Ortalama yaşam süremiz gittikçe artıyor. Tıp dünyasında yaşanan olumlu gelişmeler sayesinde birçok hastalık eskiye oranla çok daha kolay tedavi edilebiliyor. Ancak vücudumuzu taşıyan omurga sistemimiz modernleşen dünyada her geçen gün daha fazla yıpranıyor. Uzmanlarımızla omurga bozukluklarını ve rahatsızlıklarını konuşuyoruz.

Omurga hastalıkları ve bozuklukları

Omurga hastalıkları ve bozuklukları gelişmiş toplumlarda sık karşılaşılan ve sakatlığa yol açan sorunlardan biridir. Yapılan araştırmalar her kesimde olduğu gibi bilhassa okul çağı çocuklarında omurga sorunları ve dolayısıyla bel ağrısı görülme oranının yüzde 70 olduğunu gösteriyor.

En çok çocuklarda görülen omurga deformatları nedir?

Çocukluk çağında omurganın iki grup bozukluğu, hastalığı olabilir. Bunlardan birincisi doğuştan olanlar. Yani özellikle omurganın gelişiminde bozukluk sonrası ortaya çıkan rahatsızlıklar. Diğeri de gelişimsel olanlar yani çocukluk döneminde birden bire ortaya çıkan hastalıklar. Bu şekilde ayırabilmek mümkün. Özellikle doğuştan olanlar omurganın yapısal bozuklukları yani şekil bozuklukları ya da birleşme defektleri şeklinde omurganın yana ya da arkaya doğru eğriliği kamburluğa yol açabilirler. Sonradan ortaya çıkan eğrilikleri değerlendirdiğimiz zaman ise daha çok yine bu yana ve arkaya doğru olan eğrilikleri aderosan dönemde daha çok görüyoruz.

Omurga rahatsızlıkları tedavi edilmez ise

Omurga rahatsızlıkları tedavi edilmez ise bir çok hastalığa yol açabiliyor. Sağlık merkezlerimiz, omurga bozukluklarında hem çok tecrübeli ve uzman bir ekibe sahip hem de kullandığı son teknolojilerle tedavilerde büyük başarılar yakalıyor.

Şimdi omurga defornteleri dışında aslında özellikle Ortadoğu Afrika ve Türkiye yi de içine alan bölge içinde en önemli hastalıklar omurganın enfeksiyonları ve tümörleridir ki omurga cerrahi merkezimizde bu omurga enfeksiyonları ve omurganın kanserleri de yine başarıyla tedavi edilmektedir. Bunun dışında sayabileceğimiz başka özellikle yaşlılık dönemine ait bir takım dejeratif hastalıklar vardır. Omurga kaymaları ve omurga travmaları da yine omurga cerrahi merkezimizde cerrahi olarak tedavi edilmektedir.

Omurga ve omurilik tümörleri

Omurga ve omurilik tümörleri, boyun sırt ve belde yerleşim yerine göre bulgular veriyor. En sık rastlanan belirti ise  ağrı şeklinde kendini gösteriyor. Özellikle de  sırt ağrısı şeklinde belirtiler başlıyor. Gelişmekte olan ülkelerde görülen en sık omurga rahatsızlığı ise omurga veremi. Omurga verimi pot hastalığı olarak da bilinmektedir.

Bu hastalık, Pot isimli bir kişi tarafından tarif edildiği için pot hastalığı olarak da biliniyor. Özellikle omurgayı deforme ederek, tamamen kemikleri eriterek felçe giden bir durum yaratıyor. Bu açıdan özellikle bunların cerrahi tedavisi hem iltihabın temizlenmesi, omuriliğin rahatlatılması gibi işlemler hastaların felçlerinin geçmesinde ve omurgalarının sabitlenmesinde çok önemli bir yer tutuyor.

Sağlık merkezlerimizin ortopedi ve travmatoloji bölümünde gelen tüm hastaların tüm tetkikleri ileri teknoloji cihazlar kullanılarak yapılmakta, ayrıntılı tetkikler ve fizik muayene sonrasında hastalığın medikal ya da cerrahi tedavisine karar verilmektedir.

Omurga tedavisi dışında ortopedik bölümünde hangi tedavileri uyguluyorsunuz?

Omurga cerrahi merkezimiz hakikaten çok geniş kapasiteli işler yapıyor. Bunun dışında ortopedi ve travmatoloji olarak tabi başta tüm travma vak’alarını burada tedavi edebiliyoruz. Yine ortopedinin diğer alanlarında özellikle spor cerrahi ve atozkopi cerrahi konusunda hem cihaz olarak hemde tecrübe olarak çok iyi bir durumdayız. Çoğu sporcu yaralanması hastanemizde tedavi ediliyor.

Ortopedi ve travmatoloji bölümünde, spor  yaralanmalarına bağlı diz bağ ameliyatları, menisküs tamiri, kıkırdak yaralanmaları, omuz çıkığı ve rotator cuff yaralanmaları tedavi edilerek hastaların en kısa sürede sportif hayatlarına dönmeleri sağlanıyor. Ayrıca yaşlılara uygulanan diz, kalça, omuz ve dirsek protezleri de başarılı şekilde uygulanıyor.

