Meniere hastalığı, insan yaşam kalitesi üzerinde önemli bir etkiye sahip oldukça ciddi bir hastalık ve zorunlu tedavi gerektiriyor. Meniere, iç kulakta bulunan ve dengeden sorumlu olan sıvılardaki basıncın artmasından kaynaklanan bir hastalık. Nedeni tam olarak bilinemiyor. Ancak yaşam kalitesini oldukça olumsuz bir biçimde etkilediğini biliyoruz. Artan sıvının azaltılması ile tedavi edilebiliyor. Bu hastalığın birden fazla belirtisi var.

Menierenin Belirtileri

Hastalar genellikle işitme kaybı, işitmede dalgalanma, çınlama, uğultu ve bir kulakta dolgunluk şikayetleriyle doktora gidiyorlar. Bunlardan bir veya birkaçı olabilir hepsi olmak zorunda değil. Zaman zaman baş dönmesi de görülebiliyor, bu baş dönmeleri epizodik 20 dakikayla birkaç saat kadar süren bulantı kusmayla seyreden baş dönmeleridir ağırlıklı olarak Meniere hastalığının teşhisi ve tedavi için bir kulak burun boğaz uzmanına gitmeniz gerekiyor. Ancak sıradan bir sağlık kuruluşu yerine, bu konuda uzman bir hastane bulmak gerekiyor.

Uzmanlar bu rahatsızlığın sebebini tam olarak bulamadılar fakat bununla ilgili çeşitli hipotezleri var, doktorlar başta diyet yapmayı öneriyorlar. Bu diyet tuz ve kafeinden arınmış bir beslenmeyi içeriyor ve ilk aşamada hastayı tedaviye hazırlıyor. Elbette diyet tek başına yeterli bir tedavi değil. Baş dönmesi ataklarını tedavi etmek için medikal yöntemler de kullanılıyor. Eğer bu medikal yöntemlerle de bir düzelme sağlanamazsa cerrahi yöntemlere başvuruluyor.

Meniere Tedavisi

Cerrahi tedavide de işitmeyi koruyucu cerrahi yöntemler var, bu yüzden meniere hastalığını her seviyede görülmüyor. Mesela çok ileri seviyede bir meniere hastası işitmesinde büyük oranda kaybetmiş durumda oluyor ve kişi daha çok baş dönmesinden muzdarip oluyor. Bu baş dönmesini kontrol altına alabilmek için artık işitmeyi de feda edip birtakım kimyasal yöntemler veya tamamen iç kulağı devre dışı bırakan cerrahi ameliyatlar uygulanıyor.

Bu cerrahi operasyonlarda aynı anda koklear implant uygulanıyor ve hastanın duyması sağlanıyor. Ayrıca, endolenfatik cerrahi yöntemi ile hem sıvı boşaltımı yapılıyor hem de duyma korunuyor. Okan Üniversitesi’nin bu ameliyatlardaki başarı oranı yüzde 80’nin üzerinde.

Bunun dışında vestibüler nörektomi denilen bir ameliyat var. Bu ameliyatla da sinire ve denge sinirine ulaşıp onu kesmek suretiyle baş dönmesi atakları durduruluyor ayni zamanda da işitme ile ilgili herhangi bir müdahale yapılmadığı için işitme de korunmuş oluyor. Bu ameliyatlar uzun süren ameliyatlar değil. Ancak burada kullanılan teknolojiler ve ameliyatı yapacak ekip çok önemli. Çünkü beyine ve yüz sinirlerine yakın çalışıldığı için riskleri olan bir ameliyat.

Eğer siz de meniere hastalığının belirtilerinden süphe ediyorsanız veya sadece kontrol yaptırmak istiyorsanız Türkiye’ye gelip en iyi şekilde hizmet alabilirsiniz. www.visittobetreated.com adresinden bize başvurun. Visit to be Treated aracılığıyla tedaviniz veya istediğiniz hizmet için Türkiye’nin en iyi hastanelerinden tedavi planı ve tedavi fiyat teklifi alabilirsiniz. Bunun için sadece “Formu doldurmanız yeterli”.