Ortodonti, dişlerin birbiriyle, dişlerin çenelerle ve çenelerin birbirleriyle olan ilişkilerini, problemlerini inceleyen, tedavi eden ve her yaşta hastaya uygulanabilen bir tedavi yöntemi. Ortodontik tedavi estetik tedavi sağlasa da onun bir adın önünde. Önceliği dişlerde fonksiyonellik ve ağız sağlığı.

Ortodonti diş hekimliğinin bir uzmanlık dalıdır. Dişlerin birbirleriyle, dişlerin çenelerle, çenelerin birbirleriyle olan ilişkilerini inceleyen ve buralarda oluşan düzensizliklerin tedavisi ile uğraşan bir diş hekimliği uzmanlık dalıdır. Gelişen tıp teknolojileri en çok tıp hekimliğini etkiledi. Ortodonti tedavisindeki gelişmeler 2000 yılından itibaren büyük değişimler gösterdi.

Ortodonti diş yöntemleri nelerdir ?

Ortodontik tedavi şekilleri, hangi yaşlarda uygulandığına bağlı olarak sabit ya da hareketli apareyler içeren yöntemler olarak ayrılırlar. Sabit yöntemler küçük çocuklarda, yani ergenlerde uygulanabildiği gibi erişkinlerde de yaygın olarak kullanılmaktadır. Takıp çıkarmalı apareyler adı verilen hareketli apareyler ise çoğunlukla karışık dişlenme dönemindeki yani 7-12 yaş grubundaki çocuklarda uygulanmaktadır.

Ortodontik tedavilerde genel olarak ağrı olmuyor. Zaten tedavinin uzun sürmesinden dolayı da bu ağrı olayı meydandan kalkıyor. Çünkü ortodontik tedavilerde kullanılan apareyler hareketli ya da sabit de olsa ayda bir ila bir buçuk milimetre diş hareketi olur. Bu kadar yavaş giden bir proses nedeniyle de pek fazla ağrı hissetmez. Hasta ancak ilk takıldığında hareketli aparey ya da sabit aparey için dişlere ilk kuvvet uygulandığında tedavinin ilk üç günü içerisinde şikayetler yaşayabilir. Ancak bu hiçbir zaman bir diş çürüğü ağrısı gibi şiddetli bir ağrı olmuyor. Hafif bir gerginlik, bir kaşınma, çekme hissi olarak ortaya çıkıyor. Daha sonra da azalarak kayboluyor. Bunu azaltmak için bir takım farklı yöntemler uygulanabilmesi mümkün. Dişlerin üzerine uygulanan kuvvetler, apareyler daha farklı yöntemlerle uygulanabiliyor. Bu sayede hastanın ağrı hassasiyet şikayetini minimuma indirmek mümkün hale geliyor. Kullanılan sabit tellerde hem tedavi süresi kısalıyor, hem de aynı zamanda dişin üzerine daha fizyolojik kuvvetler uygulayabilecek yöntemler seçilebiliyor. Bu da hastaların daha rahat bir şekilde bu tedavi süresini sürdürmelerini sağlıyor.

Her ne kadar düzgün diş anlamına gelse de, kelime anlamını aşan Ortodonti bölümü, günümüzde sadece dişleri değil, alt ve orta yüz düzensizliklerini de eden bir yöntem.

Hangi durumlarda cerrahi operasyona gerek duyuluyor?

Ortodontik tedavilerde yaş sınırı önemlidir. Ergenlerde, çocuklarda yapılan tedavilerde başarı sağlanması daha kolay. Daha ileri yaşlarda, erişkinlerde ise ortodontinin bir sınırı olabiliyor. Çünkü ortodontik tedavilerle düzeltilemeyecek düzensizlikler de olabiliyor. Bu gibi durumlarda da ortodontik tedaviye ortodontistlere plastik cerrahlar yardımcı oluyor. Dişlerle ilgili problemlerin arttığı, çeneleri de içine aldığı durumlarda eğer hasta erişkinse bunların tedavisinde cerrahlarla iş birliğine gidiliyor. Ortognatik cerrahi adı altında söylenen bir konsept ile vakalar öncelikle ortodontik tedaviyle belli bir noktaya getiriliyor. Daha sonrada plastik cerrah tarafından çenelerin konumları yer değiştirilerek ideal yerlerine getiriliyor.

Dişler neden çapraşık olur ve nasıl tedavi edilir?

Çeneler ile ilgili sorunlar (alt çenenin önde ya da geride olması gibi) çoğunlukla genetik olmaktadır. Bu gibi durumlarda ise hastanın yaşına göre en doğru tedavi yöntemine karar verilir. Şayet hasta henüz büyüme çağındaysa ve alt çenesi ya da üst çenesi geride kalmış ise ortodontik yöntemlerle arzu edilen tedavinin sağlanması mümkündür. Hasta daha büyükse, şiddetli iskeletsel bozukluklar ortodonti-cerrahi işbirliği ile tedavi edilebilir. Bunun dışında olması gerekenden uzun süre yalancı emzik emme, biberon kullanma, parmak emme, tırnak emme gibi alışkanlıklar ortodontik sorunlara yol açabilir. Bu gibi durumlarda, basit bir aparey kullanımı ile kötü yönde etkilenecek olan iskeletsel bozukluğu engellenir. Alışkanlıklar erken yaşta fark edilmeli. Bu sayede erken yaşlarda bozukluklar ortaya çıkmadan engellemek de mümkün olur. Üst çenede meydana gelen iskeletsel darlık, ortodontik apareyler aracılığı ile desteklenmektedir. Çeşitli durumlarda hastanın çene kemiği büyüklüğünü ebeveynlerden birinden, diş büyüklüğünü diğerinden alır. Şayet çene büyük, diş küçükse dişler daha aralıklı bir yapıda olur. Dilin nomalden daha büyük olması durumunda, ağızda çekilmiş diş boşluklarının olması da dişlerin aralanmasına yol açar.

Ortodontik tedavi çeşitli durumlarda gerekli olabilir. Çene büyüklüğü ile dişlerin uyumlu olmadığı durumlarda dişler çeneye yerleşmek için çapraşık ya da aralıklı bir şekilde dizilmek durumunda kalır. Bu gibi dişsel ve iskeletsel bozukluklarda, dişleri tekrar olmaları gereken dizime getirmek için ortodontik tedavi uygulanması gerekir. Yalnızca dişlerde meydana gelen çapraşıklıkların tedavisinin yaşı yoktur. Her yaşta bu gibi sorunların düzeltilmesi mümkündür. Ancak bu aşamada dikkat edilmesi gereken birincil faktör, tedavi ne kadar erken yapılırsa, tedavi şansının o kadar artacağıdır. Her yaşta tedavi mümkündür. Ancak çenelerin önde ya da geride olması adı verilen iskeletsel bozuklukların tedavisi 12 yaş öncesi mutlaka sağlanmalı. İleri yaşlarda bu tedavi çok daha zor şekilde yapılıyor. Yine de hastaların 7 yaşından önce bir ortodontik muayene olmasını oldukça önemli.

Sizin de ortodontik problemleriniz varsa ve tedavi almak istiyorsanız, Visit to be Treated aracılığı ilee Türkiye’nin en iyi hekimlerden destek alabilirsiniz. Bunun için yalnızca formu doldurmanız yeterli. Türkiye’nin en iyi doktorları ile, bütçenize en uygun tedaviyi almanız mümkün. Uzmanlarımız en kısa zamanda uygun bütçe ile size dönüş yapacaktır.