Evli ve bir çocuk babası Yaşar C. 30 yaşında, Petrol şirketinde işe başladıktan bir hafta sonra iş kazası geçiriyor. O kaza hayatını tamamen değiştiriyor… Omurilik felci olan Yaşar Bey, uzun bir süre tekerlekli sandalyede yaşamına devam etmek zorunda kalıyor. Sonra mucize değişimler başlıyor…

Yaşar C.’nin sıra dışı hikâyesi

Direk bayraklarını sökerken düşen Yaşar Bey omurilik felci geçiriyor ve omurilik kırılması oluyor. Hastaneye kaldırılan genç adam ameliyat oluyor ve 8 platin takılıyor. 4 ay hastanede kalıyor…  Yürümesinin pek mümkün olmadığı söyleniyor. Bu süreçte eşi erken doğum yapıyor. Yaşar Bey prematüre doğan ve kuvözde yaşam mücadelesi veren kızının durumunun etkisiyle kendi tedavi sürecine de dört elle sarılıyor. Yaşar C.’nin annesi Hanife Hanım ve ailesi tüm süreçte destekçi oluyor.

Yaşar C. 6 ay fizik tedavi görürken eşi ve kızı da sağlıklarına kavuşuyor. Tekerlekli sandalyedeki baba kendi kızına yürümeyi öğretebilmek için önce kendisinin ayağa kalkması gerektiğini düşünüyor ve bu azimle fizik tedavi çalışmalarına daha azimle devam ediyor… İnternette özel tedavi merkezlerini araştırıyor ve yeni bir tıp merkezine başvuruyor. İki bacağını hissetmeyen ve hareket ettiremeyen Yaşar Bey’e ilk geldiğinde parapleji tanısı konuyor.

Omurilik felci tedavisinde fizik tedavi ve uygulanan diğer yöntemler

Omurilikte, omurilik çevresinde gelişen bir hastalık ya da travma sonrası omurilik baskılanmasıyla felç durumu ortaya çıkabiliyor. Omurilik felcinde; fizik tedavi, masaj, havuz egzersizleri ve çamur uygulaması birlikte uygulanıyor. Yani tedavi programında hem tıbbi hem doğal yöntemlerden faydalanılıyor. 1 ay sonra yavaş yavaş değişiklikler gözlenmeye başlanıyor. Fizik tedavi egzersizleri çamur ve şifalı sularla dolu havuzlarda zaman geçirilmesiyle destekleniyor.

Tıp merkezine tekerlekli sandalyeyle gelen Yaşar C. 3 yıl, sabırla devam ettiği tedavi programı sayesinde tek bastonla yürüyebilir hale geliyor. Doktorlar tedaviye devam edildikçe bastonsuz yürüme seviyesine de gelinebileceğini söylüyor.

Fizik tedavi sürecini olumlu etkileyen faktörler

Süreçte moralin yüksek olması en önemli etkenler arasında yer alıyor. Hastanın morali ve inancı ne kadar yüksek olursa azmi de o denli yüksek oluyor. Bu da direkt alınacak olumlu sonuçlara yansıyor. Bu bağlamda sağlık merkezi çalışanlarının güler yüzlü ve motive edici yaklaşımı ve ailenin desteği de ciddi ölçüde pozitif etki yaratıyor.

Ayrıca hastanın hedeflerinin ve hayallerinin olması da iyileşmeyi hızlandırıyor. Örneğin Yaşar C.’nin durumunda genç adam aynı zamanda baba olduğu için sürekli kızıyla birlikte özgürce hareket edip oynayabileceği günlerin hayalini kurdukça tedavide daha çok çabalıyor. İlk zamanlarda iyileşeceğinden hiç umudu yokken ilerleme kaydettikçe morali düzeliyor. Özellikle ayağa kalkıp, destekle biraz da olsa yürüyebildiğini görmeye başladığı zamanlar gerçekten dönüm noktası oluyor. Bir adım bile büyük önem taşıyor…

Fizik tedavide devrim: robot teknolojisi

Fizik tedavinin daha yoğun yapılmasını sağlayan özel robotlar kullanılıyor. Hasta bu cihazlara bağlandığında yarı robotik kahramanlara dönüşüyor. Normal bir fizyoterapist desteğiyle yapılabilecek günlük egzersiz bu robotik fizyoterapist ile 2 katına çıkabiliyor.

Ara kontroller ile değişen tedavi programı

Felç durumlar, hareket kısıtları tedavisinde ara kontrollerle programın güncellemesi gerekiyor. Hastanın durumuna göre 10 seansta bir kontroller ve incelemeler yapılarak tedavi programı değiştiriliyor.

Parapleji tedavisi

Parapleji 2 bacakta ve genelde mide ve bel bölgesinde hareket kısıtı oluşması veya his kaybı olması durumuna deniyor. Paraplejide kombine tedaviler oldukça etkili oluyor. Havuz içinde rehabilitasyon, suda egzersizler, çamur uygulamaları, elektroterapi, özel masaj tedavileri ve fizyoterapi birlikte uygulanıyor. Yaşar C.’ye de ilk kombine tedaviye başladığında parapleji tanısı konuyor, kas gücü neredeyse sıfırken, diz ve kalçada da sınırlı güç varken bu durum günden güne iyileşiyor.

Kombine tedavide 2 şey hedefleniyor. Bir; verilen komutları bacakların yerine getirmesi. İki; o komutları alan bacaklarında güçlenmesi ve istenilen komutu yerine getirmek için gerekli güce kavuşmasıydı.

Yaşar C.’ye haftanın 3 günü sistematik tedaviler uygulanıyor ve bu tedaviler sonrasında kalçasını özellikle ayakta durmayı sağlayan, ayağa kalkmak için güç sağlayan ve adım atmayı sağlayan kalça hareketlerindeki güç %50 yükseltiliyor. Dolayısıyla Yaşar Bey ayakları üzerinde durabilir ve adım atabilir konuma geliyor ve dizleri üzerinde duramamasından kaynaklı dizlerindeki güç geri kazanılıyor.

Yaşar C gibi iyileşmez artık yürümez denen, pes etmiş hastalarda bile başarı yakalanabiliyor. Ayak bileklerinde, ayaklarını oynatabilecek ayak hareketini yapabilecek en alttaki kas fonksiyonlarının beyinle buluşturulması gerekiyor… Bunun için de azimli çalışma, inanç, sabır üçlüsünü bir araya getirmek anahtar oluyor.

 

Kazadan sonra tamamen tekerlekli sandalyeye bağımlı olan Yaşar C. gündelik işlerini yerine getiremiyor ve bu da moral ve motivasyonunu çok düşürüyor… Yaşar C.’nin sıra dışı hikâyesinde yürüyemez denmesine rağmen sabırla fizik tedaviye devam edilmesinin nasıl mucize sonuçlar yarattığı gözler önüne seriliyor. Omurilik felci geçiren 30 yaşındaki genç adam tekerlikli sandalyeyle geldiği sağlık merkezinde uzun süren tedavisinden sonra tek bastonla yürüyebilir hale geliyor. Visit to be Treated aracılığıyla tedaviniz veya istediğiniz hizmet için Türkiye’nin en iyi hastanelerinden tedavi planı ve tedavi fiyat teklifi alabilirsiniz. Formu doldurmanız yeterli.