Meme kanseri kadınlarda en sık görülen kanser türü ve yaklaşık olarak 8 kadında birinin, hayatının bir döneminde kapısını çalıyor. Erken evrede teşhisi çok önemli olan meme kanserinin, erken evre belirtilerini de bilmek gerekiyor…

Meme kanseri nedir?

Meme kanseri yaşamının herhangi bir alanında; kadında ya da erkekte görülebiliyor. Meme dokusu içinde çıkmış bir kanser türü. Diğer kanser türlerinin haricinde meme kanserinin tam oluşumuyla ilgili kadınlarda ve erkeklerde görülen meme kanseri de daha çok hormon bağlantılı. O yüzden de hormona daha uzun süre maruz kalmış kişiler, meme kanser için daha ön planda aday.  Bunun da önemi şu; çok erken yaşta adet görmeye başlayan, adetten çok geç yaşta kesilen kadınlar, bu süre içinde daha çok hormon değişikleri ile karşılaşırlar. Bunlardaki meme kanseri oranı görünme riski bir miktar daha fazladır. Meme kanseri geç yaşta görülen bir tümördür, yani erken yaşta gençlerde görülen değil daha çok ileri yaşlarda görülen bir tümör. Bunun da nedeni insan yaşamı arttığı müddetçe meme dokusunun hormonla karşı karşıya kalma olasılığı daha yüksek olması…

Erken evrede yakalandığında meme kanseri artık tedavi edilebilir bir hastalık. 20 yaşından sonra ayda bir kez her kadının kendi kendini muayene etmesi, yılda bir kez doktora görünmesi ve bazı görüntüleme tetkikleri erken teşhiste büyük önem taşıyor.

45 yaşından sonra mutlaka mamografi yılda bir kere öneriliyor. 45 yaşından sonra düzenli tarama yaptıran, mamografi çektiren kadınlarda kanseri küçük oranda iken yakalama olasılığı çok yüksek. Bu sebeple de mamografi bir tür hayat kurtarıcı  bir tetkik yöntemi. O yüzden özellikle düşük dozla radyasyonla tarama yapabilen bir cihaz kullanılması gerekiyor. Mamografi yöntemi, erken dönemde meme kanserini tespit ediyor.

Kilo  almak da ciddi bir sorun meme kanserinde. Kadınlarda özellikle menopoza girdikten sonra vücuttaki yağlardan östrojen salımı daha fazla oluyor ve ciddi bir meme kanseri riski oluşturuyor.

Eğer hasta sigara içmiyorsa, ailesinde meme kanseri yoksa, sporu düzgün bir şekilde yapıyorsa meme kanseri riski daha azdır. Ancak ailede meme kanseri varsa, birinci derecede yakınlarda yani anne, teyze, kız kardeşte meme kanseri varsa risk daha yüksek. Bu gibi hastaların 45 yaşından önce tarama yöntemlerine başlaması öneriliyor.

Meme kanseri için risk faktörleri neler?

Kadın olmak meme kanseri oluşum riskini artıran bir faktör. Fakat meme kanseri olan her 100 kadına karşılık 1 erkekte aynı hastalık görülebiliyor. Yaş ilerledikçe meme kanseri için taşınan risk artıyor.  Genetik faktörler de oldukça önemli. Meme kanseri ve daha birçok hastalık riskini etkileyebilen birçok faktör yer alıyor. Bu aşamada ne yediğiniz, yaptığınız egzersiz miktarı, sigara içip içmemeniz, çevrenizdeki kimyasallar da bu faktörlerden biri… Fakat belirli besinler ya da kimyasalların yüksek ya da düşük meme kanseri riskiyle kesin olarak ilişkili olduğu söylenemez. Ancak stres, yaşam şartları ve diğer faktörler meme kanseri için risk faktörünü arttırabiliyor. Bunun dışında geç ya da hiç doğum yapmamış olmak ya da östrojen tedavisi almak gibi faktörler de meme kanseri riskini etkileyebiliyor. Bunun dışında, obezite ya da fazla kilolu olmak da meme kanseri için risk faktörlerinin başında geliyor.

Yılda 14 milyon kişiye kanser teşhisi konuyor fakat bu rakamın 2025’e kadar 19 milyona, 2030’a kadar 22 milyona ve 2035’e kadar da 24 milyona çıkacağı öngörülüyor.

Erkeklerinde meme kanserine yakalanma riski var mı?

Evet, erkekte de meme kanseri riski var. Kadınlara göre daha az görünüyor. Kişiler meme kanserinin erkekte  görüleceğini  bilmedikleri için memelerinde özellikle erkekler çıkan kitleleri çok fazla önemsemiyorlar. Kadınlar artık günümüzde özellikle bu medyanın da desteği ile meme kanserine erken teşhis edebilecek her türlü donanıma sahipler. Kendi kendini muayene ediyorlar, memelerinde kitle fark edince hemen doktora başvuruyorlar. Erkeklerde durum ne yazık ki öyle değil. Herhangi bir şişlik farkettigi zaman genellikle bunu boş verebiliyor. Ancak erkekte meme kanseri görülür ve teşhisin gecikmesi durumunda erkekte meme kanseri daha saldırgan ve daha hızlı ilerliyor.

Şunu unutmamak lazım; meme kanserinde çok deneyimli bir ekiple çalışmak gerekiyor. Bunun dışında deneyimle beraber, teknolojik olarak da gerçekten en ileri teknolojiye sahip olmak gerekiyor.Cerrahi yöntemler kullanılması gerektiğide deneyim ve teknolojinin önemi ortaya çıkıyor. Tedavi için uygun cihazların olması gerekiyor. Eğer tedavi merkezinin cihazı teknoloji açısından yeterli değilse, hiçbir şekilde tedaviye başlanmamalı. Doğru cihazlar ve doğru hastanelerde 3 haftalık tedavi, 6 haftalık tedaviye eş değer bir sonuç veriyor.

Erken evrede yakalandığında meme kanseri artık tedavi edilebilir bir hastalık. 20 yaşından sonra ayda bir kez her kadının kendi kendini muayene etmesi, yılda bir kez doktora görünmesi ve bazı görüntüleme tetkikleri erken teşhiste büyük önem taşıyor.

Siz de meme kanseri tedavisi ya da meme kanseri için erken önlemler almak istiyorsanız formu doldurmanız yeterli. Teknolojik anlamda Türkiye’nin en başarılı ve en güvenilir tedavi merkezlerini Visit to be Treated aracılığıyla yapabilirsiniz. Tedaviniz veya istediğiniz hizmet için Türkiye’nin en iyi hastanelerinden tedavi planı ve tedavi fiyat teklifi alabilirsiniz.