Ortodonti, dişlerin birbiriyle, dişlerin çene ile ve çenenin birbirleriyle olan ilişkilerini, problemlerini inceleyen, tedavi eden bir uzmanlık alanı.

Hangi yaşlarda ortodonti uygulaması yapılır?

Ortodonti diş tedavisi, genellikle küçükk çocuklarda 7 yaşından itibaren başlıyor. Bunun da sebebi; süt dişlerinin değişip, ön dişlerin yani kesici dişlerin sürdükleri yaş olması… Dişlerdeki ilk ortodontik ve diğer problemler de 7 – 8 yaşlarında başlıyor. İlk problemler o yaşlarda ortaya çıktığı için de bu yaşlardan itibaren düzenli kontrollerin yapılması oldukça önemli.

Erken yaşlardan itibaren başlayıp devam eden biberon kullanımı, emzik emme, uzun süreli parmak emme gibi hatalı alışkanlıklar, kesici diş grubunda birtakım problemler yaratıyor. Bu yüzden de bu sorunlar ne kadar erken yaşta görülür ve tedaviye başlanırsa, o kadar başarılı bir tedavi yapılabiliyor. Bu nedenle genel olarak alt ve üst dörder kesici dişin sürdüğü 7-8 yaşlarından itibaren ortodonti kontrolü her çocuk için çok idealdir ve yapılmalıdır.

Ortodonti diş tedavilerinde önemli bir yer tutuyor. Bunun nedeni de gelişmiş ülkelerde bu tedavinin çok pahalı olması. Oysa Türkiye’de o ülkelere göre çok daha az ücret ödüyor hastalar.

Ortodontik tedavi şekilleri, hangi yaşlarda uygulandığına bağlı olarak sabit ya da hareketli apareyler içeren yöntemler olarak ayrılırlar. Sabit yöntemler küçük çocuklarda, yani ergenlerde uygulanabildiği gibi erişkinlerde de yaygın olarak kullanılmaktadır. Takıp çıkarmalı apareyler adı verilen hareketli apareyler ise çoğunlukla karışık dişlenme dönemindeki yani 7-12 yaş grubundaki çocuklarda uygulanmaktadır.

Ortodontik tedavi süresi ne kadar?

Ortodontik tedavi süresi; tedaviye başlanan yaşa bağlı olarak değişiyor.Erken dönemlerde, yani, karışık dişlenme donemindeki küçük çocuklarda başlanan tedaviler genellikle 4 ay ile 12 ay arasında tamamlanıyor.  Bu tedavide çok küçük diş hareketleri söz konusu. Bu sayede de tedavi süresi, yetişkinlere göre daha az. Ancak yaşın ilerlediği yani 12-15 yaş grubunda tedavi uzayabiliyor. Örnek olarak dişlerin üzerine yapışan tellerle yapılan tedavilerde minumum tedavi süresi 1yıla kadar uzayabiliyor. Bazen bu süre, diş sürmeleri de beklendiği için 2 yıla, 3 yıla kadar da uzayabiliyor. Erişkinlerde ise yapılacak olan işlemlere göre tedavi süreleri 6 aydan başlayıp, 1 buçuk yıla kadar da uzayabiliyor.

Ortodontik tedavi nasıl uygulanıyor?

Ortodontik tedavi şekilleri, hangi yaşlarda uygulandığına bağlı olarak sabit ya da hareketli apareyler içeren yöntemler olarak ayrılırlar. Sabit yöntemler küçük çocuklarda, yani ergenlerde uygulanabildiği gibi erişkinlerde de yaygın olarak kullanılmaktadır. Takıp çıkarmalı apareyler adı verilen hareketli apareyler ise çoğunlukla karışık dişlenme dönemindeki yani 7-12 yaş grubundaki çocuklarda uygulanmaktadır.

Ortodontik tedavilerde genel olarak ağrı olmuyor. Zaten tedavinin uzun sürmesinden dolayı da bu ağrı olayı meydandan kalkıyor. Çünkü ortodontik tedavilerde kullanılan apareyler hareketli ya da sabit de olsa ayda bir ila bir buçuk milimetre diş hareketi olur. Bu kadar yavaş giden bir proses nedeniyle de pek fazla ağrı hissetmez. Hasta ancak ilk takıldığında hareketli aparey ya da sabit aparey için dişlere ilk kuvvet uygulandığında tedavinin ilk üç günü içerisinde şikayetler yaşayabilir. Ancak bu hiçbir zaman bir diş çürüğü ağrısı gibi şiddetli bir ağrı olmuyor. Hafif bir gerginlik, bir kaşınma, çekme hissi olarak ortaya çıkıyor. Daha sonra da azalarak kayboluyor. Bunu azaltmak için bir takım farklı yöntemler uygulanabilmesi mümkün. Dişlerin üzerine uygulanan kuvvetler, apareyler daha farklı yöntemlerle uygulanabiliyor. Bu sayede hastanın ağrı hassasiyet şikayetini minimuma indirmek mümkün hale geliyor. Kullanılan sabit tellerde hem tedavi süresi kısalıyor, hem de aynı zamanda dişin üzerine daha fizyolojik kuvvetler uygulayabilecek yöntemler seçilebiliyor. Bu da hastaların daha rahat bir şekilde bu tedavi süresini sürdürmelerini sağlıyor.

Her ne kadar düzgün diş anlamına gelse de, kelime anlamını aşan Ortodonti bölümü, günümüzde sadece dişleri değil, alt ve orta yüz düzensizliklerini de eden bir yöntem.

Ortodontik tedavi çeşitli durumlarda gerekli olabilir. Çene büyüklüğü ile dişlerin uyumlu olmadığı durumlarda dişler çeneye yerleşmek için çapraşık ya da aralıklı bir şekilde dizilmek durumunda kalır. Bu gibi dişsel ve iskeletsel bozukluklarda, dişleri tekrar olmaları gereken dizime getirmek için ortodontik tedavi uygulanması gerekir. Yalnızca dişlerde meydana gelen çapraşıklıkların tedavisinin yaşı yoktur. Her yaşta bu gibi sorunların düzeltilmesi mümkündür. Ancak bu aşamada dikkat edilmesi gereken birincil faktör, tedavi ne kadar erken yapılırsa, tedavi şansının o kadar artacağıdır. Her yaşta tedavi mümkündür. Ancak çenelerin önde ya da geride olması adı verilen iskeletsel bozuklukların tedavisi 12 yaş öncesi mutlaka sağlanmalı. İleri yaşlarda bu tedavi çok daha zor şekilde yapılıyor. Yine de hastaların 7 yaşından önce bir ortodontik muayene olmasını oldukça önemli.

Sizin de ortodontik problemleriniz varsa ve tedavi almak istiyorsanız, Visit to be Treated aracılığı ile Türkiye’nin en iyi hekimlerden destek alabilirsiniz. Bunun için yalnızca formu doldurmanız yeterli. Türkiye’nin en iyi doktorları ile, bütçenize en uygun tedaviyi almanız mümkün. Uzmanlarımız en kısa zamanda uygun bütçe ile size dönüş yapacaktır.