Başarılı bir avukat, iyi bir eş ve iyi bir baba olan Ercan U.’nun hayatı 2015 yılında geçirdiği bir motosiklet kazası ile değişiyor… Omurgası kırılıyor, 13 gün boyunca yoğun bakımda hayat mücadelesi veriyor. Omurilik felci olan Ercan Bey tekerlekli sandalyeyle hayatına devam etmek durumunda kalıyor. Felç vakalarında; özel fizik tedavi uygulamaları, doğal tedavi yöntemleri ve teknolojik cihazların desteğiyle kayda değer değişimler oluyor.

Ercan U.’nun hikâyesi ve felç durumlarında uygulanan tedaviler

39 yaşındaki Ercan U. Haftanın 3 günü tedavi merkezine gidiyor. Merkezde fizik tedavi, havuz egzersizleri, çamur banyosu, robotik cihazla egzersizler gibi çeşitli tedavi yöntemleri uygulanıyor. İlk başlarda tekerlekli sandalyeden sedyeye kendisi geçemeyen, tek başına oturamayan, bacaklarını oynatamayan Ercan Bey nefes almakta da güçlük çekiyor.

İlk aşamada tek başına oturabilmesi hedefleniyor. Oturmaya yönelik egzersizlere ağırlık veriliyor. Bacaklardaki eklemlerin odak olduğu egzersizler yapılıyor. Bel ve karın güçlendirme egzersizleri de ek olarak gerçekleştiriliyor. Kas güçlendirme için elektroterapi uygulanıyor. Ayrıca özel yürüme robotuyla yürüme egzersizleri yapılıyor. Neticede Ercan U. tek başına, desteksiz oturabilir hale geliyor.  Kendi başına tekerlekli sandalyeden sedyeye, yatağa geçebiliyor. Ercan Bey ilk fizik tedaviye başladığı sıralarda tekerlekli sandalye ile rampalardan inip çıkamıyor ancak tedaviden ilerleme kaydettikçe bu sorun da ortadan kalkıyor. Artık rahat bir şekilde engelleri aşabiliyor, kaldırımlara rampalardan çıkabiliyor.

Bir sonraki aşamada Ercan U.’nun tek başına ayakta durmasını sağlamak hedefleniyor. İlk tedavisine başlandığında nörolojik seviyesi T7 olan Ercan U.’nun seviyesi 10.torakal denen sırt omur hizasına iniyor. Bu seviyenin daha aşağılara inmesi için çalışılıyor. Bu yüzden havuz ve rehabilitasyonda birebir egzersiz uygulamalarına ağırlık veriliyor. Doğal tedavi yöntemleri ile robotik cihazlarla yürüme gibi tıbbın teknolojiyle birleştiği uygulamalara tedavi programında yer veriliyor.

Felç tedavisinde psikolojik durumun önemi

Felç geçiren kişilerin tedavilerinde psikolojik durumun iyi olması da büyük önem taşıyor. Bu yüzden sağlık merkezinde hastaya yaklaşımın nasıl olduğu, doktorun hastayla birebir ilgilenip ilgilenmediği, merkez personellerinin genel olarak ne kadar güler yüzlü olduğu gibi mevzular da tedavilerden alınacak başarı oranını etkileyebiliyor. Bu yüzden tatil merkezi gibi tasarlanmış özel kliniklerde fizik tedaviden faydalanmak iyileşme sürecinde avantajlı olabiliyor.

 

Kazalar ya da bazı rahatsızlıklardan dolayı ortaya çıkan felç yani hareket kısıtlanması durumları kişilerin fiziksel ve psikolojik sorunlar yaşamasına neden oluyor. Doğal tedavi yöntemler, fizik tedavi yöntemleri ve teknolojiyle gelişen tıbbi cihazlar sayesinde hareket kabiliyeti tekrar kazanılabiliyor. Visit to be Treated aracılığıyla tedaviniz veya istediğiniz hizmet için Türkiye’nin en iyi hastanelerinden tedavi planı ve tedavi fiyat teklifi alabilirsiniz. Formu doldurmanız yeterli.