Metabolik cerrahi merkezimize gelerek ameliyat olan ve bu ameliyat sonrası şeker hastalığından kurtulan İsmail Akyüz’ün yaşadıklarına gelin hep birlikte yakından bakalım.

İsmail Bey metabolik cerrahiye gelmeden önce şikayetiniz neydi?

Şekerim 380 civarında geziyordu. Bu şekilde çok rahatsız olmaya başlamıştım. Elim ayağım uyuşmaya başlamış, ellerim ayaklarımda yanma başlamıştı. Geceleri yatamaz oldum. Çok rahatsız oldum ve bu nedenle sanırım öfkeli bir insana dönüştüm. Bir anda çok kızıyordum.

Yine baldırlarım da çok yanma oluyordu. Kaslarım sızlıyordu. Çok  fazla yol yürüyemiyordum. Çabuk yoruluyordum. Mesela en az 200 -300 metre gittiğimde böyle bacaklarım patlayacak dereceye geliyordu. Sıkıntı ve acı, sancı veriyordu.

İsmail Bey ne kadar dikkat ederse etsin, şekerini bir türlü kontrol altında tutamamış, şeker ilaçlarını kullanmasına rağmen  yüksek şekerden kurtulamamıştı. Sonunda bir araştırma yaparak ve dünyada metabolik cerrahi ameliyatı ile bu hastalıktan kurtulabileceğini keşfetti.

İsmail Bey 6 yıllık bir şeker hastasıydı

İsmail Beyle biz ilk tanıştığımızda kendisi 6 yıllık bir şeker hastasıydı ve 4 tane şeker hapı kullanıyordu. 1.69 boyunda ve 79 kiloydu. Ama şekeri inanılmaz yüksekti. Ortalama 300 – 400 civarında geziyordu. Üç aylık ortalamaları 12 civarındaydı. Elinden geldiğince yediğine içtiğine dikkat etmeye çalışıyordu. Bunlara rağmen ve  4 tane hapı düzenli kullanmasına rağmen şekeri bir türlü 350’nin altına düşmüyordu.

Şeker hastalığı kontrolü zor, organlara zarar veren ve zaman ilerledikçe ölümcül hale gelen bir hastalık. Tip 2 ve tip 1 olmak üzere iki çeşidi var. Tip 1’de vücut hiç insülin üretmezken, tip 2’de vücut insülin üretiyor ama kullanamıyor. İşte metabolik cerrahi adı verilen ameliyat, tip 2 diyabet hastalarının vücudun ürettiği o insülini kullanmasını sağlıyor.

İsmail Bey bu ameliyat sürecinde neler yaşadınız?

Ameliyat süremiz başarılı geçti. Hastaneye yattım ve beni komple check up a aldılar. Her tarafımı kafamı, beynimi, gözlerimi, damarlarımı, kalbimi, böbreğimi, ciğerlerimi tüm taradılar. 2 gün sürdü bu check up. 2 günden sonra her şey temiz çıktı. Göz tansiyonlarım falan normal çıktı .

Yapılan tüm ölçümler sonucunda İsmail Bey’in vücudunun şeker ürettiği ama bunu kullanamadığı anlaşıldı.

Uzman ekip ameliyata karar verdi. Onan sonra ameliyata girdik. 3 saat sürdü ameliyat. Çok fazla bir ağrı sızı da fazla bir şey hissetmedim. Devamlı ağrı kesici verdiler. Fazla da bir zorluğunu çekmedim. Hemen ertesi gün ayağa kalktım. İki gün direnlerle gezdim. İkinci gün direnlerimi aldılar. Ondan sonra rahat yürümeye başladım.

Biz İsmail Bey’e bir ameliyat yaptık. Bir metabolik cerrahi ameliyatı yaptık. Midesinin sadece sol üst dış kısmını içeren bir müdehale de bulunduk ve beraberinde ince bağırsağın en son kısmını ince bağırsağın en baş kısmına midenin altına taşıdık. Bu sayede İsmail Bey artık kendi vücudunun ürettiği insülinleri kullanmaya başladı.

Peki ameliyattan sonra İsmail Akyüz’ün hayatında neler değişti?

İsmail  Akyüz 57 yaşında. Şeker hastası ve kullandığı ilaçlar, yaptığı diyetler ve uzun yürüyüşler sonunda şekerini kontrol altına almayı başaramadı. Metabolik cerrahi merkezimize başvurdu. Tip 2 diyabet hastasıydı. Vücudu insülin üretebiliyor ama kullanamıyordu. Yapılan testler sonucu ameliyat olmasında bir sakınca olmadığı anlaşıldı.