Özellikle bizim coğrafyamızda Ortadoğu ve Türkiye’de

Özellikle yine bizim coğrafyamızda Orta doğu ve Türkiye de oldukça yaygın görülen kalça çıkığı, yumru ayak, ayaklarda eğrilik ve benzer hastalıkları tedavi ettiğimiz pediatrik ortopedi dediğimiz bir bölümümüz var. Yani çocuk ortopedisi alanında da oldukça yoğun çalışıyoruz. Tabi sadece omurganın tümörleri değil aynı zamanda ekstremitelerin yani kolları bacakları tutan tüm tümör vak’alarına da müdahale ediyoruz.

Dünyanın bir çok ülkesinden hastayı tedavi ediyoruz

Dünyanın bir çok ülkesinden hastayı tedavi ediyoruz. Uzmanlarımızın hemen hepsi yurt dışında eğitim almış ya da çalışmış bir kadro ve bilimsel çalışmalarıyla  tıp dünyasının gelişimine de katkı da bulunuyorlar.Sağlık merkezlerimiz dünyanın en gelişmiş ülkelerindeki teknolojileri bünyesinde barındıran uluslar arası merkezler olup tüm kapasitesi ile dünyaya hizmet vermektedir. Sağlık merkezlerimiz son teknolojilerin en son modelleri ile donatılmıştır. Yani bugün Amerika Birleşik Devletleri’ nde herhangi bir hastanede yer alan MR cihazının aynısı yine merkezlerimizde mevcuttur.

Özellikle ortopedi ve travmatoloji konusunda artık sadece Türkiye’ye değil, dünyaya hizmet götüren sağlık kuruluşlarımızla gurur duyuyoruz.

Avrupa ve Asya arasında bir köprü olan Türkiye’de

Avrupa ve Asya arasında bir köprü olan Türkiye’de birçok sağlık merkezimiz var. Merkezlerimizin hem lokalizasyonu önemli, hava alanlarına yakın ve bu köprü içinde önemli bir merkez hem de ortopedinin her alanında, omurga cerrahisinin her alanında en modern cihazlara sahip. Özellikle şunu söyleyebiliriz; endoskopik omurga cerrahi yapılan nadir merkezlerden bir tanesi, bugün Avrupa ve Asya da özellikle Japonya’da Kore de belli merkezlerde yapılan endoskopik cerrahi bu sadece ufak bir delikten girip omurgadaki özellikle fıtıkların tedavisinde kullandığımız bir yöntem. Şu anda merkezlerimizde hasta sabah gelip öğleden sonra evine gidebiliyor.

Yurt dışından gelecek olan hastaların her türlü organizasyonu ile ilgileniyoruz. Onların tedavilerini zamanları kısıtlı olduğu için ayrı planlıyoruz. Asya’dan Avrupa’ya bir çok hastayı tedavi ederken onların dilinde konuşan tercümanlar eşliğinde tüm tetkik ve tedavileri tamamlıyoruz.

Özellikle yurt dışından gelen hastalar için özel bir tedavi var mı?

Yabancı bir ülkeden gelen konuklar, Orta doğu ve özellikle Kuzey Afrika’dan gelen hastalarımız burada çok yabancılık çekmiyorlar. Çünkü aslında çoğu bu ülkelerde Türkiye’ye karşı özel bir sevgi var ki bizde onları seviyoruz zaten. Tarihten gelen çok sıkı ilişkilerimiz ve yakınlığımız var. Sadece dil konusunda sıkıntılar varmış gibi görünüyor o da hastanemizde yer alan tercümanlar vasıtasıyla kolaylıkla çözülüyor.

Özellikle kültürel ve dini anlamda ortak benzer özelliklerimiz

Özellikle kültürel ve dini anlamda ortak benzer özelliklerimiz de yine birbirimize bakış açısını daha hoş görülü ve daha anlayışlı hale getiriyor. Yani işte özellikle dini ihtiyaçlarını karşılama anlamında Arap ülkelerinden gelenler Türkiye’deki hastanelerde daha geniş olanaklar buluyor ve memnun kalarak merkezlerimizden ayrılıyor.

En büyük farkımız özellikle Avrupa ülkelerinden, bu hizmetler daha uygun. Bugün için mesela Avrupa’da ki birçok ülkede ameliyat bekleme süresi herhangi bir hasta için yani o ülkenin vatandaşı olsa bile en erken 3 ay. MR çektirmek için bekleme süreleri aşağı yukarı 3 ya da 4 ay. Yani birde ödedikleri paraya bakarsanız hem ödeme hem de zaman açısından Türkiye’de çok kısa zamanda tanı ve tedaviye ulaşmak mümkün. Ayrıca neredeyse orada ödenen paraların üçte biri dörtte biri gibi bir oranda daha uygun. Bunun için Türkiye bu sağlık alanında cazibe merkezi ve bu nedenle özellikle Ortadoğu ve Arap ülkelerinden Türkiye’ye hatta Avrupa’dan birçok hasta Türkiye’yi bu nedenle tercih ediyor.

İster spor yaralanmaları olsun, isterse omurilik rahatsızlıkları olsun.

İster spor yaralanmaları olsun, isterse omurilik rahatsızlıkları olsun. Eğer size veya bir yakınınıza bu tür bir teşhis konulmuşsa ve tedavi olmak isterseniz sizlere en doğru merkezi bulmamız için www.visittobetreated.com adresinden bize ulaşın. Uzmanlarımız uygun bütçe ve tedavi planlaması ile size dönüş yapacaktır. Visit to be treated aracılığıyla tedaviniz veya istediğiniz hizmet için Türkiye’nin en iyi hastanelerinden tedavi planı ve tedavi fiyat teklifi alabilirsiniz. Bunun için sadece ”Formu doldurmanız yeterli.”