Mantar hastalığı, estetik olarak kötü bir görüntü oluşturuyor. Cinsiyet ya da yaş farkı gözetmeden görülebilen bu rahatsızlık cildin çeşitli yerlerinde ortaya çıkabiliyor.

Mantar vücudun hangi bölgelerinde görülüyor?

Mantar ılık ve nemli ortamlarda çoğalıyor çünkü mikroorganizmalar bu tip alanlarda daha rahat ürüyor. Ayak tabanları, parmak araları, kafa derisi, vücudun sırt bölgesi ya da ellerde mantar çıkabiliyor.

Mantardan korunma yolları

Viral bir enfeksiyon olan mantar hastalığı bulaşabiliyor. Bu yüzden mantar rahatsızlığı olan kişilerin elbiselerini, kullandığı ürünleri kullanmamak gerekiyor. Özellikle ayaklarda mantar daha çok olabildiği için başkalarının terliklerini ve ayakkabılarını giymek mantarın size de bulaşmasına neden olabiliyor.

Ayrıca mantar bağışıklık sistemi zayıfladığında da yayılıyor. Bu yüzden bağışıklık sistemini güçlendirmek için sağlıklı beslenmek gerekiyor.

Belirtiler nelerdir?

Kaşıntı ve kızarıklık oluyor ve mantar tedavi edilmezse ciddi problemler ortaya çıkıyor. Vücutta olan her leke mantar olduğu anlamına gelmiyor. Lekenin görünürlüğü 4 günden fazla sürüyorsa ve leke alanında sertleşme varsa kesin tanı için uzmana başvurmak gerekiyor.

Cilt mantarlarından kurtulmak için neler yapabiliriz?

Mantar hastalığı ortaya çıkmışsa temizlik ve sterilazyasyon çok önemli oluyor. Doğru malzemelerle hijyenin sağlanması gerekiyor. Ayrıca bulaşıcı bir durum olduğu için eşya paylaşımı konusunda çok dikkatli olunması da önem taşıyor.

Mantar tedavileri

Mantar ortaya çıktığı bölgeye göre özel yöntemlerle tedavi ediliyor. En çok ağızdan alınan ilaçlar, şampuanlar, sürülen kremler ve merhemler kullanılıyor. En geç 1-2 ay içinde iyileşme oluyor. Ancak mantar tekrar edebilir bir rahatsızlık olduğu için iyileştikten sonra da koruyucu yöntemleri uygulamak büyük önem taşıyor.

Uzmanlar mantar tedavisi için önce kişinin vücut ve sağlık profilini inceliyor. Böylece cilt tipi ve ciltte mantarın oluşma nedenleri anlaşılıyor. Mantarın oluşumu, yapısı ve şiddetine göre özel besin takviyeleri ve kremler hazırlanıyor. Öncelikle detoks etkili gıda takviyeleri öneriliyor. Sonrasında mantar önleyici merhemlerin uygulanması gerekiyor. İyileşmeyi hızlandırıcı ek organik besinler hastaya veriliyor. Özel merkezlerde bunların hepsi paketler halinde sunuluyor. Paketlerin içinde kullanım miktarları da yazıyor. Kişi tüm tedavi programına uyduğunda kısa sürede mantardan kurtulmak mümkün oluyor.

 

Mantar enfeksiyonu en çok görülen cilt hastalıkları arasında yer alıyor. Bir maya türünün neden olduğu bu rahatsızlık daha çok başka birinden buluşma yoluyla ortaya çıkıyor. Uzmana başvurulduğunda uygun ilaç ve kremlerin kullanılmasına ek doğal besin takviyeleriyle tedavide başarıya ulaşılıyor. Visit to be Treated aracılığıyla tedaviniz veya istediğiniz hizmet için Türkiye’nin en iyi hastanelerinden tedavi planı ve tedavi fiyat teklifi alabilirsiniz. Formu doldurmanız yeterli.