yoğun bir doku onarımı süreci başlatıyor. Bu sayede de hacim kayıplarını giderecek bir etki gösterir. PRP jel yalnızca hacim kazandırıcı bir dolgu olarak değil, bunun yanında enjeksiyonun yapıldığı yeri çevreleyen dokunun aynısı olan yeni bir dokunun oluşumunu da başlatıyor.

Siz de Türkiye’ye iş ya da tatil için geldiğinizde birkaç saatinizi ayırarak gençleşebilirsiniz. Visit to be Treated aracılığı ile Türkiye’nin en iyi tedavi merkezlerinde, bütçenize en uygun hizmeti alabilirsiniz.  Formu doldurduktan sonra uzmanlarımız en uygun bütçelendirme ile birlikte size dönüş yapacaktır.