Son zamanlarda adından çokça söz edilen metabolik cerrahi ameliyatı olan İsmail Akyüz’ün hikayesine bakalım.

Metabolik cerrahiye gelmeden önce neyden şikayet ediyordunuz?

Şekerlerim 380’lerde geziyordu. Bu şekilde çok rahatsız olmaya başladım. Elim ayağım uyuşmaya başladı. Ellerim ayakların yanmaya başladı. Geceleri yatamaz oldum. Ne bileyim çok rahatsız oldum ve bir anda çok kızıyordum.

Baldırlarım da çok yanma oluyordu. Kaslarım sızlıyordu. Ne bileyim fazla yol yürüyemiyordum. Çabuk yoruluyordum. Mesela en az 200-300 metre gittiğimde böyle bacaklarım patlayacak hale geliyordu. Çok sancı çekiyordum ve şikayetlerim katlanılamayacak kadar artmıştı.

Şekerini bir türlü kontrol altında tutamamış

İsmail Bey, ne kadar dikkat ederse etsin şekerini bir türlü kontrol altında tutamamış, şeker ilaçlarını kullanmasına rağmen  yüksek şekerden kurtulamamıştı. Sonunda televizyonlarda izlediği ve dünyada metabolik cerrahi ameliyatını yapabilen sağlam bir ekibe sahip olan merkezimize ulaştı.

İsmail Beyle biz ilk tanıştığımızda kendisi 6 yıllık bir şeker hastasıydı ve 4 tane şeker hapı kullanıyordu. 1.69 boyunda ve 79 kiloydu. Öyle çok fazla bir kilo problemi de yoktu. Ama şekeri inanılmaz yüksekti. Şekeri 400’lerde geziyordu ortalama. Üç aylık ortalamaları 12 ler civarındaydı. Elinden geldiğince yediğine içtiğine dikkat etmeye çalışıyordu. Ama bunlara rağmen ve  4 tane hapı düzenli kullanmasına rağmen şekeri bir türlü 350’nin altına düşmüyordu.

Şeker hastalığı kontrolü zor, organlara zarar veren ve zaman ilerledikçe ölümcül hale gelen bir hastalık. Tip 2 ve tip 1 olmak üzere iki çeşidi var. Tip 1’de vücut hiç insülin üretmezken, tip 2’de vücut insülin üretiyor ama kullanamıyor. İşte metabolik cerrahi adı verilen ameliyat, tip 2 diyabet hastalarının vücudun ürettiği o insülini  kullanmasını sağlıyor.

İsmail Bey ameliyatın sürecini anlatır mısınız?

Ameliyat süremiz aşağı yukarı hastaneye yattım beni komple check upa aldılar. Her tarafımı kafamı, beynimi, gözlerimi, damarlarımı, kalbimi, böbreğimi, ciğerlerimi tüm taradılar.  Bu 2 gün sürdü. 2 günden sonra her şey temiz çıktı. Normal çıktı göz tansiyonlarım.

Yapılan tüm ölçümler sonucunda İsmail Bey’in vücudunun şeker ürettiği ama bunu kullanamadığı anlaşıldı.

Sağlık ekibimiz ameliyata karar verdi. Ve ondan sonra ameliyata girdik. 3 saat sürdü ameliyat.

İsmail Bey, fazla bir ağrı sızı da fazla bir şey hissetmedim

İsmail Bey, fazla bir ağrı sızı da fazla bir şey hissetmedim. Devamlı ağrı kesici verdiler. Fazla da bir zorluğunu çekmedim. Hemen ertesi gün ayağa kalktım. İki gün direnlerle gezdim. İkinci gün direnlerimi aldılar. Ondan sonra rahat yürümeye başladım.

Ve biz İsmail Bey’e bir metabolik cerrahi ameliyatı yaptık. Bu ameliyatla midesinin sadece sol üst dış kısmını içeren bir müdahale de bulunduk. Ve beraberinde ince bağırsağın en son kısmını ince bağırsağın en baş kısmına midenin altına taşıdık. Ve bu sayede İsmail Bey artık kendi vücudunun ürettiği insülinleri kullanmaya başladı.

Eğer siz beya bir yakınınız tip2 diyabet hastasıysanız

Eğer siz beya bir yakınınız tip2 diyabet hastasıysanız ve şekerinizi kontrol altına almayı başaramıyorsanız, organ hasarı yaşamadan doğru merkezi seçmeli ve bu kararı verdikten sonra iyi araştırmalısınız. estetik saçlara sahip olmak için size en doğru merkezi bulmamız için http://www.visittobetreated.com adresinden bize ulaşın. uzmanlarımız uygun bütçe ve tedavi planlaması ile size dönüş yapacaktır. visit to be treated aracılığıyla tedaviniz veya istediğiniz hizmet için türkiye’nin en iyi hastanelerinden tedavi planı ve tedavi fiyat teklifi alabilirsiniz. bunun için sadece ”formu doldurmanız yeterli.”