İnsanın hayatını zindana çeviren şeker hastalığı ve bu hastalıın mucizevi çözümü olan metabolik cerrahiden bahsetmiştik. Bir zamanlar diyabet mağduru olan fakat metabolik cerrahi ile bu hastalıktan kurtulan Mustafa Bey’in hikayesine bir bakalım.

64 yaşında, evli ve iki çocuk babası ve 25 yıllık şeker hastası olan Mustafa Bey, şekerini kontrol edemediği için 130 kiloya kadar çıktı. Günde 100-150 ünite insülin kullanıyordu. Kullandığı ilaçlar yüzünden bir gözünü kaybetmişti. Kiloları nedeniyle uyuyamıyordu. Kullandığı ilaçlar yüzünden böbrekleri iflas etme noktasına geldi.Şeker hastalığı organlarına zarar vermeye başlamıştı, ne kadar uğraşırsa uğraşsın şekerini kontrol edemiyordu. Son çare olarak metabolik Cerrahi merkezine, Prof. Dr. Alper Çelik’e başvurdu.

Mustafa Bey’e önce ayrıntılı bir Checkup yapıldı. Ortaya çıkan sonuç hiç iç açıcı değildi. Kalbinde, böbreklerinde, sağlam kalan diğer gözünde problemler vardı. Yüksek tansiyonunun kontrol altına alınması gerekiyordu. Ve ciddi oranda kemik kaybı yaşıyordu.

Doktorların Mustafa Bey’in kaybettiği gözünü kurtarma şansı yoktu ama diğer gözünü kurtarabilirlerdi ve doktorlar bu umutla hareket etti. Diğer gözüyle alakalı tetkikler yapıldığında bu gözün damar yapısının bir ölçüde korunduğunu gördüler. Böbreklerindeki hasarın geri dönebileceğini ve kalbinin de ameliyata dayanabileceğini fark ettiler ve bunun üzerine kendisine ince bağırsağın sadece en son 30-40 santimlik kısmını muhafaza edecek bir daybertit ideal inter pozisyon ameliyatı yapıldı. Başarılı bir ameliyat sonrası Mustafa Bey’in bütün hayatı değişti. Öncelikle 45 kilo verdi. Yaşadığı organ kayıpları yavaş yavaş düzeldi.

Operasyon Sonrası

Mustafa bey artık çok daha enerjik hissediyor, çok hafiflediğini söylüyor. Eksiden yürümeye üşendiği yerlere rahatlıkla gidebiliyor. Daha uzun süre araba kullanabiliyor. Önceden üzerinde devamlı olan yorgunluk ve tembelliğin tamamen gittiğini söylüyor. Ameliyat sonucu sinir sisteminde de düzelme görülmüş, daha sabırlı biri olmuş. Ameliyat öncesinde kullandığı tüm ilaçları bırakmanın hafifliğinin ise paha biçilemez olduğunu söylüyor.

 

Türkiye’de Metabolik Cerrahi Ameliyatı

Alper Çelik dünyada bu ameliyatı yapan çok az doktordan biri. Hem bu ameliyatlarda yüzde 95’e yakın başarısı hem de bu ameliyatın Türkiye’de diğer ülkelere göre daha uygun ücretlere yapılması dünyanın bir çok ülkesinden hastaların metabolik cerrahi merkezine başvurmasına neden oluyor. Yapılan tetkikler veriyorlar.

Mustafa Bey ameliyat sonucundan çok memnun, şeker hastalığından şikayet eden herkese de tavsiye ediyor. Doktor Alper Çelik ve Metabolik Cerrahi merkezi sayesinde Mustafa Bey gibi birçok hastanın hayatı değişti. Sağlıklı bir birey olarak hayatlarına devam ediyorlar.

Eğer siz de diyabet hastasıysanız ve şekerinizi bütün kurallara uymanıza rağmen kontrol altına alamıyorsanız çok geç olmadan tedavi veya kontrol amaçlı Türkiye’ye gelip en iyi şekilde hizmet alabilirsiniz www.visittobetreated.com adresinden bize başvurun. Visit to be Treated aracılığıyla tedaviniz veya istediğiniz hizmet için Türkiye’nin en iyi hastanelerinden tedavi planı ve tedavi fiyat teklifi alabilirsiniz. Bunun için sadece “Formu doldurmanız yeterli”.