Göz kusurlarında lazerle göz ameliyatı yöntemleri oldukça sık kullanılıyor. Uzman kişilerce yapılan lazer uygulamaları sayesinde yakını veya uzağı görememe ya da bulanık görme gibi göz kusurları çok hızlı şekilde tedavi ediliyor.

Excimer lazer ile göz ameliyatı nedir? Hangi durumlarda kullanılır?

Excimer lazer dünyada en çok kullanılan lazerle göz ameliyatı uygulamaları arasında yer alıyor. Excimer lazer miyop, hipermetrop ve astigmat gibi gözün ışığı kırmadaki kusurları sonucu oluşan göz rahatsızlıklarının tedavisinde kullanılıyor. Lazerle göz ameliyatı yapıldığında ışınlar yardımıyla kornea şekillendiriliyor. Bu yöntem ayrıca korneadaki lekelerin temizlenmesinde de kullanılabiliyor.

Lazerle göz ameliyatı nedir?

Lazerle göz ameliyatı işlemleri arasında genellikle intralase, lasik, prk ve lasek olarak adlandırılan uygulamalar yapılıyor. Bunların hepsi 5-10 dakika sürüyor. Kontak lens takan hastalar, 3-4 gün lens takıp çıkardıktan sonra net görmeye başlıyor. Intralase ya da lasik işleminde genelde kontak lens takılmıyor. Hastanın durumuna göre takılması tercih edilirse de 1 gün sonra kişi lensi çıkararak net görmeye başlıyor.

Ameliyat sonrası dikkat edilmesi gerekenler

Göz ameliyatı sonrasında yaklaşık 1 ay boyunca bazı damlaların kullanılması gerekiyor. Bu damlaların doktor yönlendirmesine göre düzenli kullanılması, verimli ve sağlıklı sonuç alınması adına önem taşıyor.

Ameliyatlardan sonra ağrı olur mu?

Intralase ve lasik tipi, gözde kornea yüzeyinde kapakçık oluşturup gerçekleştirilen ameliyatlarda işlem sonrası ortalama 6 saat ağrı olabiliyor. Lasek ve PRK tipi, göz yüzeyinde bir soyulma yapılarak gerçekleştirilen ameliyatlar sonrasında ise 2-3 gün ağrı olabiliyor.

 

Görme kusurlarında artık insanlar gözlük ve lenslere mahkûm olmuyor. Lazerle göz ameliyatı yöntemleri sayesinde gözdeki kırma sorunları ve kornea lekeleri kolaylıkla tedavi edilebiliyor. Visit to be Treated aracılığıyla tedaviniz veya istediğiniz hizmet için Türkiye’nin en iyi hastanelerinden tedavi planı ve tedavi fiyat teklifi alabilirsiniz. Formu doldurmanız yeterli.