Omuz ve boyun ağrılarının bir çok nedeni olabilir. Hem bu nedenleri hem de boyun fıtığı tedavilerindeki yöntemleri gelin birlikte inceleyelim.

Omuz ağrısı boyun fıtığının belirtisi midir?

Omzu ağrıyan kişi bu ağrının boynundan olduğunu nasıl anlar?

Zaman zaman hepimizin omuzunda ağrı şikayeti olabilir. Özellikle gergin olduğumuz anlarda, yukarıya doğru uzanır ya da arkamızdan herhangi bir şey almaya kalktığımızda omuz eklemlerimiz zedelenir. Bu  durumlardan sonra yaşanan omuz ağrılarının nedeni çoğu kez bağlardaki kısmi yırtıklar sebebiyledır.

Eğer bağda tüm yırtık oluşursa çok rahatlatır. Fakat farklı birşey varsa mesela fıtık, omurgaların arasında bulunan disklerin kayıp sinire baskı yapmasıdır. Boyun ile ilgili görülen en sık problem de boyunda oluşan fıtıktır. Diskler hangi sinire baskı yaparsa, o sinir boyunca ağrı oluşur.

Boyun fıtığı için tedavi yöntemleri nelerdir?

Cerrahi bir yöntem, bir ameliyat yapıldıktan sonra fıtığın aynı yerden tekrarlaması olası değil. Ameliyat olan hasta ağır da kaldırabiliyor, bir hafta sonra işine gidebilecek hale de geliyor. Eğer kibir sporcuysa bir ay içinde antrenmanlarına başlayabiliyor..

Bazen çok ilerlememiş durumlarda sağlık merkezlerimizin en büyük farkı kullandığı en son teknolojiler sayesinde boyun fıtığı ya da omuz ameliyatlarını küçük kesilerle kısa zamanda yapabiliyor ve hastanın ameliyattan sonra normal hayatına dönmesini sağlayabiliyoruz.

Bu tür hastalıklarda boyun fıtığına özel bir tedavi yöntemi var mı?

Algoloji yani ağrı tedavisi mümkündür.

Ağrı tedavisiyle ilgili her geçen gün hem teknolojiler yenilenmekte hem de her has­tanın ağrı eşiği bir diğerinden çok farklılık göstermektedir. Yine bakılacak olursa herkesin yaşam kalitesi kavramından beklentisi de farklıdır.

Ağrı tedavisine bakıldığında, hastanın ağrısının geçtiğini söylemesi yeterli bir kriter değildir. En basit şekilde, hastanın ağrısını 10 üzerinden değerlendirdiğimiz parametre, yaşam kalitesini ölçen ağrı sorgulama formlarındaki 30 sorudan sadece biridir. Burada uyku, iştah, iş ve ev düzeni, cinsel yaşam, aile içindeki durum gibi yaşam kalitesini belirleyen pek çok faktör bir arada değerlendirilmektedir. Örneğin bir doktor ile bir öğretmenin veya evdeki bir annean­nenin veya ev hanımının yaşam kalitesi aynı ölçü ile değerlendirilemez. Bu nedenle her ikisine uygulanacak tedavi yöntemi de aynı olmaz. İkisinin de ağrısı 10 üzerinden 5’e inebilir ama birinin yaşam kalitesi yüzde 50’yi, diğe­rininki yüzde 20’yi gelişme olarak kaydeder. Çünkü bakıldığında bir doktor veya öğretmenin gün içinde yaşadığı kaygı ile ,anneanne veya evhanımının yaşadığı kaygı ve stres düzeyi asla aynı değildir. Bu nedenle algoloji yani ağrı tedavisi kişiye özel kriterlerle değelendirilmeli ve buna göre tedavi gerektiren bir süreçtir.

Algolojinin tedavi ettiği hasta gruplarına bakıldığında ilk başta kanser hastalarının yaşadığı ağrılar olsa da, kanser dışı ağrılar da oldukça geniş yer tutar. Bu gruba giren başlıca ağrıları şöyle sıralamak mümkündür:

 •  Baş ağrıları
 •  Fıtığa bağlı boyun, omuz, kol ağrıları
 •  Bel fıtığına bağlı ağrılar
 •  Omurga darlığına bağlı ağrılar
 •  Eklem ağrıları
 •  Omuz kavşağındaki ekleme bağlı kasların yırtılması, zedelenmesi ile ortaya çıkan ağrılar
 •  El bileği ile el parmaklarındaki eklem, tendon hasarlarına bağlı ağrılar
 • ‘Fibromiyalji’ (yaygın kas kasılmasına bağlı ağrılar)
 •  Halk arasında ‘zona’ ağrısı denilen ağrılar
 •  Yüzde elektrik çarpması gibi ortaya çıkan trigeminal nevralji ağrıları
 •  Göğüs ağrısı
 •  Nedeni bilinmeyen karın ağrısı
 •  Omurgadan ve fıtıktan kaynaklanan bel ve bacak ağrıları
 •  Şeker hastalığına bağlı ayaklarda oluşan yanma, sızlama şek­lindeki nöropatik ağrılar
 •  Damar tıkanıklığına bağlı bacak ağrıları.”

Eğer siz veya bir yakınınıza boyun ya da bel fıtığı teşhisi konulduysa

Eğer siz veya bir yakınınıza boyun ya da bel fıtığı teşhisi konulduysa doğru merkezi seçmeli ve bir kere operasyon geçirdikten sonra sağlıklı bir vücuda kavuşmak isterseniz, bu kararı verdikten sonra iyi araştırmalısınız. Size en doğru merkezi bulmamız için http://www.visittobetreated.com adresinden bize ulaşın. Uzmanlarımız uygun bütçe ve tedavi planlaması ile size dönüş yapacaktır. Visit to be treated aracılığıyla tedaviniz veya istediğiniz hizmet için Türkiye’nin en iyi hastanelerinden tedavi planı ve tedavi fiyat teklifi alabilirsiniz. Bunun için sadece ”Formu doldurmanız yeterli.”