Ameliyattan sonra kendinizi nasıl hissettiniz?

Ameliyatım bayağı başarılı geçti. Benim ameliyatım fazla bir sıkıntı çekmedim. Normalde ben bayağı bir kiloluydum yani çorabımı tırnağımı kendim kesemiyordum. Çorabımı giyerken bile zorlanıyordum. Böyle önümü göremiyordum göbek vardı. Ameliyattan sonra 14 kilo verdim. Yani şu an da çok iyi çok rahat hissediyorum. İstediğim ihtiyacımı görebiliyorum. Ameliyattan 15. gün ben cemaatle namaz kıldım. Camiye gittim. Yani 14 15. gün çok rahatım.

Dünya da diyabet hastalarının sadece yüzde 15’i şekerini kontrol altına alabiliyor

Ne yazık ki dünyada diyabet hastalarının sadece yüzde 15’i şekerini kontrol altına alabiliyor. Geriye kalan yüzde 85 ise şeker hastalığının ağır sonuçları ile karşılaşıyor. Metabolik cerrahi ameliyatı, eğer tip 2 diyabet hastasıysanız ve ameliyat olmanızda bir sakınca yoksa şeker hastalığına çözüm oluyor.

İsmail Bey ameliyattan sonra 4 gün daha hastanede kaldı. Her şeyin yoluna girdiğinden, normale döndüğünden emin olunca taneli gıdalarla beslenmeye başladı. Ve ondan sonra taburcu oldu. Kendisine taburcu olduktan sonra 1 hafta evde dinlenmesi gerektiğini ifade ettik. O da 1 haftalık süreyi evde dinlenerek geçirdi. Günlük düşük tempolu 10 15 dakikalık yürüyüşler yaptı.

Midesinin sadece sol üst dış kısmını içeren bir müdehale de bulunduk ve beraberinde ince bağırsağın en son kısmını ince bağırsağın en baş kısmına midenin altına taşıdık. Bu sayede İsmail Bey artık kendi vücudunun ürettiği insülinleri kullanmaya başladı. Haplarını bıraktı. Şekeri düştü. Ve çok rahatladı. Bundan sonra inşallah kendisini sağlıklı bir hayat bekliyor olacaktır.

İsmail Bey 14 kilo verdi. Ani sinirlenmeleri geçti. Ameliyatının üzerinden 1 ay gibi kısa bir süre geçmesine rağmen normal hayatına döndü.

Sizin şikayetiniz gibi hastalıkları olan kişilere ne söylemek istersiniz?

Çok araştırdım. Ameliyat olanlara benden önce ameliyat olanlara sordum. Ameliyat hikayelerini dinledikten sonra çok kafama yattı. Yani kendimi teslim etmeye karar verdim. Ameliyatı kabul ettim.

Sağlık merkezinize gelerek danıştım. Ekibi, hastanesi çok başarılı çok hoşuma gitti. Geldim, gezdim, baktım. Hani gelecek arkadaşlara da tavsiye ederim. Gelsinler ameliyat olsunlar yani korkmaya hiç gerek yok. İmkanı olan durumu müsait olanlar bu hastalıktan kurtulmanın çaresine baksınlar.

Sağlıklı bir hayata kavuşmak istiyorsanız bilmelisiniz ki, metabolik cerrahi merkezlerimiz bir numara ve metabolik cerrahi merkezimize dünyanın bir çok ülkesinden hasta geliyor.

Eğer size ya da bir yakınınıza aort anevrizması teşhisi konulduysa,

Eğer size ya da bir yakınınıza tip2 diyabet hastasıysanız ve şekerinizi kontrol altına almayı başaramıyorsanız, gördüğünüz tedavilerden bir sonuç alamıyorsanız, vakit kaybetmeden, organ hasarı yaşamadan,  http://www.visittobetreated.com adresinden bize ulaşın ve bu son teknoloji ile tedavi olun. Uzmanlarımız en kısa zamanda sizinle iletişim kurarak uygun bir bütçe ile tedavi planlaması sunacaktır. Visit to be treated aracılığıyla tedaviniz veya istediğiniz hizmet için Türkiye’nin en iyi hastanelerinden tedavi planı ve tedavi fiyat teklifi alabilirsiniz. Bunun için sadece ” Formu doldurmanız yeterli” .