Metabolik cerrahi sayesinde şeker hastalığı ameliyatı ile hastaların kan şekeri kontrol altına alınıyor. Bu ameliyatın şeker kontrolü yanında birçok avantajı var. Şeker ameliyatı sayesinde hastaların kilo vermesi bunlardan sadece biridir. Bu avantajlara hep birlikte bakalım.

Şeker hastalığı ameliyatı olarak bilinen ameliyat dünyada 10 doktor tarafından ve 8 ülkede uygulanıyor.

Kilo problemlerinde, yüksek tansiyonda, kolesterol ve yağ asitleri yani kan yağları yüksekliğinde

Türkiye’de tıp merkezlerimiz de yapmakta olduğumuz ameliyatlar da şeker hastalığında çok büyük oranda kontrol sağlayabiliyoruz. Bunun yanı sıra eşlik eden kilo problemlerinde, yüksek tansiyonda, kolesterol ve yağ asitleri yani kan yağları yüksekliğinde, uyku apnesinde yani uykuda horlama ve nefes durması durumlarında, gut hastalığında ve yumurtalıklarda çok sayıda kitle seyreden folikistik over hastalığında çok büyük oranda kontrol sağlanabiliybor. Tek bir ameliyatla bunların hepsinden kurtulmak artık mümkün. Yeter ki çok geç kalmış olunmasın.

Şeker hastalığı ilerleyen zamanlarda birçok hastalığı da beraberinde getiriyor. Özellikle damar hasarlarına hatta göz kayıplarına yol açabiliyor.

Peki ameliyatla bu hasarlar giderilebiliyor mu?

Belli bir aşamaya kadar giderilebiliyor. Eğer ki organ hasarı çok ilerlemiş ve düzelmeyecek durumda ise o hastaları ameliyat etmiyoruz. Bilinmesi gereken önemli bir şey daha var ki yapılmakta olan ameliyatlar küçük damarlardaki zedelenme üzerine daha fazla etkinliğe sahiptir. Büyük damar hasarlarında özellikle bacak damarlarında, boyun damarlarındaki tıkanıklık üzerinde hasarı geri çevirecek, hasarın geri dönmesini sağlayabilecek bir etkinlik söz konusu değildir.

Buna rağmen göz hasarında, böbrek hasarında, ayak ülserlerinde çok büyük bir başarı oranı mümkün. Fakat eğer ki gözler kör olma aşamasına gelmişse,  böbrekler iflas etme aşamasına gelmiş ve diyaliz gibi bir durum söz konusu ise ne yaparsanız yapın bu düzelmeyecektir. Bu aşamaya gelmiş hastalarda ameliyat çözüm değildir.

Avrupa, Asya ve Ortadoğu’ dan bir çok hasta tarafından ameliyat için Türkiye tercih ediliyor

Metabolik cerrahi merkezlerimizde yurt dışından bir çok hasta gelerek tedavi oluyor. Avrupa, Asya ve Ortadoğu’dan bir çok hasta tarafından ameliyat için Türkiye tercih ediliyor.

Merkezlerimiz, ulaşım, konaklama dahil bir çok olanakları hastalarına sunuyor. Ameliyat sonrası hastaların bazıları insülin ve şeker ilaçlarından tamamen kurtulurken, bazı hastalar bu ilaçları kullanmaya devam ediyor.

İnsülin depolarınız artık boşalmış ya da boşalma aşamasına yaklaşmışsa

Burada önemli olan ameliyat kararı verdiğinizde ve hazırlık tahlilleriniz yapıldığında bedeninizin ne kadar insülin ürettiği ve şeker hastası olarak geçirdiğiniz sürenin nasıl geçtiğiyle alakalıdır. Eğer ki çok uzun bir süreyi şeker hastası olarak geçirmişseniz, vücudunuzdaki insülin depolarınız artık azalmış veya boşalmış ya da boşalma aşamasına yaklaşmışsa veya sinir uçlarınızda çok ciddi bir hasar, bir tahribat söz konusuysa iyileşmeniz aylar hatta yıllar sürebilir. Unutulmaması gereken önemli bir nokta bazı şeker hastalarına kan şekeri kontrolünü sağlanmasıdır. Bu 1-1,5 yıl 2 yıl sürebilir. Yaklaşık yüzde 7-8 lik hasta grubunda ameliyattan sonra şeker kontrolü sağlanamamakla beraber bu hastalar çok azalmış dozlarda dahi olsa şeker kontrolüne yardımcı olacak ilaçları kullanmaya devam etmeleri gerekebilmektedir. O yüzden çok geç kalınmamış olması önemli bir başarı faktörüdür.

Erken alınan ameliyat kararının önem nedir?

Vücudunuzda çok ciddi hasar çıkmamış olması gerekiyor ve insülin depolarınızı kaybetmemiş olmanız önem arz etmektedir. Ne kadar erken ameliyat kararı alıp, ne kadar erken bir dönemde şeker kontrolü sağlarsanız işlerin geriye dönmesi yani normale dönmesi de o ölçüde yüksek olacaktır. Çok geç kalırsanız şekerde çok arzu edilen oranı verecek kontrolü sağlayamazsınız. Ve böyle bir durumda organ hasarınız istenilen ölçüde düzelmez.

Bu ameliyat için gecikmemek gerekiyor. Çünkü, ilerlemiş vak’alar da geri dönülmez hasarlar meydana gelebiliyor. Ameliyata karar vermek önemlidir. Çünkü bu ameliyatın avantajları çok fazla.

Son dönemde yapılan klinik araştırmalar

Şöyle ki, son dönemde yapılan klinik araştırmalar ilaç tedavisiyle, yaşam tarzı değişiklikleriyle, bu ameliyatların bazı tiplerini karşılaştıran üst düzey bilimsel araştırmalar, ameliyatların açık ara üstün olduğunu ortaya koyuyor. Çünkü ameliyatlar hormonlarınızı değiştiriyor. İlaçların çoğu hormonlarınız üzerinde bir değişime neden olmasa da daha önemlisi bazı ilaçlar zarar verebiliyor.

Ameliyat, hem ilaç, insülin kullanımına gerek kalmaksızın bir düzelme sağlıyor hem de eşlik etmesi muhtemel diğer rahatsızlıkları da ortadan kaldırıyor.

Eğer siz veya bir yakınınız Tip2 diyabet hastasıysanız

Eğer siz veya bir yakınınız Tip2 diyabet hastasıysanız, geç kalmadan, organlarınızda daha fazla hasar oluşmadan tedavi olmak isterseniz sizlere en doğru merkezi bulmamız için http://www.visittobetreated.com adresinden bize ulaşın. Uzmanlarımız uygun bütçe ve tedavi planlaması ile size dönüş yapacaktır. Visit to be treated aracılığıyla tedaviniz veya istediğiniz hizmet için Türkiye’nin en iyi hastanelerinden tedavi planı ve tedavi fiyat teklifi alabilirsiniz. Bunun için sadece ”Formu doldurmanız yeterli.”