Tip 2 diyabet hastası olan Ercan Emanet’in yaşadığı zorlukları ve metabolik cerrahi ameliyatı olma kararını paylaşmıştık. Şimdi Ercan Bey’in ameliyatına ve ameliyat sonrasında yaşadıklarına bakalım.

Ercan Emanet  147 kiloya geldiğinde ameliyat olmaya verdi

Ercan Emanet  147 kiloya geldiğinde ameliyat olmaya verdi. Bir çok şeker hastasının yaptığı gibi diyet ve spor yaptı. Ancak bir türlü şekerini ve kilosunu durduramadı. Sağlığı gitgide kötüleşen Ercan Bey yaptığı araştırmalar sonucu bizimle irtibata geçerek, metabolik cerrahi merkezimize ulaştı.

Peki Ercan Bey, ameliyat olmaya nasıl karar verdiniz ?

Ben çok kiloluydum. Araştırmalar içinde bulundum. Araştırmalar yaparken böyle bir operasyonun yapılabildiğini duydum. Baktım, inceledim ve tesadüfen çok yakın bir akrabamın ameliyat olduğunu öğrendim. Tabii bu araştırmamda bana önemli bir yön verdi. Biraz araştırma yaptıktan sonra da bu ameliyata karar verdim.

Dünyada örneğine çok az rastlanan, tip 2 diyabet hastalarını sağlığına kavuşturan ve bu ameliyatı yapan çok başarılı bir uzman ekibimiz var. Ve başarı oranı yüzde 90’nın üzerinde.

Ercan Bey, ameliyat süreci nasıl geçti?

Öncelikle ameliyattan iki gün önce hastaneye geldim. Bir gün içerisinde check up yapıldı. Baştan sona en ince ayrıntıya kadar. Bunun takibinde herhangi sorun çıkmadı çok şükür.

“Ve ameliyata girdi Ercan Bey. Eşi ve çocukları dışarıda heyecanlı bekleyiş içindeydiler. Ameliyat 3 saat sürdü.”

Öncelikle şunu söyleyeyim. Ameliyat olduktan sonra çok hızlı bir şekilde kilo vermeye başladım. Bu beni inanılmaz derecede motive etti. Tabi bu sırada her sabah yürüyüş yapmaya devam ettim.

Mütevazi porsiyonlarla besleniyor

Çok daha mütevazi porsiyonlarla besleniyor ve çok iyi hissediyor kendisini. Metabolik cerrahi ameliyatı kilo vermeyi sağlıyor ama obezite ameliyatları ile aynı değil. Bu ameliyatta amaç kişinin kilo vermesinin yanında vücudundaki şekeri kullanmasını sağlamak.

Ercan Bey, her sabah kesinlikle minimum iki saat spor yaptım. Spor yaptıkça kilo verdim ve bu sayede bir takım sarkmalarım olmadı.  Devamında şekerde inanılmaz derecede normalleşme olmaya başladı. Tansiyonum da keza öyle. Yani şöyle söyleyeyim inanılmaz derecede rahatladım. Kendime güvenim arttı. 147 kilo ile girdiğim ameliyatta şu anda 94 kiloyum. 52,53 kilo kadar bir kilo kaybım var.Bu beni çok rahatlattı.

İnşallah bir altı ay sonra daha fit bir Ercan olarak eşime ve aileme gözükmek istiyorum.

Ercan Bey sizin yaşadığınız hastalıktan şikayetçi olan hastalara ne söylemek istersiniz?

Ercan Bey tip 2 diyabet hastası olan ve şeker ile kilosunu kontrol altında tutamayan herkese metabolik cerrahi ameliyatını öneriyor.

Şeker hastası olan ne bileyim aşırı kilosu olan insanlara kesinlikle tavsiye ediyorum. Korkmasınlar. İlk başta tedirgin insanlar olabilir. ama korkmasınlar. İşin sonu çok güzel oluyor. Yeniden doğuyorsunuz. Bunu kesinlikle söylüyorum, yeniden doğuyorsunuz. Yeni bir insan oluyorsunuz. Geçmişi iyi günlere dönüyorsunuz. Hatta üstüne katlayarak hayatı yaşıyorsunuz. Çok sosyal bir insan oluyorsunuz. Her tarafa girip çıkıyorsunuz. Her şeyi tadabiliyorsunuz ama az işin özüde bu zaten. Dediğim gibi bu ameliyatı tavsiye ediyorum. Ancak dikkat etmeleri gereken bir husus var kesinlikle bu işi ehli insanlara ehli profesörlerimize veya doktorlarımıza olmalarını tavsiye ediyorum. Bu sebeple ben bu ameliyatı gerçekleştiren sağlık ekibine çok teşekkür ediyorum.

Eğer siz veya bir yakınınız tip 2 diyabet hastasıysanız

Eğer siz veya bir yakınınız tip 2 diyabet hastasıysanız ve şekerinizi kontrol edemiyorsanız bu ameliyat için çok geç olmadan en doğru merkezi seçmeli ve bu kararı verdikten sonra iyi araştırmalısınız. Size en doğru merkezi bulmamız için http://www.visittobetreated.com adresinden bize ulaşın. Uzmanlarımız uygun bütçe ve tedavi planlaması ile size dönüş yapacaktır. Visit to be treated aracılığıyla tedaviniz veya istediğiniz hizmet için Türkiye’nin en iyi hastanelerinden tedavi planı ve tedavi fiyat teklifi alabilirsiniz. Bunun için sadece ”Formu doldurmanız yeterli.”